آزمون جامع گردشگری توصیه ها، تجربیات

آزمون جامع گردشگری

بررسی، توصیه ها و تجربیات


آزمون جامع دوره های گردشگری هر سال دو نوبت توسط وزارت گردشگری و میراث فرهنگی برگزار می شود که در نیمه اول سال 1400، روز جمعه 15 مرداد ماه مقرر شده است. این آزمون بخشی از روند آموزشی دوره های کوتاه مدت گردشگری مورد تایید این وزارتخانه است که به صورت هماهنگ و کشوری اجرا می شود. فراگیران دوره های راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، راهنمایان طبیعتگردی، راهنمایان زمین گردشگری مدیرفنی بند ب و مدیریت تاسیسات گردشگری موظفند در این آزمون شرکت کنند.

سوالاتی که در آزمون جامع مطرح می شود، از دروس و منابع تعیین شده توسط دفتر مطالعات آموزش وزارت گردشگری هستند.

منابع آزمون جامع تورلیدری (8 درس برای راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی)

منابع آزمون جامع مدیرفنی بند ب (6 درس برای مدیران دفاتر خدمات مسافرتی)

هر درس شامل 20 سوال تستی و بدون نمره منفی است.

این آزمون به صورت حضوری برگزار می شود. ارائه کارت ورود به جلسه و همراه داشتن کارت ملی یا شناسنامه (به عنوان مدرک احراز هویت) الزامی است.

شرکت و قبولی در آزمون جامع گردشگری، به تنهایی به معنای اتمام دوره آموزشی و واجد شرایط بودن برای دریافت مدرک پایان دوره نخواهد بود.

حد نصاب قبولی برای فراگیرانی که در کلاس شرکت کرده اند (حضوری و آنلاین) نمره 10 در هر درس و برای فراگیران فارغ التحصیل رشته های مرتبط گردشگری نمره 12 در هر درس در نظر گرفته شده است.


توصیه ها و تجربیات

توجه داشته باشید این آزمون به صورت متمرکز برگزار می شود، و شکل برگزاری آن همانند آزمون های سراسری است. البته که مطالب و نحوه طراحی سوالات، با توجه به اینکه رتبه بندی در آزمون وجود ندارد، بسیار آسان تر از کنکور سراسری هست.

مطالب آموزش توسط اساتید باتجربه و مورد تایید وزارت گردشگری تدریس شده اند و تمامی مطالب لازم را در کلاس پوشش داده اند. در نتیجه مطالعه و مرور منابع درسی تعیین شده و نمونه سوالات سال های پیشین، برای کسب حداکثر نمره قبولی در آزمون کافی است چرا که سوالات آزمون دارای محاسبات پیچیده و وقت گیر نیستند و تمامی سوال ها از متن منابع آزمون طراحی می شوند. پس از استرس دوری کنید.

در روزهای پایانی و نزدیک به آزمون، وضعیت درسی فراگیران معمولا از سه حالت خارج نیست:

1-فراگیرانی که تمام منابع را به صورت کامل و با جزییات مطالعه کرده اند و کاملا آماده آزمون هستند. (هر ساله میزبان چنین فراگیرانی بوده ایم که نمرات درخشانی هم کسب کرده اند). توصیه ما به این گروه این است در روزهای پایانی از اضطراب دوری کنند و به جای مطالعه مجدد بیش از حد، نمونه سوالات را مرور کنند. به دانش خود اتکا کنید.

2-فراگیرانی که بنا به هر دلیلی، در حد مناسبی از آمادگی برای آزمون نیستند و با وجود ثبت نام، در لحظات آخر از شرکت در آزمون پشیمان می شوند. توصیه ما به این دسته از عزیزان این است که حتی اگر هیچ درسی را مطالعه نکرده اید، باز هم در آزمون شرکت کنید. چرا که اولا تجربه حضور در آزمون را خواهید داشت و در نوبت بعد بهتر آماده می شوید. دوما، با توجه به اینکه کلاس های خود را سپری کرده اید، قطعا برخی از مطالب در خاطر شما مانده است که می توانید در آزمون بکار بگیرید. لازم به ذکر است اگر در درسی نمره قبولی کسب کنید، آن نمره تا آزمون بعدی محفوظ می ماند. تجربه نشان داده است عزیزانی که این توصیه را بکار بسته اند، نتیجه فراتر از حد انتظارشان در آزمون جامع گرفته اند.

3-فراگیرانی که برخی دروس را کامل مطالعه کرده اند و برخی دروس را نه. توصیه ما به این دسته از فراگیران این است که در روزهای پایانی، نکات مهم دروسی که خوانده اند را مرور کنند. و برای دروسی که هیچ مطالعه ای نداشته اند سعی کنند علاوه بر نمونه سوالات، حداقل یک سوم حجم مطالب این دروس را یک بار مطالعه و حتی روخوانی کنند. با این روش، شانس قبولی در همه دروس را خواهند داشت.


نکات آزمون:

برای قبولی و دریافت مدرک، کسب نمره 20اگرچه خوب است اما الزامی نیست. با تصور اینکه در تمامی دروس نمره 20 نخواهید گرفت، پس آزمون خوبی نداشته اید، عملکرد خود را در آزمون تحت تاثیر قرار ندهید.

با توجه به اینکه آزمون نمره منفی ندارد، هیچ سوالی را بدون جواب نگذارید. نزدیک ترین حدس خود را در پاسخنامه وارد کنید. روش حذف گزینه های نادرست، احتمال انتخاب پاسخ صحیح را بالا می برد.

هر چند سوال یکبار، شماره سوال در دفترچه و پاسخنامه را تطبیق دهید.

مشخصات فردی، دوره آموزشی و نام موسسه خود را که روی پاسخنامه درج شده است، بررسی کنید و در صورت مغایرت، به مسئولین آزمون اطلاع دهید.

از مداد مشکی نرم برای پاسخگویی استفاده کنید. گاهی آنچه نمره فراگیران در کم می کند، عجله کردن است.


نکته پایانی

بعد از تغییر منابع آزمون در سال 1394، تیم آموزش توریسم آتالند تجربه صفر تا صدی برگزاری 11 دوره آزمون جامع راهنمایان تور و مدیران فنی را با منابع آزمون فعلی در کنار 40 گروه فراگیران تورلیدری و 40 گروه فراگیران مدیرفنی را دارند.

تیم مدیریت و پشتیبانی آموزش گردشگری آتالند، متشکل از فارغ التحصیلان رشته مدیریت جهانگردی در مقطع کارشناسی و رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد هستند که علاوه بر تحصیلات دانشگاهی، دوره های کوتاه مدت آموزشی راهنمایان تور، مدیرفنی و هتلداری را پیش از پیوستن به آتالند گذرانده اند و پس از آن در بخش آموزش گردشگری مشغول به کار هستند. از این رو، همواره توصیه ها و تجربیات خود را در اختیار علاقه مندان و فراگیران عزیز آتالند قرار می دهند تا به بهترین نحو مسیر آموزشی خود را طی کنند.