تبریک روز جهانی گردشگری 2020

به مناسبت 27 سپتامبر، 6 مهر، روز جهانی گردشگری

سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل، از سال ۱۹۸۰، سالانه روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز جهانی گردشگری جشن می گیرد . دلیل انتخاب این تاریخ، این است که در چنین روزی در سال 1970، اساسنامه UNWTO به تصویب رسید.

هدف از گرامی داشت چنین روزی، بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است .

شعار این سازمان در روز جهانی گردشگری سال 2020 گردشگری و توسعه روستایی در نظر گرفته شده است. به گفته دبیرکل این سازمان:

گردشگری به جوامع روستایی کمک می کند تا میراث طبیعی و فرهنگی منحصر به فرد خود را حفظ کنند و از پروژه های حفاظت از جمله حفاظت از گونه های در معرض خطر ، سنت ها یا طعم های از دست رفته حمایت کنند.

با این وجود، مراسم بزرگداشت این روز، با توجه به شرایط بیماری کرونا در سراسر جهان، همچون سال های گذشته نیست. شروع سال میلادی، با فراگیری موج این بیماری همراه شد و تقریبا تمامی صنایع، به ویژه صنعت گردشگری، متحمل ضررهای سنگین در ابعاد مختلف کسب و کار خود شدند.

از آنجایی که در برخی تعاریف گردشگری، اصل جابه جایی به عنوان رکن اول تحقق گردشگری ذکر شده است، در سال 2020، این تعریف گردشگری با چالش مواجه شد. در این میان سازمان جهانی گردشگری ملل متحد، تلاش کرد تا با فراهم کردن امکان آموزش های آنلاین، جمع آوری طرح های حمایت از گردشگری در کشورهای مختلف و به اشتراک گذاری آن ها در وبسایت رسمی خود، حمایت و توجه خود را به این صنعت آسیب دیده نشان دهد.

در ایران هم، بسیاری از بنگاه های گردشگری (دفاتر خدمات مسافرتی، اقامتگاه ها، بخش خوراک، نیروی انسانی همچون راهنمایان تور، کارمندان بخش های مختلف، موسسات آموزشی و...) از این ضربه در امان نبودند و هر یک سعی کردند در حد توان، تصمیمات لازم برای بقا و یا حتی توقف موقتی فعالیت های خود را اتخاذ کنند.

آکادمی گردشگری و هتلداری آتالند، ضمن عرض تبریک این روز به تمامی اساتید، فراگیران، فعالان و علاقه مندان عرصه گردشگری، همدردی و امیدواری خود را برای بهبود اوضاع پیش آمده ابراز می دارد و صمیمانه از تمامی همراهان و همکاران فعال در صنعت گردشگری که این روزهای سخت را تاب آوردند و در کنار هم به ادامه و حفظ انگیزه و حمایت از یکدیگر روی آوردند، قدردانی می کند.