مدیریت اقامتگاه بوم‌گردی

مدت دوره:
50 
مهلت ثبت نام:
1401/09/30 
زمان برگزاری:
1401/10/9 
شهریه :
35,000,000 ریال
تخفیف :
50% 
محل برگزاری:
حضوری / مجازی 
17,500,000 ریال
35,000,000 ریال

هدف دوره :

تربیت نیروی انسانی متخصص برای مدیریت اقامتگاه های بوم گردی و به منظور افزایش دانش حرفه ای مدیران این واحدها بعنوان یکی از شرایط لازم برای دریافت کارت مدیریت اقامتگاه بوم گردی درجه یک، بر اساس « دستورالعمل اجرایی صدور و تمدید کارت مدیران تأسیسات گردشگری، طراحی شده است .

متقاضیان دوره :

این دوره برای متقاضیان دریافت کارت برای اقامتگاه های بوم گردی درجه یک و کلیه علاقمندان به آشنایی با مدیریت اقامتگاه های بوم گردی هستند؛ ارائه گواهینامه معتبر دوره مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری و دوره کمک های اولیه، برای متقاضیان حضور در این دوره ها الزامی است . صدور و تمدید کارت مدیران اقامتگاه های بوم گردی درجه یک منوط به ارائه گواهینامه دوره ” مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی ” ، علاوه بر گواهینامه دوره “ مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری ” است .

اعتبار گواهینامه دوره :

اعتبار گواهینامه این دوره را از تاریخ صدور به مدت ۵ سال است . ضروری است فراگیران پس از اتمام این مدت، در دوره بازآموزی مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی شرکت کنند . گذراندن دوره مورد نظر برای متقاضیان حضور در دوره های مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی الزامی است . لازمه صدور گواهینامه رسمی، گذراندن موفقیت آمیز این دوره است . . گواهی دوره توسط وزارت گردشگری صادر شده و قابل ترجمه جهت استفاده در خارج از کشور میباشد .

مدت دوره :

دوره آموزشی کوتاه مدت “ مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی ” که در مجموع مدت دوره ۱۰۴ ساعت ، شامل ۸۲ ساعت آموزش نظری و ۲۲ ساعت آموزش عملی است . حداقل ۱۰ ساعت از آموزش های عملی دوره با همکاری تشکل حرفه ای ذی ربط در محل اقامتگاه های بوم گردی در حال بهره برداری برگزار میشود .

بوم گردی چیست :

برای آشنایی بیشتر با مفهوم بوم گردی، بهتر است ابتدا واژه اکوتوریسم را برایتان شرح دهیم . احتمالاً بارها واژه اکوتوریسم را شنیده اید که شامل دو کلمه اکو یا Eco و Tourism می شود . اکو از زبان یونانی الهام گرفته و به معنای مفهومی از زیستگاه و محیط زیست است و توریسم هم معنای گردشگری را می رساند . حال که با مفهوم اکوتوریسم آشنا شدید، دیگر می توانید مفهوم بوم گردی را بهتر درک کنید . واژه بوم گردی را همانطور که سطر بالاتر به آن اشاره کردیم در واقع به گردشگری گفته می شود که به قصد دیدنِ یک منطقه و جاذبه های اطراف به سفر می رود تا دنیا را کشف کند، طوری که به محیط طبیعی منطقه آسیب نرسد .

اقامتگاه بوم گردی چیست :

این اقامتگاه ها برای پذیرایی از بوم گردان و البته سایر مسافران علاقه مند به حفظ ویژگی های محیط ساخته می شوند . در این اقامتگاه ها سعی می شود تا کمترین آسیب به محیط وارد آید و مهمان نیز تا حدودی با فرهنگ جامعه میزبان آشنا شود .

این اقامتگاه ها معمولا توسط افراد محلی اداره می شوند تا در انتقال ویژگی های اجتماعی و فرهنگی موفق تر عمل کنند . تزیینات و ساختار اقامتگاه های بوم گردی نیز تداعی کننده ویژگی های همان منطقه هستند و حتا غذاهای سرو شده در آن نیز از میان خوراک های محلی انتخاب می شوند . توسعه پایدار گردشگری، احیای ارزش های سنتی و بومی، کمک به اقتصاد جامعه محلی و حفظ محیط زیست از فرصت هایی هستند که اقامتگاه های بوم گردی در اختیار جوامع می گذارند . این یک راه خوب برای به راه انداختن یک کسب و کار کوچک خانوادگی به شمار می آید .

اقامتگاه های بوم گردی صرفا جایی برای اقامت نیستند و همین موجب تمایز آنها از هتل ها و مهمانسراها می شود . این اقامتگاه ها خود می توانند به عنوان جاذبه، گردشگران را به سوی خود بکشانند؛ کسانی که می خواهند ساعاتی را دور از محل زندگی شان بگذرانند و در فرهنگ جامعه میزبان غرق شوند، چیزهای جدید یاد بگیرند و انرژی لازم برای ادامه فعالیت های شان را کسب کنند .

سرفصل های آموزشی دوره :

1- شناخت اقامتگاه بوم گردی

2- گردشگری مسئولانه و اکوتوریسم

3- مدیریت منابع انساني در اقامتگاه بوم گردی

4- بازاریابی و تبلیغات آقامتگاه بوم گردی

5- آشنایی با طراحی و معماری اقامتگاه بوم گردی

6- غذا و نوشیدنی های سنتی

7- آشنایی با تنوع اقلیمی و فرهنگ های بومی

8- هنرهای سنتی و سوغات

9- زبان انگلیسی تخصصی اقامتگاه بوم گردی

10- قوانین و مقررات مرتبط با اقامتگاه بوم گردی

دوره های مشابه