بلیط هواپیمای داخلی

1
0
0

همه چیزدرباره بلیط هواپیما و پرواز

راهنمای رزرو آنلاین بلیط هواپیما

برای رزرو پروازهای داخلی، می توانید از طریق باکس جستجوی بالا اقدام نمایید. فقط کافی است مبدا و مقصد سفر را وارد نمایید، سپس تاریخ رفت و برگشت را به همراه تعداد مسافر انتخاب نمایید ، دکمه جستجو را کلیک کنید تا نتایج نشان داده شود. (فقط دقت نمایید سن کودکان خردسال و نوزاد را درست وارد کرده باشید.)
لیست بلیط های نشان داده شده اگر زیاد یاشد، می توانید از فیلتر بلیط که در سمت راست همان صفحه می باشد ، استفاده نمایید. بر حسب ساعت پرواز، قیمت بلیط، نوع هواپیمایی، و... مرتب نمایید و از بین آنها مناسب ترین بلیط را انتخاب کنید. در ذیل برخی از اطلاعات مهم در رابطه با بلیط هواپیما، شرایط بار مسافر، شرایط کنسلی بلیط، انواع پرواز ، کلاس پروازی و نکات مهم سفر هوایی و بلیط آمده است.

پروازهای سیستمی

پروازهای سیستمی، پروازهای طولانی مدت برنامه ریزی شده توسط خطوط هواپیمایی میباشند که امکان خرید بلیط را برای مسافران در فواصل زمانی بلند مدت فراهم مینمایند. بلیط این پروازها توسط خود ایرلاین ها(شرکت های هواپیمایی نظیر ماهان، ایران ایر، زاگرس، آتا و ...) و یا توسط نمایندگی آنها (آژانس های مسافرتی دارای مجوز بند الف) به فروش میرسد.

پروازهای چارتری

چارتر معمولا به اصطلاح اجاره کردن کامل یک هواپیما(full charter ) یا تعدادی از صندلی های هواپیما(seat charter ) توسط یک شرکت گردشگری، گفته میشود. شرکت های گردشگری میتوانند با توجه به مجوزهای لازم درخواست چارتر هواپیما در مسیر خاصی را به ایرلاین ارائه دهند و ایرلاین با توجه به صلاحدید و اخذ ضمانت های لازم از شرکت درخواست کننده، این اجازه را صادر نماید. در پروازهای چارتر طرف حساب شما شرکت چارترکننده بوده و ایرلاین تنها مجری پرواز است و مسائل مربوط به فروش، تغییرات یا کنسل کردن بلیط هواپیما به عهده شرکت چارترکننده است.

خرید پرواز لحظه آخری

- خرید بلیط پروازهای لحظه آخری به این بستگی دارد که در چه فصلی و چه زمانی میخواهید سفر کنید. بلیط های لحظه آخری در مسیرهای متفاوت و در زمان های متفاوت، قیمت های مختلفی دارند. به پروازهایی لحظه آخری میگویند که چارتربوده و در نزدیکترین زمان به ساعت پرواز قرار دارند. البته چارتری بودن یک پرواز لزوما به معنای ارزان بودن آن نیست. بهترین زمانی که میتوانید بلیط ارزان خریداری کنید زمانی است که تقاضا برای سفر با هواپیما در فصولی از سال کاهش یافته و به همین دلیل قیمت ها به طور باورنکردنی کاهش می یابند.

معایب بلیط های لحظه آخری

بلیط های چارتری در کنار قیمت پایین دو عیب بزرگ نیز دارند. یکی اینکه اگر مشکلی در پرواز رخ دهد مثلا بارتان گم شود یا پرواز تاخیر داشته باشد آژانس های صادرکننده بلیط پاسخگو نیستند و مسئولیت بر عهده شرکت هواپیمایی است و خودتان باید برای حل مشکل پیگیری کنید و دیگر اینکه این بلیط ها معمولا قابل استرداد نیستند و امکان تغییر تاریخ نیز وجود ندارد و حتی اگر آژانس هم اجازه لغو را بدهد، هزینه بالای آن به صرفه نخواهد بود.


قوانین بار مسافر

در مورد محدودیت های شرکت های هواپیمایی درباره اضافه بار اطلاع پیدا کنید و مطمئن شوید که مقررات واقعی شرکت هوایی پرواز خودتان را چک کرده اید. اگر بیشتر از حد مجاز بار دارید بهتر است ارزان ترین روش را برای حمل بارتان پیدا کنید. گاهی اوقات امکان پیش پرداخت برای هزینه اضافه بار وجود دارد و بعضی از شرکت های هواپیمایی تخفیف هایی نیز دارند، ولی هماهنگیها ی لازم را قبل از سفر انجام دهید. توجه داشته باشید که مقصدتان با مقصدی که بارتان را میفرستید باید یکی باشد و حتما خودتان بار را به سالن ترمینال بار تحویل دهید و احتمالا هزینه هایی مثل حق گمرک را نیز که به آن تعلق میگیرد باید پرداخت کنید.هزینه ی پست کردن و یا حمل دریایی خیلی ارزان تر از حمل هوایی بارتان و یا هزینه های اضافه بار است. چمدان های اضافی تان را، اگر واقعاً به آن ها نیازی ندارید، به خانه برگردانید یا اگر سفر طولانی تری دارید آن ها را قبل از پرواز بفرستید. خدمات حمل بار این امکان را به شما می دهند که بارتان را در یک تاریخ مشخص (بین ۴٨ ساعت تا ۵ روز بعد از رسیدن شما به مقصد) در-به-در (تحویل از در منزل و تحویل به محل نهایی مقصد) به شما تحویل دهند، بدون این که نیازی باشد به ترمینال بار بروید. تمام تشریفات اداری آن هم انجام و مدیریت می شود. هزینه ی آن از حمل بار هوایی ارزان تر است ولی باز هم نسبتاً گران است.

بارهایی که حمل آنها غیرمجاز است

طبق قوانین و مقررات به منظور حفظ امنیت مسافران ورود برخی اشیاء به داخل هواپیما و برخی نیز به داخل کابین ممنوع است. بردن وسایل زیر به داخل هواپیمای مسافری ممنوع است:
 • انواع مواد آتش زا و منفجره و سریع الاشتعال
 • انواع کپسول و اسپری های شیمیایی تحت فشار مانند گاز اشک آور، بیهوش کننده، دفاع شخصی و گاز مایع
 • انواع مواد اسیدی و خورنده مانند اسید و سرکه و...
 • بردن وسایل زیر به داخل کابین هواپیما ممنوع است:
 • انواع سلاح های گرم شامل سلاح های نظامی، شکاری و ساچمه زن
 • انواع فشنگ جنگی، شکاری و ورزشی
 • انواع اشیاء برنده مانند تیغ موکت بری، بطری، شیشه، چاقو، دشنه، قیچی، ناخن گیر، تیغ جراحی، پنجه بکس، تیغ ریش تراشی و اشیاء مشابه
 • انواع ابزار مانند پیچ گوشتی، آچارچکش، سیم، طناب و...
 • انواع اسلحه اسباب بازی که شباهت زیادی به اسلحه حقیقی دارند
 • سرنگ برای استفاده پزشکی فقط در صورت داشتن گواهی پزشکی

قوانین بار مسافر هواپیمایی ماهان

در پروازهای داخلی ماهان، حداکثر بار مجاز در کلاس پرواز اکونومی 20 کیلوگرم و در کلاس تجاری 25 کیلوگرم است.هواپیمایی ماهان به مسافران خود پیشنهاد میکند تا وجود هرگونه وسیله بزرگ یا سنگین تحت عنوان جامه دان را با وزن بالای 30 کیلوگرم و با ابعاد بیش از 203 سانتی متررا از قبل به اطلاع فرودگاه خروجی برسانند. تمام جامه دان ها باید دارای تگ مقصد نهایی به همراه نام خانوادگی مسافری که جامه دان به وی تعلق دارد باشند. نامی که در بلیط ذکر گردیده باید با نام قید شده بر روی تگ جامه دان یکسان باشد و جامه دان های مسافران فقط باید توسط کارمندان هواپیمایی ماهان یا نماینده مجاز در محل پذیرش مجاز در ازای ارائه بلیط پذیرش گردد.

بلیط هواپیمای ایران ایر

قوانین بار مسافر در هواپیمایی ایران ایر

در پروازهای داخلی هما، بار مجاز مسافر بر اساس کلاس پروازی متفاوت است و به صورت زیر تعیین میشود:
 • در کلاس های نرخی M ,O , Q برای مسافر بزرگسال و کودک، 20 کیلوگرم بار همراه مسافر به صورت رایگان خواهد بود.
 • در کلاس نرخی V برای مسافر بزرگ و کودک، 25 کیلوگرم بار همراه مسافر به صورت رایگان خواهد بود.
 • در کلاس نرخی C برای مسافر بزرگسال و کودک، 30 کیلوگرم بار همراه مسافر به صورت رایگان خواهد بود.
 • در کلاس نرخی J برای مسافر بزرگسال و کودک، 35 کیلوگرم بار همراه مسافر به صورت رایگان خواهد بود.
 • برای مسافر نوزاد (INF) با سن کمتر از دوسال در هیچ یک از کلاس های نرخی فوق، بار همراه وجود ندارد.

قوانین بار مسافر در هواپیمایی معراج

 • مسافرانی که با پرواز هواپیمایی معراج مسافرت میکنند میتوانند 20 کیلوگرم بار، همراه خود داشته باشند.

قوانین بار مسافر در هواپیمایی آسمان

 • بار مجاز رایگان برای مسافرانی که با هواپیمایی آسمان سفر میکنند 20 کیلوگرم است.
 • بار دستی همراه مسافر برای حمل در کابین هواپیما نباید از ابعاد 56سانتی متر(طول)، 45سانتی متر(عرض) و 25 سانتی متر(ارتفاع) و همچنین مجموع ابعاد نباید از 115 سانتی متر تجاوز کند. حداکثر میزان وزن مجاز برای مسافرین کلاس عادی 5کیلوگرم بوده و هر مسافرتنها مجاز به حمل یک بسته به داخل کابین هواپیما میباشد.

قوانین بار مسافر در هواپیمایی کیش ایر

 • میزان بار مجاز رایگان برای مسافران دارای صندلی، 20 کیلوگرم و برای مسافران بدون صندلی(نوزادان) 10 کیلوگرم است. بار دستی همراه مسافر برای حمل در کابین هواپیما باید حداکثر 5 کیلوگرم و با ابعاد 40*55*20 سانتی متر باشد.همچنین جمع ابعاد هر بسته نباید از 115 سانتی متر بیشتر باشد.

قوانین بار مسافر در هواپیمایی ایران ایرتور

 • مقدار بار مجاز رایگان در پروازهای ایران ایرتور در کلاس نرخ معمولی برای هر مسافر، 20 کیلوگرم است. مقدار بار رایگان برای کودکان زیر دو سال، هم در مسیرهای داخلی و هم خارجی 10 کیلوگرم به همراه یک کالسکه ی کاملا تاشوست.
 • مسافران ناتوان و معلولان نیز میتوانند علاوه بر بار مجاز، یک صندلی چرخدار معمولی بدون باطری با هر وسیله دیگری که برای حرکت به آن نیاز دارند، حداکثر تا وزن 20 کیلوگرم همراه داشته باشند.
 • هر مسافر میتواند علاوه بر توشه ی مجاز رایگان یک ساک دستی کوچک را بدون پرداخت اضافه بار همراه خود داخل کابین هواپیما ببرد.مجموع ابعاد این ساک دستی نباید از 115 سانتی متر و وزن آن برای مسافران کلاس پروازی معمولی از 5 کیلوگرم بیشتر باشد.
 • نرخ اضافه بار برای هر کیلوگرم در شبکه ی پروازی ایران ایر تور معادل یک درصد نرخ تمام بهای بلیط یکسره ی درجه عادی در همان مسیر است.
فهرست مسافرین بیماری که در سفر با هواپیمایی ایران ایرتور نیاز به گواهی پزشکی دارند:
 • سوختگی ها
 • بیمارانی که فشارخون بالا دارند
 • اختلالات خونی و کم خونی
 • غواصی ( برای 24 ساعت اول بعد از اتمام غواصی)
 • بیماری های اعصاب و روان
 • مادران باردار و نوزادان (تا 7 روز پس از تولد)
 • بیماران با شکستگی، گچ گیری و هرگونه جراحی
 • بیماری و جراحی های گوش، حلق، بینی و فک
 • بیماری ها و جراحی های قلبی، ریوی، گوارشی، مغز و چشم
 • بیمارانی که بیماری های صرع، تشنج و نخاعی دارند.
 • بیمارانی که بیماری عفونی دارند.

قیمت بلیط


پرواز برای خانم های باردار

اغلب سفرهای داخلی برای خانم های باردار بی خطر است، اما مسافرت های هوایی پس از هفته 32 بارداری و هفت روز بعد از زایمان توصیه نمیگردد. بیشتر خطوط هوایی در مورد پذیرش خانم های باردار محدودیت دارند و بهتر است قبل از مسافرت فرم اطلاعات پزشکی را از دفتر هواپیمایی تهیه کرده و تکمیل آن توسط متخصص زنان و زایمان مبنی بر سلامت و طبیعی بودن بارداری و تخمین تاریخ زایمان انجام گیرد.

مراقبت از نوزادان در سفر هوایی

نوزادان از گروه های خاصی هستند که ممکن است در حین پرواز دچار مشکل شوند بنابراین باید نکاتی را در رابطه با آنهات رعایت کرد تا از ایجاد مشکل جلوگیری شود:
 • پزشکان توصیه میکنند که تا قبل از یک ماهگی، نوزادان سفر هوایی نداشته باشند چون در این مدت نوزاد تلاش میکند خود را با زندگی خارج از رحم مادر تطبیق دهد و همچنین علائم بیماری در نوزادان در این مدت پنهانی است و به راحتی خود را نشان نمیدهد.
 • وسایل مورد نیاز نوزاد را در یک ساک دستی قرار داده و به داخل هواپیما ببرید. تعدادی پوشک، شیشه شیر، شیرخشک، پستانک، لباس ، یک شیشه آب معدنی و یا آب جوشیده و تعدادی اسباب بازی برای سرگرم شدن نوزاد. البته فراموش نکنید که اجازه بردن مایعات بیشتر از 100 میلی لیتر را به داخل هواپیما ندارید و برای اینکار باید اقدامات مخصوص انجام دهید و یا از کیسه های مخصوص که داخل فرودگاه موجود است استفاده کنید.
 • در هنگام رزرو بلیط صندلی هایی را انتخاب کنید که در قسمت جلو و مجاور دیواره هواپیما قرار دارند تا فضای راحت تری برای تحرک داشته باشید. ترجیحا از پروازهای شب استفاده کنید که نوزادتان راحت تر بخوابد. میتوانید نوزاد را در صندلی مخصوص نوزاد قرار دهید ولی اگر به استفاده از این صندلی ها تمایل ندارید، نوزاد را در بغل خود نگه داشته و کمربند ایمنی مخصوص را ببندید.
 • اختلاف فشار داخل هواپیما در هنگام بلند شدن و فرودآمدن باعث ایجاد درد و ناراحتی در گوش نوزاد میشود. برای جلوگیری از این مشکل بهترین کار این است که در هنگام بلند شدن و فرودآمدن به نوزاد خود شیر دهید و یا شیشه شیر و پستانک در دهان او بگذارید. مکیدن کمک میکند تا به گوش نوزاد کمتر فشار وارد شود.

کودک بدون همراه در مسافرت های هوایی

کودکان بین 5 تا 11 سال میتوانند بدون همراه با پروازهای داخلی ایران ایرتور با رعایت نکات زیر سفر کنند:
 • مراجعه به دفاتر فروش ایران ایرتور یا دفاتر خدمات مسافرتی
 • تکمیل فرم مخصوص کودک بدون همراه
 • درخواست جا و تامین جای کودک و سپس صدور بلیط که دو برگ از فرم مخصوص پر شده ضمیمه آن میشود.
 • مراجعه به فرودگاه و انجام مراحل پذیرش
 • یک نسخه از فرم در اختیار خدمات فرودگاهی شهر مبدا قرار گرفته و نسخه دیگر نیز در اختیار خدمات فرودگاهی شهر مقصد قرار میگیرد.
 • مراقبت از کودک در طول پرواز بر عهده سرمهماندار است.
 • درج کد UM و سن کودک در قسمت ملاحظات بلیط الزامی است.

حمل و نقل هوایی بیماران در مسافرت های هوایی

 • مسافرانی که به صندلی چرخدار احتیاج دارند اعم از جانبازان، معلولین جسمی و سالخوردگان که توانایی راه رفتن ندارند لازم است 48 ساعت قبل از پرواز درخواست تعیین جا را در دفتر فروش بلیط اعلام نمایند و نیم ساعت زودتر از وقت معمول در فرودگاه حاضر شوند تا با مسئول خدمات ویژه جهت استفاده از بالابر هماهنگی نمایند. تمامی هواپیماها با بدنه عریض مجهز به صندلی چرخدار هستند.مسافرانی که قادر به برآورده ساختن احتیاجات خود در طول پرواز نیستند باید یک نفر همراه داشته باشند. خطوط هواپیمایی خدمات خاصی جهت اینگونه مسافران ارائه میدهند که بهتر است قبل از مسافرت، راهنمایی های لازم را جویا شوند.
 • گروهی از مسافران وجود دارند که علت اصلی سفرشان بیماریشان است و به تنهایی نمیتوانند از خود مراقبت کنند و حتما نیاز به داشتن همراه در طول سفر دارند. به طور کلی کلیه بیمارانی که در شرایط حاد پزشکی قرار دارند باید برای مسافرت هوایی خود مجوز اخذ کنند و واحد پزشکی هوایی شرکت های هواپیمایی است که میتواند این مجوز را برای بیماران صادر کند.

بیمارانی که نیاز به اخذ مجوز پزشکی دارند

 • افراد مبتلا به بیماریهای عفونی
 • افرادی که شرایط فیزیکی و یا رفتاری آنان باعث آزار سایر مسافرین شود.
 • بیمارانی که نوع بیماری آنها ممکن است موجب اختلال در ایمنی پرواز و یا تاخیر در پرواز شود.
 • بیمارانی که به تنهایی نمیتوانند از خود مراقبت کنند و نیاز به همراه دارند.
 • بیمارانی که شرایط پروازی ممکن است باعث تشدید یا وخامت وضعیتشان گردد.

مسافرانی که نیاز به اخذ مجوز پزشکی ندارند

 • جانبازان و معلولانی که نیاز به خدمات پزشکی خاص ندارند.
 • افرادی که جراحی ناباروری انجام داده اند بعد از گذشت 24 ساعت از زمان عمل
 • جراحی های سطحی مرتبط با پوست و مو(به غیر از جراحی بینی)
 • جراحی اصلاح دید در مسافران با سن کمتر از 40 سال
 • موارد مرتبط با آتل و گچ گیری اندام فوقانی(بازو و ساعد) و زیر زانو(پا و ساق پا) بعد از 24 ساعت در پروازهای داخلی و 48 ساعت در پروازهای خارجی
 • جراحی بینی بدون انسداد مجاری تنفسی و پانسمان داخلی بینی بدون خونریزی
 • مسافرانی که سوند ادراری داشته و در دو هفته اخیر اعمال جراحی شکمی نداشته اند.
 • افرادی که زیر 60 سال داشته و دارای ضایعه نخاعی هستند اما نیاز به برانکارد و اکسیژن ندارند.
 • سوختگی های سطحی بدون بو و ظاهر نامناسب
 • اعمال جراحی که دو هفته از آن گذشته باشد و فرد حال عمومی مناسبی داشته و بتواند روی صندلی بنشیند.

خدمات رایگان ویژه بیماران در فرودگاه

 • با توجه به کدهای خاص که در بلیط مسافر توسط صادرکننده بلیط ثبت شده است، در صورت نیاز مسافر به صندلی چرخدار، کارکنان زمینی این امکان را فراهم میکنند.
 • مسافران نابینا و ناشنوا در صورتی که در فرودگاه به کمک نیاز داشته باشند میتوانند زمان صدور بلیط، کارکنان دفتر خدمات مسافرتی را در جریان قرار داده تا کدهای BLND و DEAF را بر روی بلیط مشخص کنند.
 • اگر مسافر به علت بیماری، رژیم غذایی خاصی داشته باشد میتواند موضوع را با دفاتر صادرکننده در میان گذاشته تا غذای مخصوص برایش فراهم شود.

سرویس های پذیرایی در هنگام پرواز

پروازهای کوتاه مدت پذیرایی معمولا به گروه شیرینی ها و ساندویچ ها محدود میشود و علت آن صرف و هضم ساده تر و حجم کمتر است. از عوامل مهم در تعیین سرویس های غذایی میتوان نوع هواپیما، تعداد مسافر، امکانات هواپیما، ساعت حرکت هواپیما، مدت زمان پرواز ومسیر را نام برد.
 • صبحانه سرد مسافر: اگر در هواپیما امکانات گرمایشی وجود داشته باشد صبحانه با چای و قهوه ارائه میشود و در غیر اینصورت همراه آبمیوه خواهد بود و در پروازهای طولانی علاوه بر چای و قهوه، آبمیوه نیز سرو میشود.
 • میان وعده: در میان وعده پذیرایی مختصری که شامل آبمیوه همراه یکی از اقلام زیراست ارائه میشود: اسنک، شیرینی یا کیک، پسته یا بادام، یک نوع میوه و یا دسرهای آماده.
 • ناهار و شام (غذای سرد): به خاطر کوتاه بودن مدت زمان پروازهای داخلی و محدودیت های داخل هواپیما، ناهار و شام با ارائه غذای سرد همراه است و به خاطر مضر بودن نوشابه های گازدار، در طول پرواز و در تمام فصول، آبمیوه به همراه غذا سرو میشود.

غذاهایی که نباید قبل از پرواز مصرف کرد

 • فست فودهایی مانند همبرگرو سیب زمینی سرخ کرده
 • غذاهای نفاخ
 • نوشابه گازدار

علت تغییر طعم غذا در هواپیما چیست؟

غذاهای داخل هواپیما معمولا طعم خاص و متفاوتی دارند. حتی آبمیوه ای که در هواپیما میخورید طعم متفاوت دارد و برای آن دلیل علمی وجود دارد که میتوان به بسته بندی صنعتی این غذاها، رطوبت بسیار کم کابین هواپیما و عوامل روانشناختی اشاره کرد. غذاهای بسته بندی شده صنعتی که در برنامه ی غذایی هواپیماها وجود دارند، منجمد، خشک و بسته بندی شده هستند که کمی باعث عوض شدن طعم غذا میشود. همچنین رطوبت داخل هواپیما از رطوبت برخی بیابان ها کمتر است و حتی در بعضی موارد می تواند به کمتر از 12 درصد برسد، در چنین شرایطی حس چشایی و بویایی تغییر کرده و طعم ها را به درستی تشخیص نمیدهید.

لحظه حضور در فرودگاه (ارائه بلیط ، تحویل بار و دریافت کارت پرواز)

برای پروازهای داخلی، ٢۴ ساعت قبل از پرواز امکان Check-in اینترنتی وجود دارد. اگر Check-in اینترنتی انجام داده اید و چمدانی هم برای فرستادن به قسمت بار هواپیما ندارید، کافی است با کارت پرواز پرینت شده در دست، به گیت پرواز مراجعه و پرواز کنید. اگر بار همراه دارید، کاغذهای اطلاعات tag مربوط به پرواز قبلی را از چمدانتان جدا کنید و چمدان را در bag drop بگذارید.
اگر Check-in اینترنتی انجام نداده اید، باجه های خودکار داخل فرودگاه هم همان کار را می کنند Check-in. کنید و پرینت کارت پرواز بگیرید، در ادامه هم بخش بار و bag drop و غیره. اگر هم مجبورید Check-inرا کلاً دستی انجام دهید، پس آماده ی صف های طولانی تری باشید. مدارک خود را هم قبل از رسیدن به پیش خوان آماده کنید
فیلتر بلیط
ساعت پرواز
 • صبح
 • عصر
 • شب
نوع پرواز
 • موجود
 • چارتر
 • سیستمی
 • اکونومی
 • بیزینس
ایرلاین
 • همه
 • ایران ایر IR
 • ماهان W5
 • کیش ایر Y9
 • قشم ایر QB
 • ایران ایر تور B9
 • کاسپین RV
 • کاسپین IV
 • تابان HH
 • آسمان EP
 • نفت NV
 • آتا I3
 • زاگرس ZV
 • پویا ZV
 • آزال J2