سفارت ایران در آفریقای جنوبی

تلفن سفارت:
0879451307 -0027 
Email سفارت:
iranemb.pry@mfa.gov.ir 
سایت سفارت:
http://pretoria.mfa.ir/?siteid=195 
آدرس سفارت:
245 Melk St, Middle Ave, Brooklyn, Pretoria 0181 P. O. Box: 12546 Hatfield 0028, Pretoria 
توضیحات:

ساعت کاری سفارت ایران در آفریقای جنوبی

ساعات کاری سفارت روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8 صبح الی 16 و ساعت کاری بخش کنسولی برای دریافت و تحویل مدارک از ساعت 9 صبح الی 12 می باشد.

شماره تماس بخش کنسولی: 00270879451307

ایمیل بخش کنسولی: consular@iranembassy.org.za

نکات مهم در خصوص ارسال مدارک به بخش کنسولی

- به فرمهای ناقص پاسخ داده نمی شود.

- بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا، هیچگونه مسئولیتی را در حفظ و نگهداری مدارک ناقص قبول نمی کند.

- بعد از هماهنگی با بخش کنسولی ، در صورت ارسال مدارک مورد نیاز به صورت پست سفارشی ، حتما با دفتر پستی هماهنگی لازم در خصوص تحویل مدارک از دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران – پرتوریا و عودت آن به شخص متقاضی، انجام شود.

- برای تسریع و تسهیل در انجام امور کنسولی ، لطفا روی پاکت ارسال مدارک ، حتما آدرس به صورت زیر نوشته شود:

Embassy of the Islamic Republic of Iran (Consular Section) 245 Melk St, Middle St, Brooklyn, Pretoria 0181 South Africa

*توجه داشته باشید که درج Consular Section الزامی بوده و پاکتهای فاقد این عبارت به سایر بخشهای سفارت ارجاع و کار کنسولی با تاخیر مواجه می شود.

- ارائه کارت ملی بهمراه سایر مدارک مربوطه، جهت کلیه درخواستهای کنسولی بویژه صدور گذرنامه الزامی است.

- لطفا کپی مدارک مورد نیاز را حتما در کاغذ A4 یا Letter سایز ( 11 در 8.5) تهیه نمایید و از بریدن و کوچک کردن آنها خودداری نمایید.

- قبل از پرداخت هر وجهی به حساب بانکی سفارت ایران در پرتوریا، در مورد تعرفه کنسولی موضوع مورد تقاضا مطمئن شوید. وجوه پرداختی به هیچ عنوان به شخص متقاضی برگردانده نمی شود.

- با توجه به ایجاد پاره ای از مشکلات در خصوص ارسال هزینه های کنسولی بصورت نقد از طریق پست، اکیدا کلیه هزینه های خدمات کنسولی را بصورت Cash Depositt در وجه سفارت جمهوری اسلامی ایران- پرتوریا، ارسال نمایید.

- توجه داشته باشید که افراد بالای 18 سال باید شخصا یا ازطریق پست برای درخواست هرگونه خدمات کنسولی اقدام نمایند. از دادن خدمات حضوری جهت افراد بالای 18 سال به افراد دیگر ولو اینکه اقوام درجه یک هم باشند معذوریم.

- افرادی که محل اقامت آنان در گذرنامه ایران درج می شود باید قبل از خروج از کشور به اداره گذرنامه نیروی انتظامی ج. ا. ایران مراجعه و نسبت به درج مهر خروج در گذرنامه خود اقدام نمایند.

- کلیه عکسهای ارسالی باید جدید(کمتر از یک ماه) ، رنگی با زمینه سفید، غیر فوری، اداری و با ظاهر مناسب و بدون عینک و کلاه باشد.

خدمات کنسولی سفارت ایران در آفریقای جنوبی

- امور سجلی و شناسنامه شامل ثبت ولادت و امور شناسنامه، کارت ملی، ازدواج، طلاق، دیات و فوت، عابرین غیرمجاز، گواهی عدم سوء پیشینه، امور حقوقی و قضایی و تایید اسناد

- امور گذرنامه شامل صدور یا تعویض گذرنامه ( مانند درخواست تغییر محل اقامت، مهر خروج مکرر در گذرنامه، استعلام آخرین خروج از کشور، اجازه خروج و صدور گذرنامه جداگانه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال)

- اموراجتماعی شامل اعزام بیماران، رسیدگی به اختلافات مالی، کسب خبر از ایرانیان مفقود، زندانیان خارجی در ایران

- امور دانشجویی شامل معافیت تحصیلی، درج مهر اجالزه خروج دانشجویی، توسعه جذب دانشجوی غیر ایرانی

- امور ایرانیان شامل جذب نخبگان و سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور، نحوه خرید غیبت از خدمت سربازی، استعلام، ترجمه، تمدید یا المثنی گواهینامه رانندگی

- امور تابعیت

- امور اسناد شامل گواهی امضا، تایید مدارک پزشکی و وکالتنامه