چک

جمهوری چک (به چکی: Česká republika, Česko) کشوری واقع در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد. پایتخت آن شهر پراگ است.

به سبب وجود نیروی کار فوقالعاده ماهر، این کشور به قدرت صنعتی کشورهای بلوک شرق سابق تبدیل شد. این کشور که در قلب اروپا واقع شده، دارای تابستانهای خنک و زمستانهای سرد و مرطوب بوده، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد است. کشاورزی در اقتصاد کشور، نقش مهمی به عهده دارد، و عمده محصولات آن، جو و چغندر قند میباشد. دامداری و جنگلداری نیز در این کشور متداول است. از صادرات جمهوری چک، میتوان به سنگ آهن و زغال سنگ اشاره کرد. جمهوری چک، هم اکنون، در حال گذر از سیستم اقتصاد کمونیستی، به سمت بازار آزاد و خصوصی سازی صنعت و کشاورزی است. در جمهوری چک بخش تقریباً وسیعی به نام ایالت سودتنلند وجود دارد که آلمانی نژاد هستند. نزدیک به یک سوم از این کشور را شامل میشود و در تمام نواحی چک به خصوص اطراف مرز با آلمان ساکن اند. سودتلند از ایالت تاریخی آلمان بود که در دوره حکومت رایش سوم برای مدتی به آلمان الحاق شد.

فرهنگ چک:

مردم چک به زبان چکی سخن میگویند. اکثریت مردم این جمهوری بیدیناند. بعد از پراگ، برنو، پلزن، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشورند. دانشگاه بزرگ چارلز دانشجویان بسیاری را از نقاط گوناگون جهان به این کشور کوچک کشانده؛ از جمله دانشجویان زیادی از ایران که اکثراً در رشتهٔ پزشکی تحصیل میکند. کارخانه ماشین سازی شکودا، صنعت تولید آبجو و الکل و کارخانههای تولید کریستال کمک بسیاری به اقتصاد پویای این جمهوری میکند. صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود میکند.

ادبیات و هنر در چک:

فرانتز کافکا اگر چه آثارش را به آلمانی مینوشت اما همه عمر در پراگ و منطقه بوهمیا زندگی کرد.

واسلاو هاول نخستین رئیس جمهوری چک خود نمایشنامهنویس مشهوری است.

داوید چرنی مجسمهساز جوان چک است که کارهایش اغلب جنجالی است.

/ جهان / چک