بنگلادش

جمهوری خلق بنگلادش (People's Republic of Bangladesh) کشوری است واقع در جنوب قارهٔ آسیا و شرق هند ،

پایتخت آن داکا است.

این کشور که پیش از این پاکستان خاوری نام داشت در پی جنگ آزادیبخش بنگلادش از پاکستان باختری (پاکستان امروزی) مستقل شد.

تاریخ بنگلادش:

این کشور در زمان تسلط بریتانیا به شبه قارهٔ هند تا سال ۱۹۴۷ به عنوان پاکستان خاوری شناخته میشد، در ۲۶ مارس ۱۹۷۱ این کشور بعد از سالها جنگهای داخلی با نام کشور مستقل بنگلادش از پاکستان اعلام استقلال کرد .

جغرافیای بنگلادش:

پایتخت این کشور شهر داکا ( Dhaka ) با ۱۲,۲۹۵,۷۲۸ نفر جمعیت میباشد . مساحت بنگلادش ۱۴۷٬۵۷۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۵۰٬۴۴۸٬۳۴۰ نفر است که به نسبت وسعت تراکم جمعیت بسیار زیاد است .

از شهرهای مهم بنگلادش میتوان به چیتاگونگ ۲,۵۳۲,۴۲۱ نفر، خولنا ۸۴۲,۹۹۵ نفر و راجشاهی ۷۲۷,۰۸۳ نفر اشاره کرد .

از نظر آب و هوایی، بنگلادش دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و به سبب واقع شدن در کنار خلیج بنگال و اقیانوس هند تابستانها این کشور به شدت در مقابل سیلهای ناشی از جریانهای موسمی اقیانوس هند آسیب پذیر است و سالانه صدها نفر قربانی این بارانهای موسمی میشوند .

بنگلادش یکی از پرجمعتترین و فقیرترین کشورهای جهان است. قسمتهای جنوب شرقی این کشور، از جنگلهای خیزران پوشیده شده است.

رودهای گنگ و براهماپوترا که از کوههای هیمالیا سرچشمه گرفته و به خلیج بنگال میریزند، این کشور را مشروب میسازند. به هرحال، این سرزمین، بسیارحاصلخیز بوده و امکان زندگی را برای جمعیت بزرگی فراهم نموده است.

آب و هوای بنگلادش استوایی بوده و کشاورزی آن متکی به بارانهای موسمی است.۸۲ درصد جمعیت بنگلادش به کشاورزی مشغول هستند[نیازمند منبع] و برنج و کنف از محصولات آنان میباشد. به تازگی، در اعماق خلیج بنگال منابع گاز طبیعی، کشف شده است . این کشور فاقد منابع معدنی و ذخایر زیرزمینی قابل توجه است.

مردم بنگلادش :

۹۷ % نژاد این کشور را بنگالیها تشکیل میدهند . اسلام با ۸۵ % دین رسمی بنگلادش است و ۱۵ % مابقی را هندوها تشکیل میدهند . زبان رسمی بنگلادش، بنگالی است، زبان انگلیسی هم اگرچه رسمی نیست ولی به عنوان زبان دوم شناخته میشود ،

تقسیمات کشوری بنگلادش :

کشور بنگلادش مشتمل بر ۷ استان میباشد :

باریسال ( Barisal )
چیتاگونگ ( Chittagong )
داکا ( Dhaka )
خولنا ( Khulna )
راجشاهی ( Rajshahi )
رنگ پور ( Rangpur )
سیلهت (Sylhet)

/ جهان / بنگلادش