عَجمان

عجمان :

عجمان ' (به عربی: عجمان)(به انگلیسی: Ajman) یکی از شهرها و شیخنشینهای هفتگانهٔ امارات متحده عربی است. امارت عجمان کوچکترین امیر نشین امارات متحده عربی است که بین امارت شارجه و امارت امالقوین محصور شده و در ۵۱ ـ ۶۰ طول شرقی و در ۲۲ ـ ۲۶ درجه عرض شمالی از نصفالنهار مبدأ واقع شدهاست. مساحت امارت عجمان در حدود ۲۵۹ کیلومتر مربع است ودر حدود ۳۳ر۰٪ از خاک کشور امارات متحده عربی را در بر میگیرد. عجمان کوچکترین امارت از امارات هفتگانهٔ امارات متحده عربی است. طول ساحل آن ۱۶ کیلومتر است. این امیرنشین دو قطعهٔ جدا و دور افتاده به نامهای «مصفوت» و «منامه» دارد.

محدوده عجمان:

محدودهٔ امارت عجمان: از شمال خلیج فارس، از جنوب امالقوین، رأسالخیمه، واز شمال وشمال غرب شارجه و بعد از شارجه دبی، از شرق به ذید و فجیره محدود میشود

وجه تسمیه عجمان :


وجه تسمیه: عَجمان از آنجاست که در سده دهم هجری قمری شاخهای از قبیله بزرگ «العجمان» از بادیه نجد در شبهجزیره عربستان به این منطقه مهاجرت کردند و قبیله العجمان از سلاله نشوان بن مرزوق بن علی بن هشام المرزوقی از بطن یام هستند. نام منطقه پس از ورود قبیله « العجمان » به این منطقه (عجمان) گذاشته شد. قبل از ورود قبیله العجمان، منطقه خالی از سکنه بودهاست. شاخهٔ دیگری از همین قبیله (العجمان) به سر پرستی راشد بن نشوان به بر فارس رسیدند ودر مغویه مستقر شدند ومدتها مناطق گستردهای از شیبکوه شیبکوه رازیر نفوذ داشتهاند. ازمشهورترین حکمرانان قبیله العجمان در بر فارس شیخ سلطان المرزوقی بود که آثار کاخ بزرگ او که به (قلعه شیخ سلطان) مشهور است در مغویه باقی است.

روستای مصفوت از توابع امارت عجمان است.
این روستا در حدود ۱۱۰ کیلومتر از امارت عجمان فاصله دارد و در وسط خاک سلطنت عمان قرار دارد، اما از طرف جنوب به روستای حتا متصل شدهاست که از توابع امارت دبی است و خود روستای حتا نیز در خاک عمان محصور شدهاست .

روستای منامه در شمال شرقی امارت عجمان واقع شدهاست و در حدود ۸۰ کیلومتر از امارت عجمان فاصله دارد، این روستا بین خاک راسالخیمه و خاک فجیره محصور شدهاست.
حاکم امارت عجمان شیخ حمید بن راشد النعیمی ویکی از اعضاء هفتگانه مجلس ملی اتحادی است.
او یکی از نوههای قبیله العجمان است.

کوه ها و دره ها :

جبل دفتا.
جبل لیشن.
جبل الأبیض
درههای مفصوت عبارتانداز :

وادی غلفا.
وادی الصوامر.
وادی مصفوت.
وادی الخنفریة.
وادی الضفدع.
وادی الصبیغة
وادی الاشیخرة

جاذبه های عجمان :


موزه عجمان یکی از دیدنیهای مهم این شهر است. در این موزه، مدلهای زنده، نماهای زندگی روزمره مردم قدیم امارات را به تصویر میکشند و همچنین آثارهای اکتشاف شده و سنگ نبشتهها ، ظرفهای سفالی در موزه به معرض نمایش گذاشته شدهاست. تصویری از خانهٔ حاکم پیشین ، هداهای یادبودی، مدالها و همچنین مخطوطات تاریخی در موزه محفوظ است. گوشهای از موزه نیز به داروهای سنتی قدیمی اختصاص داده شدهاست.
از ديگر جاذبه هاي گردشگري در عجمان ميتوان قلعه عجمان ، قلعه مصفوت ، بركه آب باران در عجمان ، و سواحل زيبا با ماسه هاي سفيد در كنار آبهاي نيلگون خليج فارس را نام برد.

مراکز خرید عجمان :


با توجه به نزديكي دبي به عجمان بيشتر توريستها خريد هاي خود را از مراكز خريد دبي انجام ميدهند كه داراي تنوع زيادي از كالاها و محصولات است ولي با اين وجود عجمان داراي مراكز خريد و بازارهايي مانند بازار مركزى عجمان ، بازار الزهرا ، ام سيتي مارت و هايپر ماركتهايي مانند سيتي سنتر مي باشد.

حمل و نقل عمومی عجمان :


در حال حاضر عجمان داراي فرودگاه نمي باشد و از فرودگاههاي دبي و شارجه استفاده مي شود.قرار است فرودگاهي در اين شهر احداث شود مجری این طرح را شرکتهایی از اسپانیا برعهده دارند.
استفاده از اتومبیل شخصی و تاکسی رایج ترین روش جابه جایی در اين شهر می باشد. البته تعداد قابل توجهی اتوبوس نیز مسافران را جابه جا می نمایند. پیاده روی و دوچرخه سواری متداول نیست. اتوبوسهای برقی، قطار شهری و مترو در اين شهر وجود ندارد. استفاده از موتور سیکلت نیز بسیار محدود است. اجاره یک اتومبیل در خیلی از مواقع از هزینه کرایه تاکسی در طول یک روز کمتر خواهد شد ولي قيمت تاكسي در مقايسه با شهرهاي ديگر از نرخ بالايي برخوردار نيست.