سیدنی

سیدنی :

سیدنی بزرگترین و قدیمیترین شهر استرالیاو پایتخت ایالت ویلز جنوبی نو یا نیو ساوت ولز است. نیمی از ایرانیان مهاجر به استرالیا یعنی ۹٬۳۲۳ نفر در شهر سیدنی ساکن هستند.

استرالیا حدود ۲۸۰ هزار نفر مسلمان دارد که بیشتر آنها در دو شهر سیدنی و ملبورن زندگی میکنند.[نیازمند منبع] سیدنی نماد کشور استرالیاست. شهری است با جذابیتهای بیشمار که دویست و هجده سال از زمان تاسیس آن میگذرد. این شهر که در جنوب شرقی استرالیا واقع شده، اولین مکانی است که بیشترین میزان جهانگرد در بدو ورود به استرالیا در آن پا میگذارند.

سیدنی سرشار از تنوع است. ساکنان آن، ۴ میلیون شهروندی هستند که عمدتاً از پیشینه مختلف قومی، نژادی و فرهنگی برخوردارند. در هر گوشهای از سیدنی، میتوان ردپایی از فرهنگهای گوناگون را مشاهده کرد که در کنار جاذبههای طبیعی، مراکز تفریحی، پارکهای ملی و حفاظت شده، موزهها و گالریهای هنری باعث شهرت جهانی شهر شدهاند.

سیدنی مرکز ایالت نیو ساوث ولز New South Wales است. شهر سیدنی، بسیار گسترده و بزرگ است و شامل ۷۰۰ محله میشود. در طول زمان، بتدریج هر یک از این محلهها مکان تجمع مهاجرین کشور خاصی شدهاست.

آب و هوای سیدنی:


آب و هوای سیدنی در مناطق مختلف متفاوت است اگر چه در بیشتر مواقع آب و هوای آن معتدل است.در سیدنی میزان بارش باران نسبت به مراکز ایالتهای دیگر بیشتر است.بارش باران در تمام طول سال در این شهر یکسان است و حتی در تابستان نیز بارش آن کماکان ادامه دارد.در سیدنی در حدود ۱۵۰ روز از سال باران میبارد و پر باران ترین ماهها آوریل و ژوئن هستند.دمای هوا در روز به ندرت به کمتر از ۱۰ درجه میرسد و حداکثر دمای آن ۱۷ درجهاست.از نسیمهای خنک دریایی که در سیدنی میوزد هم نباید غافل شد.

هنرها و تفریحات سیدنی:


سیدنی دارای موسسات و مکانهای فرهنگی متنوعی میباشد. اپرا هاوس سیدنی از ۵ سالن تشکیل شده که قادر است اجراهای گوناگونی را برگزار کند. این مکان جایگاه اصلی ارکستر سمفونی سیدنی و انجمن اپرای استرالیا است و از نظرکثرت برنامههای هنری، سومین گروه اپرای جهان است. سایر سالنهای اجرا عبارتند از: تالار شهرداری سیدنی، تالار تکنوازی شهر، تئاتر کشور و تئاتر «وارف». Sydney Town Hall, City Recital Hall, the Wharf Theatre

گروه رقص سیدنی به سرپرستی «گرام مورفی» نیزطی قرن بیستم، از استقبال خوبی برخوردار بودهاست. گروه تئاتر سیدنی دارای فهرست ثابتی از نمایشنامههای محلی است، به عنوان نمونه میتوان کارهای نمایشنامه نویس برجسته «دیوید ویلیامسون» و دیگر نمایشنامه نویسان کلاسیک و بین المللی را نام برد.

دو گروه Company B و Griffin Theatre Company از دیگر گروههای تئاتر شهر سیدنی هستند. گروه «سیدنی پوش» که از تعدادی نویسنده و افراد فعال سیاسی از جمله «گرمن گریر» تشکیل یافته، ازحوالی سالهای ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۰ بر فرهنگ مردم شهر تاثیر گذار بودهاست.

انجمن ملی هنرهای نمایشی که در «کنزینگتون» بنا نهاده شدهاست، این افتخار را دارد که هنرمندان مشهوری همچون «مل گیبسون» و «باز لرمن» را تحویل جامعه هنری دهد. شهر سیدنی میزبان فستیوالهای مختلفی است، از قبیل: فستیوال سیدنی که طی آن در سرتاسر ماه ژانویه، جشنهایی در مکانهای سرپوشیده و یا در هوای آزاد بر پا میشود، یا فستیوال موزیک راک که در شهر سیدنی تاسیس شدهاست Big Day Out Mardi Gras یا «مراسم ماردی گرا» که در امتداد خیابان آکسفورد برگزار میشود. (مراسمی مربوط به همجنسگرایان زن و مرد) (ماردی گرا: روز پیش از چهارشنبهٔ توبهٔ کاتولیکها که درخیابان کاروان شادی حرکت میکند).

جشنواره فیلم سیدنی و بسیاری فستیوالهای کوچک دیگر مانند:Archibald Prize وTropfest، مسابقهای که توسط نگارخانهٔ هنری نیو ساوث ولز برگزار میشود.

سیدنی دارای چندین موزه میباشد. بزرگترین آنها عبارت است از :

موزهٔ استرالیا (تاریخ طبیعی و انسان شناسی)

موزهٔ نیروگاه یا پاور هاوس (علم، تکنولوژی و طراحی)

نگارخانه هنری نیو ساوث ولز

موزهٔ هنرهای معاصر و موزهٔ ملی دریانوردی

سیدنی از فضای باز خوبی برخوردار است و حتی در مرکز شهر نیز مکانهای طبیعی بی شماری وجود دارد. درناحیهٔ تجاری مرکز سیدنی پارکهایChinese Garden of Friendship و Hyde Park,(باغهای گیاه شناسی رویال) Royal Botanical Gardens : قرار دارند.دانشگاههای سیدنی:


دانشگاه نیوساوت ولز University of New South Wales UNSW

دانشگاه تکنولوژی سیدنی University of Technology Sydney UTS

دانشگاه سیدنی University of Sydney