دشتستان

شهرستان دشتستان در استان بوشهر است. مرکز این شهرستان شهر برازجان است.

جمعیت و وسعت دشتستان:

شهرستان دشتستان از نظر جمعیت و مساحت بزرگترین شهرستان استان بوشهر میباشد. حدود ۳۱۰٬۰۰۰ نفر جمعیت را داراست و وسعت آن ۳۷۱٫۶ کیلومتر مربع است.

موقعیت دشتستان:

شهرستان دشتستان در شرق استان بوشهر از جنوب به شهرستان تنگستان، از مغرب به شهرستان بوشهر از شمال به شهرستان گناوه و در مشرق به استان فارس منتهی میشود.

خرما مهمترین محصول کشاورزی این منطقه بوده و نقش مهمی در اقتصاد این شهرستان و استان و کشور دارد.

تاریخچه دشتستان:

شهرستان دشتستان از قدیمیترین شهرستانهای ایران میباشد. دشتستان از قدیمیترین مناطق ایران است که جغرافی دانان از آن به نام دستقان یاد کردهاند و آن را جز نواحی گرمسیرات فارس ذکر کردهاند. اصطخری آنرا از نواحی اردشیر خوره که یکی از کورههای پنجگانه فارس قدیم بوده محسوب داشتهاست.

مولف فارسنامه ناصری دشتستان را به چهارده ناحیه تقسیم کرده و از آنها اینگونه یاد میکند: «انگالی - برازجان - اهرم - بوشهر - تنگستان - حیاط داوود - خورموج - دالکی - رودحله - زنگنه - زیرراه - شبانکاره - گناوه - مضافات بوشهر.»

بناهای تاریخی دشتستان:

از آثار تاریخی میتوان به کاخ زمستانی کورش در شهر برازجان- شهر تاریخی توز یا توج - تل مر - تل خندق - گور دختر(آرامگاه دختر کورش) - آتشکده (در نزدیکی تل خندق) - کاروانسرای مشیرالملک (در شهر برازجان) و... که تمامی این آثار در دشتستان و اطراف برازجان قرار دارند اشاره کرد.