جوهور

جوهور

جوهور يکی از شهرهای مالزی و مرکز ایالت «جوهر» این کشور است. این شهر مرزی ، بین مالزی و سنگاپور قراردارد و دروازه جنوبی کشور مالزی به سنگاپور به شمار می آید. روابط تجاری بین مالزی و سنگاپور موجب شده جوهور باهرو به عنوان یکی از مهمترین نقاط مالزی به شمار آید.

فاصله زمینی این شهر با شهر کوالالامپور حدود 4ساعت میباشد. در طول سفر زمینی از کوالالامپور به جوهور از شهر ملاکا عبور خواهید کرد که می توانید از دوچرخه های تزئین شده که موسیقی های محلی پخش می کنند استفاده نمائید.از جاذبه های شهر جوهور بازار شبانه آن میباشد که در آن تمامی اجناس با نرخ پائین ارائه می گردد.همچنین در این شهر یکی از بزرگترین لگو لند های جهان وجود دارد، شهر بازی بسیار بزرگ که تمامی وسایل موجود در آن از لگو ساخته شده اند. فروشگاه بسیار بزرگی برای خرید لگو در شهر بازی وجود دارد.

مراکز خرید جوهور باهرو :

جوهر بهر داراي مراكز خريد بسياري بوده و باري هر سليقه ايي فروشگاهي وجود دارد. در زير به برخي از آنها اشاره ميگردد: مركز صنايع دستي جوهر شهرك آئون تبراو ( AEON Tebrau City ) - دومين مركز خريد شهر KSL - بزرگترين مركز خريد شهر در 4 طبقه ميدان شهر پلازا پلنگي- مركز خريد با فروشگاهها، كافه ها و رستورانهاي بسيار فستيو استريت مال - يك مركز خريد يك طبقه با 280 فروشگاه مركز خريد دانگا سيتي -

جاذبه های جوهور :

جوهور، نيز مانند ساير جاهای مالزی، جاذبه های طبيعي فراوانی دارد، ولي سواحل آن نکته متفاوتی دارد و آن اینکه، تنها جايي هستند كه هم تنگه ملاكا و هم درياي چين جنوبي را دارا هستند. طبیعت زیبای این ایالت موقعیتی استثنائی برای طرفداران طبیعت وحشی و گردشهای خارج از شهر فراهم کرده است . جوهور نه تنها مرکز خرید فراوانی دارد ، بلکه مکانهائی دیدنی چون موزه سلطنتی ، مسجد سلطان ابوبکر ، قصر بزرگ ( Grand Palace ) ، گالری هنر ، مرکز صنایع دستی و بنای داتاران بندرایا ( Dataran Bandaraya ) نیز در خود جای داده است . این بنا در 1994 میلادی ساخته شده تا سمبل این شهر باشد . فروشگاههای صنایع دستی و مراکز خرید بزرگ ، اجناس متفاوتی را با قیمتهای مناسب ارائه میدهند . در شمال شرقی این ایالت ، پارک طبیعی انداو رومپین ( Endau Rompin )بهشت علاقمندان به طبیعت است . گیاهان مختلف ومتفاوت منطقه و حیواناتی که در این پارک زندگی میکنند بسیار قابل توجه هستند .

از دیگر جاذبه های جوهور، آبشار گوتاتینگی ( Kota Tinggi ) در فاصله 56 کیلومتری پایتخت این ایالت محل مناسبی برای پیک نیک و گردش در خارج از شهر است . از آنجا میتوانید به دهکده ماهیگیری کوکوپ ( Kukup ) بروید و از محل پرورش و نگهداری ماهی ها نیز دیدن کنید . فراموش نکنید که حتما از تانجونگ پیای ( Tanjung Piai ) بازدید کنید . منطقه اصلی و ساحلی این ایالت دسارو ( Desaru )است که 25 کیلومتر ساحل شنی دارد و به دریای چین جنوبی متصل است . این منطقه سه هتل دارد و محل مناسبی برای ورزشهای آبی ، ماهیگیری ، غواصی ، اسکی روی آب ، قایقرانی ، شنا و راه پیمائی در جنگل می باشد.

در سواحل شرقی این ایالت جزایر راوا ( Rawa ) ، سیبو ( Sibu ) ، آور( Aur )، بسار ( Besar ) و پمانگیل( Pemanggil ) قرار گرفته اند . تمام این جزایر آب شفاف و آبی دارند و برای ورزش های آبی محیا می باشند.

فرودگاه جوهور باهرو :

فرودگاه بين المللي سنايي كه قبلا سلطان اسماعيل ناميده مي شد جديدا بازسازي گرديده و داراي اينترنت بي سيم رايگان، فروشگاه و صرافي مي باشد. فرودگاه 35 كليومتر با شهر فاصله دارد. اتوبوسهاي كازوي ( Causeway ) روزانه 10 بار بين شهر و فرودگاه تردد مي نمايند و فاصله بين شهر تا فرودگاه را 45 تا 60 دقيقه طي ميكنند.

حمل و نقل عمومی جوهور باهرو :

شهر جوهر باهرو داراي ترافيك سنگين مي باشد. وسايل حمل و نقل عمومي اغلب اتوبوس ميباشد. تاكسي نسبتا ارزان بوده ولي اكثر راننده از تاكسي متر استفاده نميكنند لذا پافشاري با آنها براي استفاده از تاكسي متر ضروري است. برخي اوقات نيز آنها تاكسي متر را پنهان نموده و ادعا ميكنند كه ندارند در صورتي كه طبق قوانين تمامي تاكسي ملزم به داشتن و استفاده از تاكسي متر مي باشند.

تاريخچه جوهور باهرو :

جوهر باهرو در سال 1855 بنا گرديد و با نام تانجونگ پوتري در آن زمان شناخته مي شد. در سال 1885 حاكم وقت شهر، تمنگونگ ابوبكر نام آن را به جوهر بهر تغيير داد. اغلب بناهاي شهر در حكومت اين سلطان ساخته شد. در دهه 1990 يك محله تجاري در شهر ساخته شد و دولت مركز منابع بسيار زيادي براي توسعه شهر در اين دهه اختصاص دادند.