تورنتو

تورنتو (به انگلیسی: Toronto) مرکز استان انتاریو و پرجمعیتترین شهر کانادا است. این شهر در منطقه انتاریو جنوبی و در شمال غربی دریاچه انتاریو قرار دارد. تورنتو با جمعیتی بیش از ۲،۵ میلیون نفر پنجمین شهر آمریکای شمالی از حیث جمعیت است و ناحیه شهری تورنتو باجمعیتی بیش از ۵ میلیون نفر هفتمین ناحیه شهری پرجمعیت آمریکای شمالی میباشد. شهر تورنتو، قلب منطقه تورنتو بزرگ که به اختصار GTA یاد میشود است و بخشی از ناحیه متراکم نعل اسب طلایی با جمعیتی بیش از ۸،۱ میلیون نفر میباشد که ۲۵٪ از جمعیت کانادا را تشکیل میدهد طبق سرشماری سال ۲۰۰۶، ناحیه شهری تورنتو دارای ۵٬۱۱۳٬۱۴۹ نفر جمعیت و منطقه تورنتو بزرگ دارای ۵٬۵۵۵٬۹۱۲ نفر جمعیت بوده است

تورنتو به عنوان پایتخت اقتصادی کانادا و یکی از مراکز اقتصادی بزرگ جهان، یک شهر جهانی محسوب میشود.بورس تورنتو، هفتمین بورس بزرگ دنیا از حیث ارزش بازار است. در تورنتو بیش از هر شهر دیگری در کانادا، شرکتهای بزرگ حضور دارند، همچنین تورنتو مقر پنج بانک بزرگ کانادا است تورنتو توسعه دهنده بخشهای اقتصادی شامل امور مالی، خدمات تجاری، ارتباطات، هوافضا، حمل و نقل، رسانه، هنر، فیلم، ساخت برنامههای تلویزیونی، انتشارات، تولید نرمافزار، تحقیقات پزشکی، آموزش، گردشگری، مهندسی و صنایع ورزشی است.

مطابق با اعلان مجله فوربز، تورنتو یکی از ده شهر قدرتمند اقتصادی جهان و یکی از شهرهای به سرعت در حال رشد در میان کشورهای جی۷ میباشد. همچنین PwC این شهر را دومین کلانشهر قدرتمند جهان اعلام کرده است. در فهرست 2thinknow در بین نوآوران اقتصادی، تورنتو جایگاه دوازدهمین شهر در جهان و چهارمین شهر در آمریکا را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این شهر تورنتو توسط واحد اطلاعات اقتصادی و مرسر به عنوان یکی از شهرهای قابل سکونت جهان معرفی شده است. همچنین در میان شهرهای کانادا در سال ۲۰۰۶، تورنتو از حیث بالا بودن هزینههای زندگی رتبه اول را بدست آورد.

زمانیکه اروپاییها برای اولین بار وارد منطقه کنونی تورنتو شدند، قبیله هورون در آن منطقه ساکن بود. نام تورنتو از کلمه تکارونتو در زبان ایروکوا گرفته شده و به معنای «محلی که درختان بر روی آب ایستادهاند» است.

جاذبه های گردشگری تورنتو :

کاسالومابرج ملی کانادا (برج سی ان) ( CN Tower: Canadian National Tower)
معروفترین جاذبه توریستی تورنتو برج ملی کاناداست. این برج ۵۵۳ متری دومین سازه بلند جهان است.

استادیومهای ورزشی
مرکز راجرز Rogers Centre نخستین استادیوم ورزشی دنیاست که مجهز به سقف کاملا جمع شدنی است. در حال حاضر این استادیوم، ورزشگاه خانگی تیم بیس بال بلو جی ز Toronto Blue Jays می باشد. مرکز ایر کانادا Air Canada Centre که در نزدیکی مرکز راجرز قرار گرفته است خانه تیم هاکی روی یخ می پل لیف تورنتو Toronto Maple Leafs می باشد.

تالار شهر( شهرداری تورنتو) City Hall
تالار شهر تورنتو با سبک مدرن خود یکی از نشانههای متمایز تورنتو محسوب می شود.

میدان یانگ و داندس Yonge – Dundas
این میدان نزدیک مرکز ایتن Eaton Centre که یکی از مراکز خرید اصلی تورنتو است قرار گرفته است .

جزایر تورنتو The Toronto Islands
جزایر تورنتو بخشی از بزرگترین جامعه شهری فاقد اتومبیل در شمال امریکا است. این جزایر توسط کشتی قابل دسترسی هستند.

قدیمیترین کلیساهای تورنتو
کلیسای جامع کاتولیک سنت مایکل و کلیسای سنت جیمز که هر دو در خیابان چرچ واقع شده اند قدیمیترین کلیساهای تورنتومی باشند.

کاسالوما
کاسالوما Casa Loma واژه ای اسپانیایی به معنای خانه روی تپه است. این قلعه که در مرکز شهر تورنتو قرار دارد، یکی از جاذبههای گردشگری تورنتو است.

موزه سلطنتی انتاریو The Royal Ontario Museum
بزرگترین موزه فرهنگ جهان و تاریخ طبیعی کانادا ست.

بازار سنت لارنس The St. Lawrence Market
تالار مشاهیر هاکی Hockey Hall of Fame
گالری هنر انتاریو The Art Gallery of Ontario
گالری هنر انتاریو یکی از بزرگترین موزههای هنری در شمال امریکا است.

مرکز علوم انتاریو The Ontario Science Centre
باغ وحش تورنتو Toronto Zoo
باغ وحش تورنتو سومین باغ وحش بزرگ جهان است


آب و هوای تورنتو:


شهر تورنتو مانند اکثر شهرهای ساحل شرقی زمستانهای سرد و طولانی دارد. دمای هوا گاهی تا حدود 40 درجه زیر صفر سرد مي شود. تابستانهای نسبتاً شرجی با دمای متوسط 25-30 درجه از مشخصات این شهر است.
فصل بهار کوتاه این شهر از اواسط آوریل شروع شده و تا اوایل ژوئن ادامه دارد. از اواخر آگوست هم پاییز زیبای این شهر شروع می شود.