اتاوا

اُتاوا (به انگلیسی: Ottawa) پایتخت کشور کانادا و چهارمین شهر بزرگ این کشور است. این شهر در آمریکای شمالی و در کنار رودخانهٔ اتاوا (شعبهٔ رودخانه سنلران) واقع شدهاست. جمعیت اتاوا ۸۵۹٬۷۰۴ نفر بوده که این رقم با احتساب حومهاش به بیش از یک میلیون نفر میرسد. زبانهای انگلیسی و فرانسوی در این شهر تلکم میشود. اتاوا از لحاظ آب و هوایی یکی از سردترین پایتختهای دنیا محسوب میشود. این شهر در مرز انتاریو و کبک و در شمال شرقی تورنتو و غرب مونتریال قرار گرفته و مرکز مجلس شورا و دولت فدرال است.


آب و هوای اتاوا :


در شهر اتاوا درجه حرارت در فصلهاي مختلف سال بسيار متفاوت است. در زمستانهاي سرد و طولاني اين شهر كه از اواسط ماه نوامبر شروع مي شود و تا نيمه هاي آوريل ادامه دارد سرماي هوا گاه تا 46 درجه زير صفر هم مي رسد. فصل بهار در اتاوا كوتاه بوده و به 2 ماه هم نمي رسد ولي در همين مدت كم، هوا بسيار مطبوع بوده و بيشتر روزها باراني مي باشد. در تابستان كه تقريبا از ژوئن تا پايان اگوست ادامه دارد گرماي هوا تا 36 درجه سانتيگراد هم مي رسد و به دليل آنكه رطوبت هوا بسيار بالاست، گرما شديدتر حس مي شود. در فصل پاييز كه آن هم كوتاه است هوا رو به سردي گذاشته و بارش باران و بعضا برف، آمدن فصل زمستان را خبر مي دهد.

اختلاف ساعت ایران و اتاوا :


اختلاف ساعت ايران و اتاوا 8 ساعت و نيم مي باشد كه در ابتداي بهار و تابستان به دليل عدم همزماني تغيير ساعت در ايران و در اتاوا به مدت كوتاهي اين فاصله زماني به 7 ساعت و نيم و 9 ساعت و نيم تغيير مي نمايد. غير از اين دو موقع اختلاف ساعت همان 8 ساعت و نيم است. يعني مثلا ساعت 9 و نيم صبح شنبه در ايران همزمان با ساعت 1 بامداد شنبه در اتاوا مي باشد.

رفت و آمد شهري اتاوا :


در شهر اتاوا مناسبترين وسيله جهت تردد در شهر اتوبوسهاي شهري مي باشد. كرايه اتوبوس براي هر فرد بالاي 12 سال 2 بليط (در حال حاضر بهاي هر دو قطعه بليط يك دلار و 85 سنت مي باشد.) و براي اطفال زير 12 سال 1 بليط مي باشد كه مي توان آن را از مراكز مخصوص شركت اتوبوسراني (او سی ترانسپو ) و يا برخي از سوپر ماركت ها تهيه كرد. به ازاي پرداخت بليط راننده اتوبوس يك برگه (ترانسفر ) به فرد مي دهد كه اين برگه براي مدت مشخصي ( 90 دقيقه يا بيشتر.