آکسفورد

شهر آکسفورد :

آکسفورد (به انگلیسی: Oxford) یکی از شهرهای انگلستان و مرکز شهرستان آکسفوردشایر در جنوب شرقی این کشور است. بر اساس آمار سال ۲۰۰۱ جمعیت این شهر برابر با ۱۳۴٬۲۴۸ نفر بوده است. رود تیمز از میان آکسفورد میگذرد. این بخش ۱۶ کیلومتری از تایمز با نام آیسیس (The Isis) شناخته میشود.

بناهای آکسفورد نشانگر همه دورههای معماری انگلیسی از ابتدا ورود آنگلوساکسونها است، مانند بنای گنبدی رادکلیف کمرا (تالار رادکلیف) که مربوط به میانه قرن هجدهم و در مرکز شهر واقع است.

تاریخچه آکسفورد:

آکسفورد نخستین بار از زمان ساکسونها مسکونی شد و در آغاز با نام «آکسنافوردا» به معنای گذرگاه گاو نر (بارکش) شناخته میشد.

موقعیت استراتژیک این شهر و محصور بودن آن میان خندقهای طبیعی باعث گردید تا آکسفورد به صورت بخشی از سامانه دژ-شهرهای انگلستان در برابر حملات مجدد دانمارکیها به این سرزمین در آید. پس از بازسازی در زمان ادواردشاه، در سال ۱۰۰۹ میلادی در برابر حملات دانمارکیها سقوط کرد. در ۱۱۲۶ حصار شهر بازسازی شد. هر چند شکوفایی بازرگانی شهر در قرن دوازدهم زودگذر بود اما رشد دانشگاه آن رکود فعالیت بازرگانی را جبران کرد.
ساختمانهای قدیمی و مشهور دانشگاه آکسفورد فضایی زیبا در این شهر زیبا ایجاد میکند. این ساختمانها جاهایی دیدنی برای تماشاست.


هنر و فرهنگ:


آکسفورد دارای جاذبههای فرهنگی بسیاری از تئاتر، سینما و موزه است.

سینمای فونیکس در سال 1913 تاسیس شده و دارای ترکیبی منحصر به فرد از فیلمهای کلاسیک، مستقل و فیلمهای زبان اصلی دارای زیرنویس است. در طبقه بالای سینما فونیکس یک بار دنج است که میتوانید پیش از آغاز فیلم به همراه دوستانتان در آنجا نوشیدنی صرف کنید.

تئاتر شلدونین که در براد استریت روبروی کالج واقع شده توسط کمیسیون اروپا به این صورت توصیف شده است: «یکی از جواهرهای معماری آکسفورد». این مکان زیبا امروزه برای جلسات مهم، مراسم عمومی، کنسرت و اجرای موسیقی مورد استفاده قرار میگیرد.

موزه هنر و دیرینهشناسی آشمولین نخستین موزه عمومی انگلستان است. این موزه در سال 1683 گشوده شد و محل مجموعه هنری و صنایع دستی دانشگاه است و نیز رویدادهایی همچون سخنرانی، نمایشگاه و روزهای خاص در این مکان برپا میشود.

اگر میخواهید بیشتر در مورد شهر یا دانشگاه آکسفورد یاد بگیرید باید به موزه آکسفورد بروید. اگر بیشتر به هنر معاصر علاقمند هستید به نگارخانه هنرهای معاصر آکسفورد بروید. این نگارخانه بزرگترین نگارخانه هنرهای معاصر در جنوب شرقی انگلستان است. این نگارخانه همچنین محل برگزاری کنسرت، بحث و تماشای فیلم است. ورود به تمامی موزهها رایگان است!

زندگی در خارج از محیط دانشگاه:


شهر آکسفورد دارای پارکها و فضای سبز زیادی است. مرغزار کلیسای کرایست که در مجاورت رودخانه واقع شده مکانی عالی برای پیکنیک خصوصا در حین مسابقات قایقرانی دانشگاه است. این مکان همچنین محل برگزاری مسابقات قایقرانی بین دانشکدهای یا مسابقات سالانه قاسقسواری سلطنتی شهر آکسفورد در ماه آگوست است.

در شهر چند مرکز ورزشی نیز هست که ورزشهایی همچون بسکتبال، شنا، بدمینتون و والیبال نیز در آن انجام میشود. در پارکهای دانشگاه مسابقات کریکت و فوتبال (آکسفورد یونایتد) نیز برگزار میشود.

آکسفورد همچنین توسط منطقه ییلاقی زیبایی متشکل از خانههای زیبای روستایی احاطه شده است.

کاخ بلنهیم در خارج از آکسفورد یک خانه تاریخی بزرگ که آثار هنری، مبلمان و پردههای زیبایی در آن به نمایش گذاشته شده است. اینجا که زمانی منزل وینستون چرچیل بوده است دارای باغها و رویدادهای خاص همچون گشتوگذار، ماهیگیری و کنسرت است. میتوانید از مرکز شهر آکسفورد با اتوبوس به کاخ بلنهیم بروید.

کاستوولدها مجموعهای از تپهها و درههای زیبا در غرب آکسفوردشایر است. در این منطقه شهرها و روستاهای زیبایی از جمله باث و چلتنهم است. اینجا جایی عالی برای چند روز گشت و گذار، پیادهروی، شطرنجبازی و نوشیدن مشروب است.

مراکز خرید آکسفورد:

مراکز اصلی خرید در آکسفورد عبارتند از کلارندون و وستگیت که هر دو در مرکز شهر واقعند. در این مراکز تمامی فروشگاههای رایج در انگلستان یافت میشود.

اگر به دنبال چیزی متفاوت هستید به گلدن کراس آرکید بروید که مجموعهای از مغازهها و گذرگاههایی است که قدمت آن به قرن پانزدهم بازمیگردد. این بازار به بازار سرپوشیده ختم میشود که کافهها، لباسفروشیها و اغذیهفروشیهای مستقل بسیاری در آن واقع است.

تفریحات شبانه در آکسفورد:

آکسفورد دارای کافهها و رستورانهای عالی و نیز بارهای تاریخی بسیاری است. کینگز آرمز بار مشهور و زندهای است که در اصل در قرن پانزدهم یک اتاق کالسکهرانی بوده است. بار وایت هورس روبروی تئاتر شلدونین در نزدیکی کالج قرار گرفته است. این بار نیز برای نوشیدن مشروب و گپی دوستانه جایی مناسب است.

شهر دارای باشگاههای شبانه ای است که در آنها انواع موسیقی از جمله پونانا، اسکیپ و گرین بار اجرا میشود یا به یکی از بارهای دیجی جدید همچون فروید بروید که یک سالن دیجی دارای نمایشگاه است که در کلیسایی متعلق به قرن نوزدهم ساخته شده است.

سرگرمی در آکسفورد:

یکی از فعالیتهای خاص در آکسفورد قایقسواری بر روی رودخانه است. میتوانید از مگدالن بریج، فولی بریج و باردول رود قایق کرایه کنید.

آکسفورد استوری که درست در کنار کالج واقع شده است شما با 800 سال سابقه دانشگاه آکسفورد آشنا میکند. تحلیلهای مختلف به زبانهای مختلف دنیا در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

میتوانید در برنامههای موسیقی، اپرا، موسیقی زنده و کمدی در تئاتر نو یا فیلم در اودئون، فونیکس، پیکچر پلس یا VUE شرکت کنید.