موزه صنایع دستی گرگان

آدرس:
مرکز شهر گرگان
تلفن:
32226950 - 017
طریقه رفتن:
خودروی شخصی ، تاکسی
زمان:
9 صبح تا 17
قیمت ها :
10000 ریال
موزه صنایع دستی گرگان

محل استقرار

این موزه در مرکز شهر گرگان ، در بافت تاریخی و قدیمی این شهر محله نعلبندان و در خانه امیرلطفی واقع شده است.

پیشینه تاریخی

قدمت ساختمان این موزه به اواخر دوره قاجار تعلق دارد. این بنا به عنوان منزل مسکونی به وسیله مهدی ملک خان احداث شده بود . سپس آقا سید ابوالقاسم امیر لطیفی داماد خانواده ملک و فرزند حجت الاسلام علی امیر لطیفی در آن ساکن شد.

سبک معماری

956 متر مساحت این بنا است و دارای 2 طبقه می باشد . از ویژگی های این بنا که سبک معماری آن را زیبا و خاص کرده است می توان به رعایت تناسبات ، اصل قرینگی ، استفاده از مصالح همگون با اقلیم آب و هوایی که ساختمان در آن واقع شده است اشاره کرد. این مکان درهای دولنگه چوبی دارد که دارای کتیبه در طبقه اول و هلال در طبقه دوم است.

ارزش بنا

اهمیت و ارزش این بنا بیشتر به علت مرکز ساختمان اصلی می باشد که در هر طبقه یک اطاق سه دربی و دو راه پله در کنار آن قرار دارد که یک اطاق دیگر در هر سو قرار گرفته است و همین سبک در طبقه بالایی نیز به کار گرفته شده است و با اضافه شدن فضای راه پله ها اطاق های دارای 5 در شده اند.

آثار و اشیاء منحصر به فرد

در این موزه آثار مختلفی برای گردشگران به نمایش گذاشته شده است که شامل : کرسی خانه ، نخ ریسی سنتی، نمد مالی زنان ترکمن ، کارگاه سنتی گلیم و جاجیم بافی ، کارگاه سنتی خراطی ، سبد بافی ،آهنگری سنتی ،پوشاک سنتی مردان ترکمن ، صنایع فلزی ،زیورآلات ترکمن و صنایع سنتی چوبی می باشد.

ارزش ملی و جهانی بنا

این موزه به شماره ثبت 2391 در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاذیه های گردشگری مجاور این مکان

در فاصله کمتر از 1 کیلومتری آن مسجد جامع گرگان ، امامزاده نور و بازار نعلبندان قرار گرفته و در فاصله 1 کیلومتری آن کاخ موزه گرگان ، مجموعه کاخ آقا محمد خان قاجار و خانه تقوی واقع شده است.

/ ایران / گلستان / گرگان / جاذبه های گرگان / موزه صنایع دستی گرگان