نقش برجسته تیمور

آدرس:
روستای آبگینه
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
نقش برجسته تیمور

محل استقرار

نقش برجسته تیمور در فاصله 12 کیلومتری جنوب شرق کازرون در کنار روستای آبگینه و دریاچه پریشان در کنار جاده قدیم کازرون به شیراز واقع است.

تاریخچه

این نقش توسط تیمور میرزا حسین قلی میرزا فرمانروای فتعلی شاه در حالی که بر روی صندلی آرمیده و شیری را رام کرده به وجود آمده است.

سبک معماری

این نفش حدود4 متر و 20 سانتیمتر و طول دو و نیم متر عرض و عمق یک متر در ارتفاع دو متری از سطح زمین واقع شده است. تیمور میرزا بر یک صندلی تکیه داده و شیری را رام کرده است. در قسمت های مختلف این نقش اشعاری در وصف تیمور میرزا به خط زیبای نستعلیق حک شده است. همین طور نقش خسروخان تفنگ دار بر دیواره سمت راست و تصویر دیگری که اسم او مشخص نیست بر دیواره سمت چپ حجاری شده است.همچنین در سمت چپ شاهزاده نقش یک باز شکاری که روی پایه ای ایستاده است ترسیم شده است. از نکات جالب در این نقش این است که بر کمر همه افراد ترسیم شده بجز محمدخان الله خنجری قرار دارد که خنجر شاهزاده بسیار مرصع و زیباتر از بقیه می باشد و همچنین ترسیم کفش پاشنه دار و لباس و کلاه مخصوص آن دوران نیز دراین نقش بسیار قابل توجه می باشد.

بنیانگذار و بانی

این نقش توسط تیمور میرزا پسر حسین قلی میرزا فرمانفرما نواده فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این اثر در تاریخ 1 مرداد 1386 به شماره 19316 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

نقش برجسته تیمور با آبشار ارژن 8 کیلومتر ، با غار کله کفتری 53 کیلومتر ، با باغ ارم 85 کیلومتر و با باغ نظر کازرون 50 کیلومتر فاصله دارد.

/ ایران / فارس / شیراز / جاذبه های شیراز / نقش برجسته تیمور