باغ پرندگان

آدرس:
4 کیلومتری غرب پل وحید
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
باغ پرندگان

محل استقرار

این پل در چهارکیلومتری غریب پل وحید در حاشیه زاینده رود و در انتهای پارک طبیعی ناژوان احداث گردیده است.

پیشینه

این باغ در سال 1375 به همت شهرداری اصفهان در بیشه ناژوان احداث شده است که از نظر طراحی در نوع خود بی نظیر است.

اطلاعات اولیه

این باغ در قسمتی از پارک ناژوان ساخته شده است که زمینی به مساحت 55 هزار متر مربع دارد و محموطه داخلی آن 17هزار مترمربع است و به طور زیبا و دلپذیری فضاسازی شده است.

اجزاء باغ

برکه ها: در این باغ 4 برکه بزرگ و کوچک وجود دارد که محل زندگی پرندگان آبچر مانند انواع اردک ها، قوها، غازها، و ... می باشد. در قسمت مرکزی باغ برکه بزرگی قرار دارد که بسیاری از پرندگان آبچر در آن به سر می برند.

قفسه های شیشه ای: این قفسه های برای پرندگانی با شرایط خاص ساخته شده اند که به عبارت دیگر پرندگانی که با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگار نیستند.

قفسه های آهنی: این قفسه های برای پرندگیانی که امکان آزاد گذاشتند آنها وجود ندارد به کار رفته است مانند: پرندگان شکاری

فضای سبز جنگلی: این فضا از جمله مناطق زیست پرندگان جنگلی است که در سراسر محیط باغ ایجاد شده و پرندگان در این فضا به صورت آزادانه پرواز می کنند.

واحد های تخصصی فعال در باغ

واحد تکثیر: در این بخش شرایط و امکانات مناسب برای تخمگذاری و جوجه آوری پرندگان فراهم شده است. نگهداری جوجه ها تا مرحله پرواز به عهده این بخش می باشد.

واحد تغذیه: هر گونه احتیاج به غذا مختص خود را دارد بنابراین این بخش با در نظر گرفتن احتیاجات غذایی هر گونه غذای مورد نیاز را تامین می کند.

واحد کلینیک و بهداشت: در این بخش پرندگان بیمار تحت درمان و مراقبت های درمانی قرار می گیرند. همچنین فعالیتهای مربوط به بهداشتو ضدعفونی و واکسیناسیون پردنگان در این بخش صورت می گیرد.

واحد قرنطینه: در این باغ افراد علاقهمند پرندگانی را می تواندد اهدا کنند و یا مسئول باغ پرندگانی را خریداری کرده و همه این پرندگان پس از اهدا یا خریداری در اتاقی برای مدتی نگهداری می شوند تا به لحاظ بهداشتی و بیماری های احتمالی کنترل و سپس به محیط این باغ رها شوند.

بنیانگذار و بانی

این باغ از جانب شهرداری اصفهان احداث شده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

منارجنبان در 3 کیلومتری، آتشگاه و سی و سه پل در 6 کیلومتری، کلیسای وانک ، کلیسای مریم مقدی و مدرسه چهارباغ در 7 کیلومتری این مکان قرار دارد.