سردر قیصریه

آدرس:
شمال میدان امام
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
سردر قیصریه

محل استقرار

این سردر در شمال میدان امام اصفهان قرار دارد.

پیشینه

بازار اصفهان بخش های مختلفی دارد که بازار قیصریه بخش از آن است و سردر قیصریه ورودی این بازار است. قدمت این بنا به سالهای 1011 تا 1029 ه.ق. و به دوران صفویه و شاه عباس اول باز می گردد. علت نامگذاری این سردر به قیصریه این است که از روی نمونه یکی لاز بناهای شهر قیصریه در ترکیه ساخته شده است.

سبک معماری

این سردر در گذشته های نه چندان دور دارای سه طبقه بود ولی در حال حاضر دارای دو طبقه می باشد. طبقه سوم آن نقاره خانه بوده است که جهت اعلام اوقات روز از صدای موسیقی استفاده می شد. در این سردر دارای چند تابلوی نقاشی است که در بالاترین قسمت آن دو مرد تیرانداز با نیم تنه شیر یا ببر و دم اژدهابر کاشی معرق که بیانگر صورت فلکی اصفهان (برج قوس) دیده می شود.همچنین ناقوس دیر هرمز و همچنین ساعت موجود در قلعه پرتغالیهای جزیره هرمز پس از فتح به اصفهان آورده شد و در بالای این سردر نصب شد. سقف داخلی این سردر از کاشی های به رنگ آجری، گل بهی و سرمه ای با طرح های اسلیمی به صورت مقرنس کار شده است.دیواره های این یردر دارای نقلشی های زیبایی مانند جنگ شاه عباس با ازبکان، اروپائیان در حال رقص و آواز و شکارگاه است. این نقاشی ها توسط نقاش معروف آن دوره رضا عباسی به تصویر کشیده شده است که به مرور زمان و در اثر قرار گیری در فضای باز دچار آسیب شده است.

بنیانگذار و بانی

معمار این بنا استاد علی اکبر اصفهانی است.

اهمیت ملی و جهانی

این سردر در تاریخ 15 دی 1310 با شماره 103 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

میدان امام در چند قدمی، مسجد جامع اشترجان در 3 کیلومتری، عمارت عالی قاپو، تالار تیموری (موزه تاریخ طبیعی)، کاخ چهلستون و مدرسه چهارباغ در 4 کیلومتری این مکان قرار دارد.