مسجد جامع اشترجان

آدرس:
36 کیلومتری جنوب غرب اصفهان
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی
مسجد جامع اشترجان

محل استقرار

این مسجد در 36 کیلومتری جنوب غربی اصفهان در منطقه لنجان قرار دارد.

پیشینه

قدمت مسجد اولیه به دوره سلجوقیان ولی قدمت مسجد تکمیل یافته به دوره ایلخانی و زمان سلطنت سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) بازمی گردد و در سال 716 ه.ق. ساخته شده است.

سبک معماری

مساحت تقریبی این بنا 1500 متر مربع می باشد. هرکدام از آرایه ها و عناصر معماری این مسجد از ویژگی های برجسته ای برخوردار است. تزئینات گچبری آن دارای نقوش هندسی و اسلیمی زیبایی است که با خطوط بنایی ترکیب شده است. وجود سیم های فلزیدر لابلای دیوارها که به گونه ای ماهرانه دورتادور مسجد کار شده است علل ماندگاری این بنای تاریخی است.مصالح بکاررفته در این بنا خشت و آجر است. این مسجد دارای دو درب می باشد که یکی در ضلع جنوب شرقی و دیگری در شمال آن قرار دارد که هیچ یک از آنها در محورهای اصلی قرار ندارند. در محور شمالی -جنوبی دو ایوان و در شمال، شرق و غرب صحن مرکزی 3 شبستان ساخته شده است.سردر مسجد 13 متر ارتفاع دارد و با کاشی های اوایل قرن هشتم ه.ق. و تزئینات گچبری به سبک همان دوره آراسته شده است. در دو طرف ایوانی که سردر را تشکیل می دهد دو مناره دیده می شود که تنها یک سوم از آنها باقیمانده است و ویژگی این مناره ها متحرک بودن آنها مانند منارجنبان است. تزئینات بکار رفته در سردر عبارتند از: آجرکاری، کاشیکاری، و استفاده از نقش مایه های هندسی و نوشتاری و اندکی گیاهی است. سردر اصلی مسجد به تنهایی دارای 19 کتیبه است.

بنیانگذار و بانی

این مسجد به دستور خواجه فخرالدین محمد بیمحمود بی علی اشترجانی ساخته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این مسجد در تاریخ 12 اسفند 1315 با شماره 263 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

حمام شیخ بهایی و آرامگاه خواجه نظام الملک در 1 کیلومتری، مسجد شیخ لطف الله، عصارخانه شاهی میدان امام در 2 کیلومتری و عمارت عالی قاپو در 3 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / اصفهان / اصفهان / جاذبه های اصفهان / مسجد جامع اشترجان