مسجد شیخ لطف الله

آدرس:
میدان نقش جهان
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
مسجد شیخ لطف الله

محل استقرار

این مسجد در ضلع شرقی میدان امام و مقابل عمارت عالی قاپو و در همسایگی مسجد امام قرار دارد.

پیشینه

این مسجد برای تدریس و نمازگذاری و در تجلیل شیخ لطف الله از علمای بزرگ شیعه لبنان امروزی است که به دعوت شاه اسماعیل اول به اصفهان نقل مکان کرده بود. ایشان همچنین پدرزن شاه عباس بود.

سبک معماری

در تزئینات کاشیکاری آندر داخل ازاره ها به بالا همه از کاشی های معرق و داخل و خارج گنبد آن که جزو زیباترین گنبدهای جهان است از کاشی های معرق پوشیده شده است. استفاده از نور طبیعی و رنگ های زیبا از جمله ویژگی های این بنا می باشد. در ورودی این بنا به صورت دو لنگه است که از چوب چنار ساخته شده است. این مسجد نه دارای مناره، نه شبستان است و ورودی آن پله می خورد. احتمالا دلیل نبود مناره این مسجد این بوده است که مسجد این مسجد برای استفاده همسران شاه ساخته شده بود. این مسجد یک چرخش 45 درجه ای از محور شمال به جنوب نسبت به محور قبله دارد و نیز دارای گنبدی کم ارتفاع،محرابی بی بدیل،کتیبه های نفیس و طره های سردر که درون گلدان مرمرین جای گرفته اند است. نقوش و رنگ های به کار رفته در کاشیکاری های استادانه گنبد از زیباترین کاشیکاری های موجود در معماری ایرانی است.

بنیانگذار و بانی

این مسجد به دستور شاه عباس اول و با طراحی معمار نامدار آن دوره استاد محمدرضا اصفهانی در مدت 18 سال ساخته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این مسجد در تاریخ 15 دی 1310 با شماره 105 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

میدان امام در چند قدمی، عصارخانه شاهی، آرامگاه خواجه نظام الملک در 2 کیلومتری، عمارت عالی قاپو، موزه هنرهای تزئینی و کاخ هشت بهشت در 3 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / اصفهان / اصفهان / جاذبه های اصفهان / مسجد شیخ لطف الله