قلعه پرتغالی ها

آدرس:
شمال جزیره قشم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ پیاده روی
قلعه پرتغالی ها

محل استقرار

این قلعه در شمال جزیره قشم و در ساحل دریای خلیج فارس قرار دارد.

پیشینه

این قلعه در سال 1507 میلادی به فرمان یک دریا سالاربه نام پرتغالی آلفونسو آلبوکرک در جزیره قشم احداث شد. این دریاسالار جزایر خلیج فارس را اشغال کرد و بر آبراهه های بازرگانی بین هند و اروپا تسلط یافت واین اشغال 110 سال به طول انجامید که در این مدت قلعه ها و استحکاماتی ایجاد کردند که قلعه های هرمز، قشم و لارک از آن جمله اند. در نهایت در سال 1623 میلادی این قلعه به همراه دیگر قلعه ها توسط سرداران صفوی تصرف شد

سبک معماری

این قلعه با مساحتی بالغ بر 2 هزار مترمربع از سنگ های آهکی و گچی با ملاط ساروج محلی ساخته شده است و چندین بار مورد مرمت قرار گرفته شده است. این قلعه راست گوشه است. در چهارگوشه این قلعه چهار برج وجود دارد و نیز دارای بازوهای بلندی است که توپ و منجیق هایی بر پهنای آن قرار دارند. این قلعه به عنوان انبار مهمات و اسلحه کاربری داشته و در مواقع لازم به دیگر دژها کمک رسانی می کرده است. این قلعه شامل بخش هایی مانند انبار اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاقهای سربازخانه،زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است. در سال 1387 طی حفاری های شرکت برق در محدوده 500 متری قلعه تونلی قدیمی متصل به این قلعه در شهر قشم کشف شد. این تونل راه فرار فرماندهان و نیروهای نظامی و نیز مکان نگهداری مهمات بوده که حدودا به طول 3 کیلومتر می باشد.

بنیانگذار و بانی

این قلعه به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی احداث شده است

اهمیت ملی و جهانی

این قلعه در 16 آذر 1377 با شماره 2202 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردگری مجاور این مکان

چاه های لافت در چند قدمی، گورستان تاریخی روستای لافت، جنگل حرا در 34 کیلومتری، قلعه خمیر در 37 کیلومتری، ژئوپارک قشم در 39 کیلومتری و دره ستاره ها در 47 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / هرمزگان / قشم / جاذبه های قشم / قلعه پرتغالی ها