کلیسای مسروپ مقدس

آدرس:
میدان دهم دی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
کلیسای مسروپ مقدس

محل استقرار

این کلیسا در خیابان امام خمینی میدان دهم دی شهر مشهد قرار دارد.

پیشینه

قدمت این کلیسا به سال 1941 میلادی به دوران پهلوی اول باز می گردد. این بنا به عنوان اولین نمازخانه ارامنه در سال 1330 منسوب است و بعدها به عنوان کلیسا از آن استفاده شده است.

سبک معماری

این بنا دارابی پلانی ذوزنقه ای شکل و دارای دو گنبد مخروطی شکل با نشان صلیبی بر بالای آن است. گنبد بزرگتر ئر وسط این بنا قرار دارد و صلیب آن از جنس آهن است. در حاشیه زیر گنبد از کاشی های سفید رنگ استفاده شده است که منقس به گل سبز رنگ است. در بالای در ورودی کلیسا کتیبه ای سنگی وجود دارد که به زبان ارمنی است و تاریخ ساخت کلیسا در آن درج شده است. در داخل کلیسا یک سن وجود دارد که مراسم مذهبی در آن برگزار می شود. نورگیرهایی در دیوار شمالی و جنوبی کلیسا قرار دارد و دارای چند وروردی است ولی تنها ورودی غربی آن باقی مانده است. در بالای پله ها برج ناقوسخانه واقع شده است و سقف کلیسا به جز در قسمت محراب دارای پوشش شیروانی است. در اطراف کلیسا ساختمان اداری و مدرسه ارامنه قرار گرفته است.

اهمیت ملی و جهانی

این کلیسا در 25 مرداد ماه 1384 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

گنبد سبز مشهد در 1 کیلومتری، موزه آستان قدس رضوی در 3 کیلومتری ، بوستان هفت حوض در 14 کیلومتری، طرقبه مشهد در 24 کیلومتری و ارگ تابران توس در 36 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / خراسان رضوی / مشهد / جاذبه های مشهد / کلیسای مسروپ مقدس