آرامگاه خواجه ربیع

آدرس:
خیابان خواجه ربیع
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
آرامگاه خواجه ربیع

محل استقرار

این آرامگاه در شمال غربی شهر مشهد در انتهای خیابان خواجه ربیع قرار دارد.

پیشینه

خواجه ربیع که در اصل ربیع ابن خثیم نام دارد از طایفه بنی اسد، از زمره زهاد هشتگانه صدر اسلام و همچنین از یاران و سرداران حضرت علی (ع) بوده است. وی در سالهای پایانی خلافت حضرت علی به منظور دوری از نزاع بین حضرت علی و ابوسفیان عراق را به مقصد ایران و خراسان ترک کرد و در واپسین سال های عمر خود ساکن شهر نوغان شده و بالاخره در سال 63 قمری یا به روایتی در سال 61 درگذشته و در یک فرسنگی شمال نوغان که در حال حاضر مزار اوست مدفون شده است. در اوایل سده 11 قمری به توصیه و مشورت شیخ بهایی دستور احداث مقبره توسط شاه عباس صادر شد.

سبک معماری

این مقبره در میان باغی باشکوه قرار دارد و دارای گنبدی به ارتفاع 18 متر است. پلان این بنا یک بیست ضلعی و یا به عبارتی یک مربع با چهار شاه نشین در چهار جانب است. چهار ورودی از وسط دیوار و پشت ایوان های چهارگانه به شاه نشین ها راه دارند. نمای خارجی بنا دارای تزئینات چمشگیری به صورت معقلی است. در زیر ایوان از کاشیکاری استفاده شده است. کمربند گنبد از پایین به یالا از 6 نوار و دوره تشکیل شده است که روی آن دو کتیبه وجود دارد. یکی از کتیبه ها به خط بنایی و دیگری به خط ثلث نگاشته شده استاین آرامگاه از نظر هنری دارای اهمیت ویژه ای است چرا که از کاشی های الوان در نمای خارجی آن استفاده شده است و بر روی دیواره داخلی از نقاشی های طلایی رنگ بهره گرفته شده است و همچنین دارای دو کتیبه زیبا به خط علیرضا عباسی (خوشنویس بزرگ عهد صفوی) است.

بنیانگذار و بانی

این بنا به توصیه شیخ بهایی و توسط شاه عباس صفوی و سرپرستی یکی از سادات رضوی مشهد به نام میرزا افلغ در نیمه اول قرن هجری ساخته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این بنا در تاریخ 15 دی 1310 با شماره 142 در فرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

آرامگاه نادر شاه افشار 7 کیلومتر ، حرم اما رضا و مسجد گوهر شاد 8 کیلومتر، پارک ملت در 14 کیلومتری ، پارک وکیل آباد در 22 کیلومتری و آرامگاه فردوسی در 25 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / خراسان رضوی / مشهد / جاذبه های مشهد / آرامگاه خواجه ربیع