آرامگاه فردوسی

آدرس:
20 کیلومتری شمال مشهد
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی
آرامگاه فردوسی

محل استقرار

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در میان باغی مصفا در فاصله 20 کیلومتری مال شرق مشهد و در مسیر منشعب از جاده عمومی مشهد به سمت کلات نادری و در نزدیکی شهر تاریخی طابران قرار دارد.

پیشینه

چنانگه مشهور است اجازه دفن پیکر فردوسی را در گورستان ندادند و به ناچار وی را در باغ خودش درون شهر طابران توس نزدیک به دروازه شرقی رزان به خاک سپردند.مزار وی زیارتگاه اهل دانش و معرفت بود و بارها تخریب و احیا شده بود ولی مزار فردوسی در سال 1302 توسط میرزا عبدالوهاب خان شیرازی نصیرالدوله (آصف الدوله) والی خراسان که فردی ادب دوست بود در باغی درون توس تعیین شد و بنایی در آن ساخته شد. در سال 1301، یعنی در زمان تاسیس انجمن آثار ملی با تلاش رئیس انجمن ، محمدعلی فروغی کوشش هایی برای ساخت آرامگاه آغاز شد. در سال 1304 به دلیل آنکه تصمیم بر ساخت آرامگاه با هزینه عمومی بود با نشر بیانیه ای از مردم خواستند تا اعاناتی بدین منظور به حساب انجمن پرداخت کنند. در سال 1305 از طرف انجمن گروهی تعیین محل ساخت آرامگاه و تهیه طرح به توس رفتند. و طرح آن توسط اندره گدار ، رئیس اداره باستان شناسی به شکل اهرام مصر طراحی شد و ساخت آن تا مراحل مقدماتی پیش رفت تا اینکه با مخالفت ذکاء الملک فروغی روبرو شد و ساخت اولیه تخریب و به جای آن مقبره ای به سبک ایرانی هخامنشی و با طراحی حسین لرزاده ساخته شد احداث بنای فعلی آرامگاه از سال 1307 هجری شمسی آغاز شد و در مهر ماه سال 1313 به اتمام رسید وهمزمان با آیین های هزاره فردوسی افتتاح شد. در سال 1343 تغییراتی در ان حاصل شد که بنای امروزی حاصل این تغییرات انجام گرفته است.

سبک معماری

بنای فعلی دارای 900 متر زیربنا و از بتون و سنگ و کاشی ساخته شده است. قسمت فوقانی بنا میان تهی است. سقف داخلی آن کاشیکاری معرق شده است و برگرفته از عناصر تزئینی دوره هخامنشی و عصر فردوسی روکاری شد. نمای آن هم با استفاده از سنگهای منطقه طوس ساخته شده است. این باغ که در حدود 6 هکتار مساخت دارد دارای یک موزه و کتابخانه می باشد.

بنیانگذار و بانی

بنای اولیه به دستور میرزا عبدالوهاب خان شیرازی نصیرالدوله ساخته شده است و بنای فعلی با طراحی حسین لرزاده و از طرف انجمن ملی آثار ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

هارونیه طوس در 1 کیلومتری، آرامگاه خواجه ربیع در 27 کیلومتری، پارک ملت مشهد در 28 کیلومتری، پارک وکیل آباد در 29 کیلومتری و آرامگاه نادر شاه افشار در 31 کیلومتری این مکان قرار دارد.