آرامگاه نادر شاه افشار

آدرس:
تقاطع خیابان آیت الله بهجت و خیابان شیرازی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
آرامگاه نادر شاه افشار

محل استقرار

این آرامگاه در مرکز شهر مشهد در تقاطع خیابان بهجت و خیابان شیرازی قرار گرفته است.

پیشینه

نادر شاه در زمان حیات خود در نظر داشت که بر سر گور خود بنایی همانند تاج محل بسازد بنابریان دستور داد تا از مراغه سنگهایی را برای ساخت این بنا به مشهد حمل کردند ولی عمر وی برای اتمام این بنا مهلت نداد و پس از مرگ وی جنشینانش باغی را که قرار بود آرامگاه نادر شاه باشد بین خود تقسیم کردند. و فروختند. در زمان حکومت قوام السلطنه (1296 خورشیدی) بر آرامگاه نادر شاه بنای دیگری ساخته شد پس از چندی تخریب شد و بعد از آن نیز در سال 1333، انجمن آثار ملی طرح مقبره نادر شاه را به مسابقه گذاشت. در سال 1334 طرح آقای هوشنگ سیحون انتخاب و برای ساخت به انجمن ملی آثار معرفی شد. در سال 1335 عملیات ساختمانی بنای کلی آرامگاه و عمارت فرعی و محوطه سازی به شرکت ساختمانی کا.ژ.ت واگذار شد

سبک معماری

بنای آرامگاه از قسمت مرکزی یعنی محل تدفین نادرشاه و دوتالار موزه به نام های موزه اسلحه دوره های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادر شاه تشکیل شده است. مساحت کلی آرامگاه و باغ حدود 14 هزار متر مربع است. این ساختمان بر اساس دو شکل اصلی هندسی مربع و مثلث طراحی شده است و طرح راهنما مبنای آن را تشکیل می دهد که 42 سال پیش در مشهد و کلا از سنگ خارای مشهد با قطعات بزرگ جهت اشاره به صلابت و عظمت نادرشاه به وجود آمده است. پلان آرامگاه مربعی شکل است و دارای دو دیوار قرمز رنگ سنگی و دو قسمت ستون بندی باز است. برای طراحی باغ نیز از اشکال مربع و مثلث استفاده شده است. آبریزها، حوضها و جویبارها از طرح ایرانی الهام گرفته اند و در گوشه باغ بناهای فرعی مانند تالار اجتماع و کتابخانه ، سرویس بهداشتی و گلخانه در نظر گرفته شده است. مجسمه های بکار رفته در این آرامگاه ساخته آقای ابوالحسن صدیقی در شهر رم می باشد و از جنس برنز است.

بنیانگذار و بانی

طراح این آرامگاه آقای هوشنگ سیحون است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

مسجد گوهر شاد در 1 کیلومتری، حرم اما رضا در 2 کیلومتری، آرامگاه خواجه ربیع و پارک ملت در 9 کیلومتری،بوستان طبیعی هفت حوض در 16 کیلومتری و پارک رفیع آباد در 19 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / خراسان رضوی / مشهد / جاذبه های مشهد / آرامگاه نادر شاه افشار