شهر زیرزمینی کاریز

آدرس:
میدان المپیک
طریقه رفتن:
تاکسی
شهر زیرزمینی کاریز

محل استقرار

این شهر یا در اصل قنات تاریخی در جزیره زیبای کیش بعد از میدان المپیک نرسیده به میدان فارور است.

پیشینه

این شهر که در اصل یک قنات است که بعدها به شهر تبدیل شده است. قدمت این قنات به بیش از 2500 سال قبل بازمی گردد که مردم جزیره آب شیرین قابل شرب خود را از آن تامین می کردند. این قنات ها در زمان خود از پیشرفته ترین روش ها برای هدایت آب زیرزمینی به سطح زمین استفاده می کردند. این قنات با این قدمت و ارتفاع 45 متری در جزیره کیش در نوع خود منحصربفرد است. به دلیل حفر و احداث این قنات 2500 ساله به دست ایرانیان خلاق در لایه گل مارن (مرگل) اهمیت و ارزش آن دو چندان است.

این قنات 15 کیلومتر طول دارد که در دورشته از منطقه صفین و فرودگاه تا محل فعلی به سه رشته تبدیل می شود و از آنجا با تبدیل به یک رشته به شهر حریره منتهی می شود. در طول مسیر قنات تعدادی چاه وجود دارند که از آنها آب برداشت می شود. مصارف استفاده از این قنات عبارتند از: آبیاری فضای سبز و مصرف آب شیرین و نیز فروش آن برای معاوضه با کالاهای دیگر در کشور های حاشیه خلیج فارس.

آب شیرین کاریز بر اثر بارش های فصلی حاصل می شود که با عبور از مرجانها به عنوان فیلتر در لایه گل مارن جریان پیدا می کند. این گل نوعی گل رس است که در حالت طبیعی بسیار نرم و انعطاف پذیر و هنگامیکه در هوای آزاد قرار گیرد خشک می شود.در این پارک برای حفظ این خاک ارزشمند از حفاظ هایی استفاده شده است. از این گل برای نه تنها برای کاربردهای درمانی از جمله درد مفاصل استفاده می شود بیلکه برای تولید آجر و ک.زه و سیمان نیز استفاده می شود.

ویژگیهای منحصر بفرد شهر زیرزمینی

-مرجانی بودن جزیره

-آب شیرین قنات

-هوای خنک در زیرزمین

-سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بالا

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

درخت سبز، آب انبار سنتی در 2 کیلومتری، شهر باستانی حریره در 4 کیلومتری و قایق های کف شیشه ای در 10 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / هرمزگان / کیش / جاذبه های کیش / شهر زیرزمینی کاریز