موزه رختشویخانه (موزه مردم شناسی)

آدرس:
خیابان سعدی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
9 الی 18 به جز ایام تعطیل
موزه رختشویخانه (موزه مردم شناسی)

محل استقرار

موزه رختشویخانه در قلب بافت تاریخی شهر، در منطقه مسکونی معروف به عباقلی خان و محله جمال چوقوری ساخته شده است که در حال حاضر خیابان سعدی به فاصله 100 متری از سمت غربی آن عبور کرده و از طریق کوچه فرهنگ به این بنا متصل می شود.

پیشینه

این مکان در سال 1347 ه.ق. توسط شهردار وقت زنجان علی اکبر توفیقی از باقرخان امجد نظام به قیمت 185 تومان خریداری کرده است. قدمت این بنا به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی باز می گردد.

سبک معماری

سبک وشیوه معماری این بنا به دوره قاجار و پهلوی مربوط می شود و تامین امنیت خانم ها در یک مکان سرپوشیده از اهداف آن بوده است. به لحاظ معماری مشابهت هایی با معماری مسجد عباسقلی خان دروازه ارگ دارد. فضای این موزه به دو بخش مدیریت رختشویخانه شامل حیات و قسمت مسکونی و فضای اصلی شستشوی رخت تقسیم می شود. از معماری این بنا این طور استنباط می شود که معمار آشنایی کاملی به شیوه سنتی داشته و توانسته است با استفاده از قوس و نورگیرها فضای مطبوعی را در قسمت بالای انبار سالن اصلی رختشویخانه و تردد افراد ایجاد کند.

بنیانگذار و بانی

این مکان به دستور بلدیه ، علی اکبر تئفیقی (شهردار وقت زنجان ) احداث شده است. و توسط دو معمار برادر به نام های مشهدی اکبر و مشهدی اسماعیل در مدت 15 ماه ساخته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این بنا با شماره 1747 در فهرست آثار ملی به ثیت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

موزه باستان شناسی و مسجد جامع در 1 کیلومتری و بازار زنجان در 2 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / زنجان / زنجان / جاذبه های زنجان / موزه رختشویخانه (موزه مردم شناسی)