بازار اردبیل

آدرس:
خیابان امام خمینی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
بازار اردبیل

محل استقرار

بازار اردبیل در وسط این شهر و در دو طرف خیابان امام خمینی قرار دارد.

پیشینه

بازار تاریخی اردبیل که به راسته بازار و یا قیصریه معروف استاز تیمچه ،سرا، حمام و مسجد تشکیل یافته است که بنای فلی اش بازمانده دوره سلجوقی، زندیه، صفویه است.در قرن دهم هجری یعنی در زمان حکومت شاه طهماسب اول بازارهای ادربیل از رونق بسیاری برخوردار بود که این بازارها عبارتند ازبازار بقالان،کرباس فروشان،قصابان، خراطان،سراجان، قیصریه و ده ها سرای دیگر. در قرون هفتم و هشتم هجری مجددا این بازار رونق یافت که حاصل احیای آن توسط حکومت صفوی و قاجاری بود.

سبک معماری

پوشش سقف راسته ها دارای طاقهای جناغی و گنبد چهارطاقی و ساده است و طول طاق نمای مغازه ها سه تا چهار متر و قطر پایه ها 60 تا 80 سانتی متر است. نور بازار از روزنه های ایجاد شده در گنبدها تامین می شود که زیبایی بصری خاصی را به بازار می دهد. بازار قیصریه یا چهارسوق که از بخش های مهم بازار اردبیل است، به شکل مدور با گنبدی کروی شکل می باشد و ارتفاعی 13 متری دارد.

بخش بندی بازار

بازار اردبیل با طاق نمای جانبی ، تاق و تویزه و گنبدهای ساده شامل راسته بازار اصلی، بازار زرگران، بازار قیصریه، راسته پیرعبدالملک، بازار خواهان،بازار علافان و کفاشان است

بازار اردبیل از بازارچه ها، سراها و تیمچه ها بسیاری تشکیل شده است که عبارتند از: بازارچه خشکبارها، سرای حاج احمد،، سرای وکیل، تیمچه زنجیرلی،سرای گلشن، سرای قیصریه، سرای حاج شکر، سرای جهودها، سرای حاج شیخ الاسلام، سرای حاج صادق.

بنیانگذار و بانی

بر سر بازارچه شمال شرقی بازار سنگ نوشته ای وجود دارد زمان ساخت و نام بانی آن درج شده اما به خاطر تخریب و فرسایس آن و عدم وجود منبعی جهت شناسایی آن هیچ اطلاعاتی در این مورد در دسترس نیست ولی گویا زمان احداث این بازار به پیش از دوران صفویه باز می گردد.

اهمیت ملی و جهانی

بازار اردبیل در سال 1364 مرمت و با شماره 1690 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

کلیسای مریم مقدس اردبیل، موزه صنایع دستی در 1 کیلومتری و پل یدی گوز در 2 کیلومتری این مکان قرار دارد.