موزه آذربایجان

آدرس:
خیابان اما خمینی- جنب مسجد کبود
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
9 الی 18 به جز ایام تعطیل
موزه آذربایجان

محل استقرار

موزه اذربایجان یکی از مهمترین موزه های ایران است که در شهر تبریز و در خیابان امام و جوار مسجد کبود قرار گرفته است.

اطلاعات اولیه موزه

موزه اذربایجان پس از موزه ملی ایران در تهران دومین موزه و یکی از مهمترین موزه های ایران است که آثاری مربوط به دوره پیش از اسلام و دوران اسلامی به نمایش عموم گذاشته است. این موزه در سال 1341 به بهره برداری رسیده است و در حال حاضر با سه سالن نمایش و چند اتاق اداری و کتابخانه یکی از بزرگترین موزه های کشور است.

آثار و اشیاء منحصربفرد

از اشیای منحصر بفرد این موزه می توان به یک جام زرین و موبند زرین و یک ریتون نقره ای با مجسمه سرشیر که همگی مربوط به دوره هخامنشی هستند، یک قبضه شمشیر برنزی مربوط به دوره کاسی ها که دارای کتیبه ای به خط میخی است و تنگ ها و کاسه های شیشه ای منقوش مربوط به دوره ساسانی ودر بخش اسلامی قفل رمزی فلزی متعلق به سال 566 ه.ق. ساخت یک هنرمند اصفهانی استف اشاره کرد.

بخش بندی موزه

این موزه با داشتن 2300 شیء عتیقه و هنری ثبت شده و بیش از 1000 شیء غیر ثبتی در مرکز شامل 3 طبقه می باشد که در:

طبقه زیرین: موزه مجسمه های ساخته دست اقای احد حسینی به نمایش گذاشته شده است که نگاهی دارد به سرگذشت و اخلاق انسان در طول ادوار گذشته بخصوص قرن بیستم.

طبقه همکف: در طبقه همکف موزه آثار و اشیایی مربوط به دوران پیش از تاریخ و اسلام وجود دارد که عبارتند از سفالهای تپه اسماعیل آباد با قدمت 7000 سال، سنگ های معدنی سرپانتین جیرفت با نقوشی از حیوانات و گیاهان گوناگون و متعلق به دوران پیش از تاریخ، مجسمه الهه زن متعلق به رستم اباد گیلان با 3000 سال قدمت که ارزش زن در دوران باستان را به تصویر کشیده است. ریتون های 2000 تا 3000 ساله نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است.علاوه بر آنها اجساد مرد و زنی که از گورستان 3000 ساله ای در پیرامون مسجد کبود یافت شده استبه این موزه انتقال یافته اند تا به معرض دید گذاشته شود. سنگ بسم الله که ساخته محمدعلی قوچانی است که از 5 قسمت تشکیل یافته است در انتهای سالن قرار گرفته است.

طبقه اول: در طبقه اول نیز آثاری از قرن چهارم هجری و شهر نیشابور، ظروف سفالی مربوط به دوره ایلخانیان و قفل رمزی مربوط به قرن ششم هجری وجود دارد. در طرف دیگر سالن قدیمی ترین سکه های ضرب شده از دوره هخامنشیان تا دوره قاجاریان و نیز نمونه هایی از مهرهای تاریخی ایران به معرض نمایش در آمده است.

جاذبه ها یگردشگری مجاور به این مکان

بازار تبریز در 5 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / آذربایجان شرقی / تبریز / جاذبه های تبریز / �������� ������������������