شهر دقیانوس

آدرس:
30 کیلومتری جنوب شهر جیرفت
طریقه رفتن:
خودروی شخصی، تاکسی
شهر دقیانوس

محل استقرار

شهر تاریخی دقیانوس در فاصله 5 کیلومتری غرب شهر عنبرآباد و 30 کیلومتری جنوب شهر جیرفت ، در مجاورت روستای صندل ، قرار دارد.

پیشینه تاریخی

شهر دقیانوس بعد از وقوع سیلاب و کنار رفتن لایه های خاک به ویژه در دشت مطوط آباد ظاهر شد و قدمت آن را هم دوره با سومریان می دانند و برخی از کارشناسان میراث فرهنگی با توجه به کتیبه ای که با خط میخی در این منطقه کشف کرده اند ، قدمت تمدن این شهر را قدیمی تر از تمام تمدن های دنیا شناخته اند.

جاذبه های تاریخی روستا

1-تپه جنوبی کنار صندل: از جاذبه های تاریخی این مکان تپه جنوبی کنار صندل است که بیضی شکل است. در قسمت غربی تپه فرورفتگی تاقچه مانندی قرار دارد که درون آن نقش برجسته ای نمایان شده است که متعلق به یک مرد است. همچنین در 120 متری شرق تپه زباله دان بزرگی کشف شده است که بیش از 300 اثر مهر از آن کشف شده است و متنوع بودن هنر مهرسازی به این امر دلالت می کند که شبکه فعالی از تجارت در این منطقه بوده است.

2- تپه شمالی کنار صندل: بر اساس کاوش های صورت گرفته دو سکوی غیر همسطح ظاهر شده است و بر روی ضلع شرقی تپه 4 برج راست گوشه قرار گرفته و فاصله شان از یکدیگر 17 تا 19 متر می باشد.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

موزه جیرفت در فاصله 33 کیلومتری، منطقه نمونه گردشگری دلفارد در فاصله 71 کیلومتری، آبشار درگلم دخترکش در فاصله 76 کیلومتری ، قلعه ضرغام یا قلعه سعیدخان در فاصله 81 کیلومتری ، روستای دهبکری در فاصله 85 کیلومتری و ارگ پم در فاصله 146 کیلومتری این مکان قرار گرفته اند.