راهنمای گردشگری سلامت

مدت دوره:
هفت ماه 
مهلت ثبت نام:
1397/06/01 
زمان برگزاری:
1398/2/6 
شهریه :
00 ریال
قسط اول :
0% 
محل برگزاری:
دانشکده کارآفرینی 

دوره راهنمای گردشگری سلامت

گردشگری سلامت، از جای شناخته شده ­ای در میان گونه های گرشگری برخوردار است. از طرفی مقوله سلامت بسیار حساس است و بدون تحقیق و بررسی، استفاده از خدمات گردشگری سلامت اثربخشی نخواهد داشت.

راهنمایان مجرب و آموزش دیده در حیطه گردشگری سلامت می توانند هم برای بیماران و همراهاشان و نیز افرادی به دنبال حفظ سطح سلامتشان هستند، خدمات راهنمایی ارائه کنند.

دوره راهنمای تور سلامت جهت آموزش اصول و مبانی راهنمایی در تورهای سلامت و درمانی بوده و مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد .

لازمه صدور کارت راهنمای گردشگری سلامت رسمی، گذراندن موفقیت آمیز این دوره است .

در ذیل شرایط و ضوابط شرکت در دوره مذکور توضیح داده می شود.


محتوای دوره راهنمایان گردشگری سلامت (راهنمایان تور سلامت ):

ردیف

عنوان دروس تورلیدری گردشگری سلامت

1

مبانی گردشگری سلامت

2

آشنایی با قوانین بین المللی صنعت گردشگری سلامت

3

راه اندازی بخش IPD در بیمارستان ها

4

مدیریت گشت های سلامت

5

اخلاق و حقوق پزشکی

6

زبان تخصصی

7

بازاریابی گردشگری سلامت

8

مقاصد گردشگری درمانی


□ مدارک لازم دوره راهنمای گردشگری سلامت:

1. کپی از تمام صفحات شناسنامه

2. کپی کارت ملی

3 کپی مدرک تحصیلی (حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی )

4. 2 قطعه عکس

مدارک فوق قابل ارائه در اولین جلسه کلاس نیز می باشد .

همچنین فراگیران عزیز می توانند در بخش پروفایل کاربری خود از طریق بخش ارسال و دریافت مدارک اسکن مدارک شناسایی اشاره شده را بارگذاری کرده و 2 قطعه عکس خود را هنگام حضور در کلاس به مسئولین آموزش تحویل دهند .

گواهی دوره :

با گواهینامه متعبر از : سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری .

توجه: این گواهی قابل ترجمه و استفاده در کشورهای دیگر نیز می باشد .

مزایا و تسهیلات دوره تور لیدری سلامت :

o برخورداری از اساتید مجرب در صنعت گردشگری،

o محیط آموزشی مجهز و مناسب

o کادر آموزشی مجرب

o برخورداری از بانک سوالات آزمون جامع و سوالات تالیفی از منابع آزمون جامع

o ارائه کلیه خدمات آموزشی (به غیر از کلاس حضوری) از طریق وب سایت آموزش آتالند

o امکان کاریابی موثر از طریق بخش کاریابی سایت آتالند

□ محل تشکیل دوره راهنمای گردشگری سلامت :

دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران


جزوات آموزشی :

جزوات آموزشی را می توانید از بخش نشریات توریسم دانلود کنید . همچنین با توجه به ارائه نمونه سوالات تالیفی از منابع آزمون ، آتالند بیشترین تعداد شرکت کننده و قبولی را در آزمون های جامع کشوری دارد.

نحوه ثبت نام :

ثبت نام آنلاین( توصیه می شود ) :

پیشنهاد می شود با کلیک بر روی دکمه ثبت نام در بالای همین صفحه، ضمن عضویت در سایت از تخفیف ویژه ثبت نام آنلاین برخوردار شوید. در ضمن با عضویت در سایت کلیه برنامه های آموزشی و نمرات را از طریق نام کاربری دریافت خواهید نمود .

شرایط اختصاصی :

1. شرط صدور گواهینامه پایان دوره از سازمان میراث فرهنگی، ارائه مدرک حداقل کارشناسی برای راهنمایان گردشگری سلامت می باشد .

2. شهریه پرداخت شده در صورت انصراف دانشجو تایک هفته قبل از شروع دوره با کسر 10% و در هفته آخر با کسر 30% و در هفته برگزاری دوره با کسر 50% ، قابل بازگشت خواهد بود. انصراف دانشجو پس از جلسه اول برگزاری دوره امکان پذیر نخواهد بود .

3. میزان غیبت مجاز در هر درس 17/3 کل ساعات هر درس خواهد بود .

4. نمره قبولی برای هر درس 12 و جهت دریافت گواهینامه کسب معدل حداقل 12 الزامی خواهد بود .

5. غیبت در امتحان هر درس به منزله نمره صفر برای درس مذکور خواهد بود .

وظایف و مسئولیت های دوره تور لیدری :

تور لیدرشخصی است که به تایید سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگري رسیده است .

اگر به زبان های خارجی آشنایی دارید و فردی منظم و انعطاف پذیر هستید و می توانید اندكی هم شوخ طبع باشید پس می توانید این حرفه را برای خود انتخاب کنید .
مسافران در سنین مختلف و سلیقه های گوناگون و دلایلی متفاوت برای سفر، مشتریان شما محسوب می شوند اما هدف سفر مسافران برای یك لیدر تور بسیار حائز اهمیت است. هر هدفی هم كه مطرح باشد وظیفه یك لیدر حفظ امنیت مسافران است. در این شرایط سطح موفقیت هر توری به توانایی های راهنمایش، اطلاعات، توانمندی ها، صبوری و قدرتش در كنترل گروه، بستگی دارد.راهنمایان حرفه ای به خوبی می دانند این معیار های ساده تا چه اندازه اهمیت داشته و تا چه میزان می تواند در جلب بیشتر گردشگران نقش ایفا كند .
۱ ) مهارت كافی در امر هدایت تور. قدرت رهبری و داشتن تجربه نخستین اصل محسوب می شود .
۲ ) باور حفظ و حمایت از محیط زیست و داشتن حس مسوولیت در قبال فرهنگ و شناخت جایگاه جهانگردی و گردشگری در باورهای مردم یك منطقه
۳ ) حس تعهد
۴ ) حس ابتكار و خلاقیت. برخی از لیدر تورها، خلاقیت را در بلد بودن تقلید صدا و تعریف داستانهای فكاهی خلاصه می كنند اما لیدر تور هایی هستند كه بدون انجام عملیات آكروبات می توانند گروهی شاد و پرانرژی داشته باشند. از سوی دیگر داشتن حس ابتكار و خلاقیت در مواقع پر استرس بسیار برای راهنمایان لازم است
۵ ) مهارت های زبانی و تلفظ درست كلمات و واژه ها
۶ ) سلامتی كامل. راهنمایان تور باید به نحوی با استرس های روزانه، چه روحی و چه جسمی آشنا بوده و آن را مدیریت كنند، به ویژه در سفرهای طولانی و بلندمدت كه ممكن است ساعت های متمادی و طولانی پشت سرهم باشد. در این شرایط یك راهنمای تور باید دوستانه برخورد كند تا مسافران خسته و كلافه، او را عضوی از خانواده خود تصور كرده و آرامش خود را به دست آورند .
۷ ) آشنایی با كمك های اولیه. راهنمای تور باید با تمام اصول کمک های اولیه آشنا باشد و توانایی بکارگیری آنها را داشته باشد .
۸ ) آشنایی با مسائل مالی و بودجه بندی . كنترل پول شاید از پرحساسیت ترین بخش های وظایف یك لیدر می باشد

در ادامه به شرح برخی درس های این دوره پرداخته ایم

1. شناخت صنعت گردشگری

فعالیت در بخش های مختلف صنعت گردشگری، بدون آشنایی با بخش های مختلف آن امکان پذیر نخواهد بود. آشنایی با تاریخچه، تعاریف و مفاهیم مربوط به صنعت گردشگری، مدیریت اثرات آن، انواع بازارهای گردشگری، اجزای سفر و ... از مباحث در نظر گرفته شده در این عنوان درسی می باشد.

2. شناخت اماکن تاریخی ایران

جاذبه های تاریخی از عوامل عمده سفر به ایران و نیز انگیزه بسیاری از سفرهای داخلی است. آشنایی با علم باستان شناسی ، تاریخ و روش های مطالعه آن، آغاز دوره تاریخی در ایران، بررسی دوره ایران باستان ، بررسی دوران اسلامی ایران و نیز ادوار معاصر مطالبی است که در این درس بیان می شود.

3 . آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین

تعامل با گردشگران و جامعه میزبان نقش اصلی یک راهنما است. بنابرین مردم شناسی و آشنایی با مفهوم فرهنگ برای وی اجتناب ناپذیر خواهد بود. همچنین قومیت های مختلف ایرانی و فرهنگ های خاص هر یک، در کنار انسجام فرهنگی ملی، خود از عمده ترین جاذبه های گردشگری ایران تلقی می شود. سیر شکل گیری نظام عشایری، مناطق مختلف فرهنگی ایران، ویژگی ها و جاذبه های اقوام ایرانی، آداب و رسوم و... برخی از عناوین این ماده درسی است.

4. زبان تخصصی

آشنایی با اصطلاحات انگلیسی مرتبط با توانایی راهنمایان، شهرهای مهم توریستی ایران، هنر و معماری ایران، تاریخ و فرهنگ ، آداب و رسوم و نیز متون عرفانی و اسطوره ای، برای یک راهنما به ویژه راهنمای تورهای ورودی، لازم و ضروری است. شایان ذکر است راهنمایان غیر انگلیسی زبان نیز باید در حد قابل قبولی با عناوین یاد شده آشنایی داشته باشند.

5. شناخت روحیات ملل

درس شناخت روحیات ملل، درباره خصوصیات رفتاری ملت ها صحبت می کند. آشنایی با روحیات و ویژگی های رفتاری سایر ملل (مردم آسیای جنوبی و خاورمیانه، مردم اروپا، آفریقا و آمریکا) و نیز آشنایی با ویژگی ها و خلقیات مردم ایران، موجب برقراری ارتباط موثر هم در نقش جامعه میزبان و هم در جایگاه میهمان خواهد بود.

6.فنون و مهارت های تورگردانی

به جرات می توان گفت مهارت تورگردانی مهم ترین مهارتی است که یک راهنمای تور باید بر آن تسلط کامل داشته باشد. تعریف و مفهوم انواع تور و تورلیدر، شیوه برنامه ریزی و کنترل سفر، گزارش نویسی، مدیریت بحران در سفر، اشراف بر شرح وظایف و مسئولیت ها، روانشناسی گردشگری و ... عمده مسئولیت های یک راهنمای تور است.

7. بهداشت سفر و کمک های اولیه

سلامت و امنیت مسافران در سفر بسیار اهمیت دارد؛ بنابرین آشنایی با بهداشت عمومی و بهداشت سفر، بیماری های رایج در سفر (ناشی از تغییر مکان و جابجایی)، تغذیه مناسب سفر و از همه مهم تر کمک های اولیه و فوریت های پزشکی برای مقابله با شرایط تهدید کننده حیات بسیار ضروری است.

8. اخلاق حرفه ای گردشگری و الگوهای رفتاری

اشراف بر تعاریف و اصول استاندارد های بین المللی اخلاق حرفه ای، آداب و احکام سفر (کدهای اخلاقی در گردشگری)، ویژگی رفتاری مشاغل مختلف در صنعت توریسم (میهمان نوازی، سلامت رفتاری، رعایت حقوق گردشگران و ...) برای یک راهنمای تور، به عنوان حلقه ارتباطی میان مسافران و جامعه میزبان، امری اجتناب ناپذیر است.

دوره های مشابه