تورهای دهلی

 تورهای دهلی
  •  
  • 1
  •  

درباره تور دهلی

دهلی دومین کلانشهر بزرگ هند است و دهلی نو، پایتخت هند، نیز بخشی از این کلانشهر است. دهلی طبقسرشماری سال ۲۰۰۱با جمعیتی برابر 14 ميليون نفر جمعیتمرکزی و بیش از ۲۲میلیون نفر در کلان شهر دهلی یکی ازبزرگترین شهرهای هند است و با قدمتی افزون بر ۵۰۰۰سال بههمراه دمشق و بنارس از قدیمیترین شهرهای جهان محسوب میشود. این شهر تاکنون ۱۱بار ویران گشته و از نو ساختهشدهاست. دهلی قدیمی ترین ناحیه مسکونی جهان به شمارمیرود که تاکنون همواره مسکون بوده است. دهلی آمیخته ایاست از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است از اجتماع مذاهب ،قومیت ها و فرهنگ های مختلف.

دهلی امروز، آخرین شهر از شهرهایی است که پس از تاسیس پاندوراس در ایندراپراست ها تاکنون به صورت پی در پی در این ناحیه ساخته شده است. زمانی که شهرهای ساحلی هند باتلاق هایی بیش نبودند، دهلی به دلیل ارزش جغرافیایی خود در بین رود یامونا و تپه های اراولی (Araveli) ، محل تاخت و تاز پادشاهان هندو از جنوب و کشورگشایان مسلمان از آسیای مرکزی بوده و بارها تصرف ، ویران و دوباره ساخته شده است. از هر فرمانروا و امپراطوری بناهای تاریخی مهمی به یادبود مانده است که آثاری از فرهنگ، حوادث، و سبک معماری دوره خود را به نمایش می گذارد و امروزه در نقاط مختلف دهلی قابل توجه مورخان و گردشگران است.

آب و هوا و بهترین زمان سفر به هند:
آب و هوا در تعیین زمان سفر به هند بسیار مهم است. تازه، آب و هوای شمال کشور هم زمین تا آسمان با آب و هوای جنوبش فرق دارد.
آب و هوای هند را تقریباً میشود به سه فصل تقسیم کرد: فصل گرم، فصل مرطوب و فصل سرد. هر کدام از این فصلها در مناطق شمالی و جنوبی، زمان و مدت متفاوتی دارند؛ اما بهترین آب و هوا را میشود در فصل سرد، از ماه نوامبر تا اواسط فوریه و در تمام هند انتظار داشت.
علاوه بر آب و هوا، زمان برپایی جشنوارهها و رویدادها هم نقش مهمی را در انتخاب زمان سفر به هند، ایفا میکند.

فصل گرم در هند از ماه فوریه شروع میشود و تا آوریل، دما بالاتر میرود. در ماههای مه و ژوئن، گرما گاهی غیر قابل تحمل میشود و در بسیاری از مناطق هند، دما تا بالای چهل درجهی سانتیگراد هم میرسد. اواخر ماه مه، اولین نشانههای فصل مرطوب و بارانهای سیلآسا ظاهر میشود: رطوبت هوا بالا میرود و توفانهای شدید و کوتاهمدتی اتفاق میافتند که میتوانند روز روشن را به شب تاریک بدل کنند. این فصل، بهترین وقت رفتن به کوهستان و دوری کردن از مناطق کم ارتفاع است. البته در نظر داشته باشید که این فصل، فصل شلوغ کوهستان هم هست.

فصل بارانهای موسمی یکدفعه از راه نمیرسد، بلکه آسمان کمی زودتر چندتا هشدار درست و حسابی از این بابت میدهد. بارانها تقریباً از اوائل ژوئن شروع میشوند، اما دمای هوا را پایین نمیآورند؛ فقط باعث میشوند آب و هوای گرم، خشک و غبارآلود تبدیل شود به آب و هوای گرم، مرطوب و گلآلود. باران تمام روز نمیبارد، اما تقریباً هر روز میبارد و بعدش هم آفتاب میزند و یک حمام سونای تمام عیار راه میافتد. حول و حوش اکتبر، بارانهای موسمی کمکم تمام میشوند و با خنکتر شدن هوا، گردشگران به سمت هند سرازیر میشوند.

جاذبه های توریستی دهلی:
درشهر دهلی اماکن گردشگری زیادی وجود دارد و از مهمتریناماکن جذب گردشگر در این شهر می توان به
قلعه سرخ يا رد فورت با نام ديگر لعل قلعه اشاره كرد. اینقلعه بزرگترین مرکز جلب توریست در دهلی است.دستور احداثاین قلعه را شاه جهان يكي از شاهان گورکانی، وقتی کهپایتخت خود را از آگرا به دهلی تغییر داد ، صادر کرد.این بنا شامل بخشها و اجزاء مختلفی است که شامل تالارها ،ایوان ها و بناهای گوناگون خصوصی و عمومی باشکوه و زیباییاست که معروف ترینشان دروازه لاهور ، دروازه دهلی،چاتاچوک و... است.

از ديگر بناهاي اين شهر مسجد جامع آن است. مسجد جامع دهلی یا جامع مسجد، که در گذشته به نام مسجد جهان نما شهرتداشته از بزرگترین مساجد هندوستان و از باشکوه ترین مساجددر جهان اسلام است.

از ديگر مكانها ، آرامگاه همایون (همایون تمب ) است. همایون دومین پادشاه گورکانی هند پس ازپانزده سال که در دربار ایران پناهنده بود به کمک شاهطهماسب اول به کشورش بازگشت و به طور ناگهانی پس از چندماهاز دنیا رفت.او به هنر و علوم عشق میورزید و درکتابخانهاش شمار زیادی از هنرمندان نقاش، خوشنویس،تذهیبکار و صحاف ایرانی و هندی را گرد آورده بود که بهکار تولید و تکثیر آثار علمی و نسخههای نفیس هنری اشتغالداشتند. او در بازگشت به هند، گروهی از هنرمندان ایرانی رابا خود به همراه برد. همسر وی حمیده بانو بیگم که در ایرانبا معماری ایرانی آشنا شده بود با الهام از مقابر ایرانی وفضای چهار باغ یا باغ جنت آرامگاه همایون را در سال ۱۵۶۲یک سال پس از مرگ همایون آغاز و پس از هشت سال به پایان رساند.این آرامگاه با الهام از مقابر ایرانی و فضایچهار باغ یا باغ جنت ساخته شده که اولین باغ به این سبک درهندوستان به شمار می رود.
قطب مناراز ديگر بناهاست. ارتفاع این منار عظیم۵/۷۲متر است که ۳۹۹پله دارد. این بنا از سنگ ساخته شده وجزو اولین بناهای عظیم هند با تزئیناتی بی نظیر است. قطاب مناراز نمونه های بارز معماریهندو- اسلامی است.

بنای یادبود ديگر مقبره مهاتما گاندی (راج گت) مي باشد. اين سکوی چهار گوش ساده از مرمر سیاه ، محل نگهداریخاکستر مهاتما گاندی است که در سال ۱۹۴۸ميلادي به قتلرسید. هر ساله در روز سی ام ژانویه ، به یاد پدر ملی هندگردهمایی در این محل تشکیل می گردد.
بناي ديگر کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان ومغول گاردناست كه در سمت منتهی الیه غربی میدان مرکزیدهلی نو که دروازه هند در میان آن قرار گرفته ، مجموعهبزرگ کاخ ریاست جمهوری قرار دارد. دفتر نخست وزیر و وزارتخارجه (معروف به بلوک جنوبی ) در حاشیه شرقی و ساختمانمدور مجلس هند نیز در حاشیه شمال شرقی این کاخ واقع شدهاست. این مجموعه، بخش اصلی از معماری انگلیسی دهلی نواست. کاخ ریاست جمهوری دارای تالارهای بزرگ و ۳۴۰اتاقاست. باغ زیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطهاین کاخ قرار دارد که سالی یک ماه ، بازدید عموم از آنآزاد است. سالن معروف آشوکا در طبقه دوم این کاخ قرار داردکه محل برگزاری رسمی ترین برنامههای رئیس جمهور هندوستاناست. سقف این سالن و حاشیه فوقانی دیوارههای آن به مساحتیبیش از ۷۵۰متر مربع، تماما با نقاشی های ایرانی و اشعارفارسی پوشیده شده است.
دروازه هنديكي ديگر از بناهاي اين شهر است. این بنای باشکوه با ارتفاع ۴۲متر در محوطه ای باز ونزدیک به کاخ ریاست جمهوری هند توسط معمار انگلیسی دهلی نودر سال ۱۹۳۱ميلادي ساخته شده است.

قلعه کهنه هند (پورانا کیلا) يكي از قلعه هاي شهر دهلياست. اين قلعه کهنه هند معروف به پورانا کیلا بر روی خرابههای شهر کهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرارداشته، ساخته ده است.

مراکزخرید دهلی :
دهلی در طول تاریخ مهمترین مرکز تجاری و تبادل کالا در کلکشور هند بوده است. نام برخی از مکان های خرید و تجاریدهلی نیز ریشه در همین پیشینه تاریخی دارد.
امروزه این شهر تجاری پر است از مراکز تجاری و فروش کالا ومغازه های کوچکی که در کل شهر پخش شده است. اجناس مهمیمانند جواهرات ، فرش و انواع زیرانداز، روسری های رنگارنگ، سنگ های با ارزش و لباس های ابریشمی و نقره ای در اينشهر خرید و فروش می شوند.
از مراکز مهم و ناحیه های خرید می توان به باغ کارول ، کوناوت و چندنی چوک را نام برد.
خیابان بابا خاراک که در نزدیکی پارلمان هند واقع شده استنیز یکی از مهترین مراکز فروش لباس ها و روسری های هندياست.
مرکزخرید بهشت نیز یکی دیگر از مراکز مهم خرید کالادر دهلی است که لباس هایی ساده و سنتی را زیر نظر بزرگترینطراحان با قیمتی مناسب به مردم عرضه می کنند.
مجتمع خرید سانتوشی که در کنار هتل های مهم دهلی قرار داردنیز یکی دیگر از مراكز بزرگ و قابل توجه دهلی است. در اینمرکز خرید بهترین لباس هایی که نخ های آن به وسیله دستریسیده شده است به مشتریان عرضه می شود.
یکی دیگر از مراکز تجاری شهر دهلی مرکز دیلی هت است. اینمرکز که ظاهری مانند بازار دارد و در تمامی روزهای هفتهباز می باشد. در این مکان می توان انواع پارچه ها و لباسها و روسری های محلی هند را خرید. خریدی که تجربه ای هنریرا برای گردشگر به ارمغان خواهد آورد.
از دیگر مراکز خرید در دهلی می توان به بازار سدر اشاره کرد. مکانی پرانرژی و پویا که بزرگترین ناحیه تجاریدهلی است. تمامی اجناس مورد احتیاج گردشگران در آن موجوداست و خود به ناحیه های بسیار متنوع و گسترده ای تقسیم میشود.

حمل ونقل عمومی دهلی:
سیستم حمل و نقل اين شهر از اتوبوس ها ، ریکشاو يا همان سهچرخههای موتوری ، مترو ، تاکسی و قطارهایحومه شهری تشکیلشده است. متروی این شهر یکی از مدرن ترین سیستم های حمل ونقل زیرزمینی دنیا به شمار می رود. در سال ۲۰۰۷این سامانهدر ۳خط فعال بود ، ۶۵کیلومتر طول داشت و به ۵۹ایستگاهسرویس می داد. در حال حاضر چندین خط جدید در حال ساخت استو به زودی ایستگاه های بیشتری افتتاح خواهند شد.
یکی از پرطرفدار ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دهلیریکشاو يا همان سه چرخه های موتوری هستند که معمولا به رنگسبز در شهر دیده می شوند. این وسیله حمل و نقل عمومی کهاز سی ان جی يا همان گاز استفاده می کند و بسیار ارزن تراز تاکسی ها زرد و مشکی دولتی و خصوصی است.
در کنار همه این ها سیستم اتوبسرانی شهری دهلی قرار داردکه ۶۰درصد سفرهای درون شهری دهلی توسط آن ها انجام ميشود. اتوبوسرانی دهلی برای ارائه تسهیلات بیشتر بهشهروندان ، با شرکت متروی این شهر قرار داد بسته است وایستگاههای متروی دهلی را به خوبی پوشش می دهد.

روزهای مقدس– اعیاد:
در آیین هندو روزهای مقدس بسیار زیاد است و به مناسبت هر روز جشنمخصوصی بر پا میشود.این جشن ها به منظور نزدیکی به معبود از طریقستایش و شادی و امید است و سبب پاک شدن گناهان میشود.چند عید مهمعبارت اند از:
-دیوالی: جشن سال نو در شمال و غرب هند
-ویشو: جشن سال نو در ایالت کرالا در جنوب
-عید هولی: جشن رنگ که مردم پودرهای رنگی و آبهای رنگی به یکدیگرمیپاشند.
-دورگا پوجا: جشن پیروزی رام بر دیو پلید راونا که شرح آن، در راماینهآمده است.
-جانمشتامی: جشن تولد کریشنه
-گانش چاتورتهی: جشن ستایش گانشا
-ماها شیوراتری: جشن ستایش شیوا
هر یک از این جشن ها دارای چندین افسانه و داستان هستند که هر کدام درنوع خود شنیدنی است.

غذاهای هندی و رستوران ها:
اولین نکته در زمینه غذاهای هندی تنوع و گوناگونی آن است به طوری که در منوی هر رستوران می تونید بیش از هفتاد هشتاد نوع غذای مختلف مشاهده کنید . در منو های رستوران ها کنار غذاهای VEGعلامتی به رنگ سبز وجود داره و در کنار غذاهای NON VEGعلامت مربع قرمز وجود داره تا مشتریان بدونند چه غذایی را انتخاب می کنند این علامت ها روی خیلی از مواد خوراکی مثل بیسکوییت و روغن و.... وجود دارند.
در هند کلا ۳ نوع غذا سرو می شود :
non-veg

veg

pure veg

که معمولا توی همه منو های رستوران ها مشخص میشه که این غذا از کدام دسته هست بعضی از رستوران ها هم کلا یک نوع غذا را سرو میکنند

vegغذاهایی هستند که فقط با سبزیجات درست میشه و توی اون از گوشت و مرغ و ماهی استفاده نمیشه

non-vegغذاهایی هستند که گوشت هم دارند و مثل غذاهای خودمون هستند.

pure -vegغذاهایی هسند که گوشت و مرغ و ماهی ندارند که هیچ تخم مرغ و شیر و کره حیوانی و کلا هر ماده غذایی که منشا حیوانی دارد را استفاده نمی کنند .

در میسور رستوران های بسیار خوبی وجود داره که با هزینه های بسیار مناسبی می شه در اون یک وعده غذای خوب داشت اسامی تعدادی از اونها رو براتون می نویسم:

1- Big Chicken که در اون انواع غذاهای هندی – چینی و اروپایی سرو می شه . این رستوران بسیار تمیز و مجلل بوده و سرویس دهی مناسبی دارد . و ضمنا ساندویچ و مرغ کنتاکی هم داره ( هزینه متوسط غذای خوب برای یک نفر : 150 تا 400 روپیه )

2- Roost که شامل رستوران – بار . رستوران فضای باز با محیطی بسیار زیبا ( هزینه متوسط غذای خوب برای یک نفر : 150 تا 400 روپیه )

3- Jewel rock hotel در هتلی با همین نام که محیطی بسیار خوب و غذاهایی با کیفیت مناسب ارایه می کند ( هزینه متوسط غذای خوب برای یک نفر : 250 تا 500 روپیه )

4- Casino Park که بیشتر مورد علاقه دانشجوها علی الخصوص چینی ها است و قیمت مناسبی دارد . در ضمن مرغ بریان و کباب ترکی هم در اون سرو می شه ( هزینه متوسط غذای خوب برای یک نفر : 100 تا 250 روپیه )

5- Pizza hut که در اون فقط پیتزا سرو می شه ( هزینه متوسط غذای خوب برای یک نفر : 350 تا 500 روپیه )

6- Pizza domino ( هزینه متوسط غذای خوب برای یک نفر : 300 تا 400 روپیه )

7- Down town فقط ساندویچ داره و پیتزا

8- Taste bud که تنها رستورانی است در میسور که غذاهای ایرانی مثل کباب و قورمه سبزی و ... ارایه می کنه .

غذا های غیر تند که می تونین در روزهای اول که هنوز با غذاهای هندی آشنا نیستید سفارش بدید :

1- fride riceدر سه نوع veg, chicken & mix

2- noodleدر سه نوع veg , chicken & mix

3- انواع ساندویچ و پیتزا ( به علامت فلفل قرمز کنار اسم غذا در منو توجه کنید )

4- کباب ترکی که اینجا بهش می گن شائورما و فقط با مرغ درسته می شه

5- مرغ بریان

6- Fish& chips

واحد پول:
روپیه واحد پولرسمی هندوستاناست. روپیه به ۱۰۰پیسهتقسیم میشود. ارزش بالاترین اسکناس کاغذی معادل هزار روپیهاست و کم ارزشترین سکه رایج در هند ۵۰پیسه است. هر روپیه در حدود 50 ريال است.

/ جهان / هندوستان / دهلی / تورهای دهلی