تورهای استانبول

 تورهای استانبول
  •  
  • 1
  •  

درباره تور استانبول

استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بوسفور و دریای مرمره( Marmara Denizi ) قرار دارد. تنگهٔ بوسفور دو قارهٔ آسیا و اروپا را جدا می کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی(Golden Horn) یا خلیج در این شهر واقع است. این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال 2010 انتخاب شده است. همچنين از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار مي رود.

اسامی تاریخی استانبول عبارتند از: بیزانتیوم، رم جدید، استیمبول، آگوستا آنتونینا، کنستانتینوپل، اسلامبول. القاب استانبول در دوره عثمانی دارالسعادت، دارعالیه، باب عالی (عالی قاپو) و پایتخت بودند.

جغرافیای استانبول

استانبول در ساحل دریای مرمره قرار دارد و تنگه بوسفور که این دریا را به دریای سیاه متصل می کند، از وسط این شهر می گذرد. بخش غربی شهر در قاره اروپا و بخش شرقی آن در آسیا واقع است. وسعت شهر استانبول 1539 کیلومترمربع است.

آب و هوای استانبول

اب و هوای استانبول

تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد و بارانی و گاهی برفی ویژگی آب و هوای استانبول است. میزان رطوبت نیز اغلب اوقات سال زیاد است. این شهر تا حدودی بادخیز بوده و تابستان خشک ترین فصل آن است، هر چند تابستان ها هم بارش باران وجود دارد.

بهترین زمان سفر به استانبول

بهترین زمان سفر به استانبول

بهترین زمان سفر به استانبول در بهار (از آوریل تا می) و در پاییز (از سپتامبر تا اکتبر) است. در این ماه ها درجه حرارت هوا بین 16 تا 25 درجه سانتی گراد است و رطوبت نیز مطلوب است. در جولای و آگوست هوا گرم و شرجی است هم چنین بارندگی در استانبول زیاد است. اگر به بادهای زمستانی و برف علاقه دارید در زمستان به استانبول سفر کنید. ماه آوریل تا می و سپتامبر تا اکتبر آرام تر و معتدل است، ماه ژوئن تا اوت گرم و از لحاظ جمعیتی هم شلوغ بوده و ماه نوامبر تا فوریه سرد و مرطوب است.

تقسیم نواحی استانبول به سه قسمت اصلی

-شبه جزیره تاریخی استانبول قدیم، بخش ها و نواحی امین اونو و فاتح را در بر می گیرد. این مناطق در سواحل شمالی شاخ طلایی (خلیج) واقع شده اند که مرکز قدیمی شهر را از قسمت های شمالی و جوان تر سمت اروپایی جدا و متمرکز می کند. شبه جزیره تاریخی با دیواره های قسطنطنیه در غرب به انتها می رسد. شبه جزیره توسط دریای مرمره در جنوب و بوسفور در شرق احاطه شده است.

-شمال شاخ طلایی، مناطق تاریخی بی اوغلو و بشیکتاش هستند که محل اسکان آخرین سلطان بوده و زنجیره ای از روستاهای سابق مانند اورتاکوی( Oratkoy ) و ببک در میان سواحل بوسفور ادامه می یابد. در بخش های اروپایی و آسیایی بوسفور، استانبولی های ثروتمند عمارت های بزرگ چوبی زیبایی را ساخته اند که این عمارت و ساختمان ها «یالی» نامیده می شوند که به عنوان اقامتگاه تابستانی مورد استفاده قرار می گیرد.

-کوی های اوسکودر و کادیکوی که در سمت آسیایی قرار گرفته اند، در واقع شهرهای مستقلی هستند و امروزه مناطق تجاری و مسکونی مدرنی در آنها ایجاد شده و حدود یک سوم از جمعیت استانبول را در خود جای داده است.

افزایش رشد اداره ها و ساختمان های مسکونی به طورغالب در مناطق شمالی سمت اروپایی متمرکز گشته و بخصوص در زمینه تجارت و مراکز خرید ماسلاک، لونت و اتیلَر که بین پل بوسفور و پل سلطان احمد فاتح قرار گرفته اند، شهرت خاصی دارند.

اقامت در استانبول

اقامت در استانبول

برای اقامت در استانبول، اگر خیلی اهل گشت و گذار هستید و ترجیح می دهید از جاهای دیدنی دور نباشید، بهتر است که در یکی از دو محله ی تقسیم یا سلطان احمد هتل بگیرید. تقسیم اصلی ترین بخش جدید استانبول در قسمت اروپایی و سلطان احمد مرکز بخش قدیمی در همین قسمت است. هر دوی اینها به مراکز خرید و دیدنی های تاریخی نزدیک بوده و هتل هایی با سرویس های متنوع و قیمت های متوسط دارند. استانبول دنیایی از انتخاب را پیش روی گردشگران می گذارد. افراد با منابع مالی مختلف می توانند محل اقامت مناسب خود را در استانبول پیدا کنند. محل خواب ارزان قیمت و محیطی ساده وشاد یا یک قصر در یک هتل گران قیمت بین المللی؟

روش زندگی در استانبول

روش زندگی در استانبول

زندگی روزانه در استانبول رنگارنگ و در حال جنبش البته همراه با دقت بسیار در نگهداری و حفاظت از روم، روم شرقی و عمارت های ترکی می باشد. استانبول اغلب اوقات مرکز و پایتخت ترکیه در تمامی امور تجارت، پذیرایی، سرگرمی، فرهنگی، آموزشی، خرید، جهانگردی و امور هنری به شمار می آید. بیش از نیمی از جمعیت در قسمت اروپایی زندگی و کار می کنند. گروه بزرگی از مردم در مناطق مسکونی قسمت آناتولیایی زندگی می کنند و از پل ها و گذرگاه ها برای رفتن به کار در شهر استفاده می کنند.

در طول فستیوال های فصلی ارکسترهای مشهور دنیا، آوازهای دسته جمعی و گروهی، کنسرت ها واجراهای جاز در بیشتر مواقع می توانند در یک مجموعه کامل هم اجرا شوند. نمایش ها در بخشی از مکان ها مانند بخش های تاریخی چون حاجی ایرن، برج روملی حصار، یدیکول، حیاط محله توپ خانه و پارک گلانه همچنین مرکز فرهنگی آتاترک، سالن کنسرت جمال رشید ری و سالن های مدرن و جدید تئاتر و دیگر فضاهای آزاد برگزار می شود. برای مواردی مثل زندگی شبانه، تعدادی از باشگاههای ورزشی، دیسکوها، بارها ، چادرهای صحرایی، نمایشگاه ها و رستوران ها با موزیک همراه هستند. تعداد کلوپ ها، رستوران ها و دیکسوها افزایش یافته و به محل هایی با فضای باز در تابستان منتقل می شوند.

خانه های سنتی که یالی نامیده می شوند را می توان در طول تورهای قایق سواری بوسفور مشاهده کرد. زیرساخت های شهرنشینی دایما در حال تغییر و تحول است. ساختمان های سنتی عثمانی از چوب ساخته شده بودند. در دهه های پیشین تعداد زیادی از سازه های بلند در نزدیک شهر ساخته شده بودند که این عمل منجر به رشد سریع جمعیت شد و مردم به استانبول به عنوان شهری با سرعت رشد سریع جذب شدند.

حمل ونقل در استانبول

حمل و نقل در استانبول

استانبول یکی از شهرهایی است که تقریباً تمام وسایل نقلیه ی عمومی را دارد: تاکسی های شخصی، تاکسی های اشتراکی یا همان دولموشها، تراموا، اتوبوس و مینی بوس، مترو و حتی قایق برای عبور و مرور بین بخش آسیایی و اروپایی.

راه آهن:

شهر استانبول شاهراه ارتباطی بین نواحی مختلف دنیا است و جاده های بین المللی فراوانی از آن عبور می کند.

ترافیک هوایی:

استانبول 2 فرودگاه بین المللی دارد. بزرگترین فرودگاه، فرودگاه بین المللی آتاتورک در یشیلکوی، 24 کیلومتری مرکز شهر می باشد که در قسمت اروپایی شهر واقع شده است. فرودگاه جدید، فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن در 20 کیلومتری شرقی از طرف آسیایی و 45 کیلومتری شرقی از طرف اروپایی مرکز شهر قرار گرفته است.

مترو:

خط تونل که در سال 1875 آغاز به کار کرد، دومین خط مترو در جهان پس از متروی لندن است که در سال 1863 ساخته شده بود.

کشتیرانی:

قسمتی از استانبول در کشور از اهمیت بیشتری برخوردار است. بخش قدیمی در golden Horn (شاخ طلایی) به طورعمده برای کشتیرانی خصوصی به کار گرفته می شود. سرویس های معینی با شرایط بسیار خوبی برای سفرهای دریایی در چند قسمت وجود دارد مانند: پیرئوس، یونان؛ دوبرونیک، کرواسی؛ ونیز، ناپل، ایتالیا؛ مارسی و فرانسه

جاذبه ها و مناطق دیدنی استانبول

جاذبه های استانبول

جاذبه های گردشگری و توریستی استانبول فراوانند. از مساجد و کاخ ها گرفته تا موزه ها و بازارهای تاریخی، در طول سال پذیرای توریست هایی از کل دنیا هستند. اکثر این جاذبه ها حول و حوش منطقه سلطان احمد واقع شده اند و منطقه هایی مانند بی اوغلو و تقسیم نیز چیزی کم از منطقه سلطان احمد ندارند.

مسجد ایاصوفیه(soleymaniye Mosque):

یکی از بارزترین و زیباترین نمونه های باقیمانده معماری دوره بیزانس است. یکی از با ارزش ترین هنرهای موجـود در این بنا دکوراسیون داخلی با موزائیک و ستون های مرمر آن است. این مسجد به خاطر معماری شگفت انگیز، نماهای باشکوه داخلی و اهمیت تاریخی اش گردشگران را به شهراستانبول جذب می کند. بین سال های 532 و 537 ساختمان آن به مدت هزار سال کلیسا بود. ارتفاع گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین 55 متر و قطر آن 31 متر می باشد که به وسیله 40 پشتبند بزرگ و روی چهار ستون اصلی سوار شده است. می توانید از این مسجد در محله سلطان احمد، در روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 09:30 تا 04:30 دیدن کنید.

مسجد سلطان احمد(Şemsi Ahmed Paşa Mosque):

این مسجد در شهر استانبول واقع شده و از آنجایی که این شهر در زمان امپراطوری عثمانی طی سال های 1453 تا 1923 پایتخت این کشور بوده است، یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی تاریخی را رقم زده است که به علت وجود کاشی های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» نیز شهرت دارد. سلطان احمد همیشه می خواست مسجدی بسازد که با مسجد ایاصوفیه رقابت کند و همه تقریباً موافق هستند که او در این کار موفق شده است. این مسجد یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصلی استانبول است و در محله سلطان احمد واقع شده است. این مسجد همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است. ورودی آن رایگان است، ولی در ساعات نماز به خصوص جمعه ها، ورود ممنوع است. اگر می خواهید از این مکان مذهبی دیدن کنید، یادتان نرود که لباس پوشیده به تن کنید.

مسجد سلیمانیه(soleymaniye Mosque):

در استانبول از مساجد جامع این شهر است که در سال های 1550 تا 1557 ساخته شد. در باغ پشت این مسجد آرامگاه های سلیمان اول و همسر و مادر و خواهرش و نیز آرامگاه های سلیمان دوم واحمد دوم قرار دارد.

مسجد بایزید(Beyazıt Mosque):

از مساجد تاریخی شهراستانبول است که به دستور بایزید دوم ساخته شد. بنای این مسجد از سال 1501 تا سال 1506میلادی به طول انجامید. معمار این مسجد یعقوب شاه بود. همچنین در باغ پشت این مسجد مقبره بایزید دوم قرار دارد.

تنگه بوسفور(Boğaz):

باریکه آبی در کشور ترکیه است که دریای سیاه را به دریای مرمره پیوند می زند. این تنگه دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند. شهر استانبول در دو طرف این تنگه قرار دارد. طول متوسط بوسفور در حدود سی کیلومتر و عرض آن میان حد تقریبی 700 تا 3550 متر است. از مواضع عمده ای که در دو سوی تنگه واقع است می توان اینها را ذکر کرد: بشیکتاش – پاشا باغچه سی – آناتولی حصاری - اسکودار

قلعه روملی حصار(Kale Rumelihisarı):

این قلعه در تنگه بوسفور در ساحل «روملی» در شهر استانبول و در بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج واقع شده است و یکی از قلعه های مشهور کشور ترکیه است، بنایی بسیار بزرگ و زیبا به شکل مستطیل همچنین این قلعه ی بسیار زیبا توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است.

پل غلطه(Galata Bridge):

یک برج قرون وسطایی است که در منطقه غلطه استانبول دقیقا در قسمت شمالی شاخ طلایی قرار گرفته است. بهترین نمای شهر استانبول از برج غلطه از محله بی اوغلو مشخص است. این برج از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر به روی بازدیدکنندگان باز است.

سرای توپقاپی(Topkapı Palace):

این سرا از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی و بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم اندازی بسیار عالی به تنگه بوسفور دارد. امروزه قصر توپقاپی به موزه تبدیل شده است و از جذاب ترین جاذبه های توریستی ترکیه است. در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران نیز نگاه داشته می شود. در این موزه آثاری همچون لباس پیامبر اسلام، شمشیرهای مختلف او، دندان، مو، کفش او و ... نگهداری می شود. تور حرم جداگانه است و گردشگرانی که می خواهند از حرم دیدن کنند باید علاوه بر ورودی کاخ، مبلغ اضافی هم بپردازند. این موزه از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر همه روزه به جز سه شنبه ها باز است.

کاخ چراغان(Çırağan Sarayı):

از قصرهای پیشین عثمانی است که امروزه به عنوان یک هتل پنج ستاره از آن استفاده می شود و در زمره هتل های زنجیره ای کمپینسکی قرار دارد. کاخ چراغان در ساحل اروپایی بوسفور در میان محله های بشیکتاش و اورتاکوی استانبول قرار دارد. اتاق سلطان در این کاخ که کرایه آن 15332 دلار در شب است در سال 2012 به عنوان چهاردهمین اتاق گران قیمت در میان15 اتاق گران قیمت هتل ها در جهان معرفی شد.

کاخ دلمه باغچه(Dolmabahçe Palace):

این کاخ در شهر استانبول ترکیه و در راستای تنگه بوسفور قرار دارد. کاخ دلمه باغچه در قرن نوزدهم ساخته شد، و آخرین سلاطین عثمانی از این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کردند. معماری داخلی و خارجی این کاخ ترکیبی از طراحی های عربی و اروپایی است که فقط در این تقاطع از دو قاره دیده می شود. این کاخ همه روزه به جز دوشنبه ها و پنج شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر به روی عموم باز است.

بویوک آدا یا جزیرهٔ پرنس(Princes' Islands):

بزرگترین جزیره از بین نه جزیره ی اطراف استانبول در دریای مرمره است. در این جزیره عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری به غیر از خودروهای عمومی مانند پلیس و شهرداری ممنوع است، و عبور و مرور بیشتر توسط دوچرخه یا درشکه هایی که توسط اسب کشیده می شوند، انجام می شود. این جزیره یکی از نقاط توریستی و تفریحی استانبول به شمار می رود.

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)(Grand bazaar):

بازار بزرگ استانبول که به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده نامیده می شود در یک مایلی غرب سلطان احمد است و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیاست. محصولاتی که در آن فروخته می شوند عبارتند از فرش، قالی و پوشاک تا کارهای دستی - هنری و شطرنج. رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار هست.

موزه پرا( Pera Museum ):

یکی از بزرگترین موزه های استانبول می باشد که بخش های بازدیدی بسیاری نیز داشته و دو طبقه ازان به نمایش نقاشی هایی با مضمون ترکی اختصاص یافته است.

موزه باستان شناسی استانبول(İstanbul Archaeology Museums):

در این موزه میلیون ها شیء عتیقه نگهداری می شود. خود موزه در سال 1891 باز شد و در واقع سه ساختمان جداگانه است که شامل موزه شرق باستان می شود. این موزه در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار دارد و همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 9:30 تا 5 بعدازظهر باز است.

میدان تقسیم(Taksim meydan):

تقسیم یک محله مدرن و شلوغ در بخش اروپایی استانبول است. رستوران ها و کافه های شیک و هتل هایی همچون جیلان اینترکانتیننتال و گراند هایت استانبول، در این محله واقع اند. علاقه مندان به فست فود هم می توانند در این محله سراغ برگرکینگ بروند. ساختمان جمهوری در بخش غربی این میدان واقع است که به یاد جمهوری ترکیه در سال 1923 ساخته شد.

کلیسای چورا(Chora Church):

این کلیسا که در ابتدا به منظور کلیسای بیزانسی ساخته شده بود بعدها تبدیل به مسجد شد و حالا یک موزه است. موزائیک ها و کاشی های زیبای این کلیسا، نمونه باقیمانده از هنر بیزانسی در دنیاست. بخش هایی از آن در سال 400 ساخته شده است، ولی ساختمانی که امروزه می بینیم حدود سال 1500 ساخته شد. این کلیسا تقریباً در سه مایلی شمال غربی سلطان احمد قرار دارد. این موزه همه روزه به جز چهارشنبه ها از ساعت 9:30 تا 18:30 باز است.

از دیگر جاذبه های استانبول می توان به کلیسای سیسترن، موزه هنرهای اسلامی ترکیه، برج دختر، بازار ادویه (میسیر چارشیسی)، مسجد رستم پاشا، کاخ بیلر بی، تپه های چاملیجا (بام استانبول)، موزه فرش ترکیه، مسجد اورتاکوی و غیره اشاره نمود.

غذاهای استانبول

غذاهای استانبول

تنوع آب و هوایی درترکیه سبب شده است تا مواد غذایی متنوعی نیز در این کشور وجود داشته باشد و انواع خوراکی ها دردسترس علاقمندان قرارگیرد. ازغذاهای دریایی گرفته تا انواع غذاهای گوشتی، سبزیجات، نان، دسرها و نوشیدنی ها. کباب را می توان یکی از مهمترین مشخصه ترک ها در سراسر جهان به شمارآورد. شیش کباب، دونرکباب، اسکندرکباب ، آدانا کباب و کباب هایی که دراجاق های سفالی طبخ می شوند ازمعروف ترین انواع آن است. در شهرهای ترکیه به خصوص شهرهای ساحلی خوردن ماهی کبابی را فراموش نکنید همچنین از معروف ترین انواع ماهی هایی که به صورت کبابی آماده می شوند «هامسی» است. از دیگر خوراکی های مطبوعی که می توانید در این کشور امتحان کنید، انواع دسرها همچون فرنییا پودینگ شیر، باقلوا و انواع شرینی هایی است که پس از غذا سرو می شوند. «ساحلپ» نیز نوشیدنی داغی است که از شیر و پودر ساحلپ درست شده و روی آن دارچین می پاشند. انواع سوپ یا «شوربا» نیز همراه غذا سرو می شود.

نرخ پول و نرخ هزینه ها در استانبول

نرخ ها در ترکیه

گردشگران می توانند با توجه به این بخش، اطلاعاتی موجز و مفید از نحوه ی تطبیق میزان موجودی با خدماتی که می توانند با آن وجه خریداری نمایند، آگاه شوند.

با حدود 60 یورو می توانید :

-اتاق یک نفره به مبلغ 10 الی 25 یورو
-شام (مثلا کباب ترکی) به مبلغ 25 یورو
-سوارشدن به اتوبوس یا کشتی و تراموا به مبلغ 1.19 یورو

با حدود 60 الی 120 یورو قادر خواهید بود :

_اتاق دو نفره از 90 یورو به بالا
-استفاده از ناهار فست فودی در رستوران های استانبول به مبلغ 8 یورو
-شام با نوشیدنی به مبلغ 25 یورو
-تاکسی از سلطان احمد به مقصد بی اوغلو به مبلغ 5 یورو

و در نهایت با داشتن مبلغ حدود 200 یورو می توانید :

-اتاق دو نفره از 200 یورو به بالا
-شام در رستوران به همراه نوشیدنی به مبلغ 35 یورو
-استفاده از حمام ترکی از 50 یورو به بالا

مراکز خرید استانبول

مراکز خرید در استانبول

بازار استامبول که خود مشهورترین شهر ترکیه می باشد با قدمتی از میانه ی قرن پانزدهم، نه تنها برای خرید انواع کالاها بلکه به عنوان محلی تاریخی و پارجا از اعصار گذشته می تواند جذابیت بسیاری را برای گردشگران ایجاد نماید. همچنین منطقه قدیمی سلطان احمد نیز دارای بازارهای متنوعی از جمله: بازار ادویه و بازار آراستا که از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر کالاهای سنتی مانند فرش و صنایع دستی را به گردشگران عرضه می نماید. خریداران با روحیه ای مدرن تر نیز که به دنیای مد، موسیقی و کتاب های جدید علاقه مند هستند، می توانند نیازمندی های خود را در خیابان های بی اوغلو بیابند.

مرکز خرید فوروم استانبول :

هم مرکز خرید و هم شهر بازی می باشد و یکی از جدیدترین و بزرگترین مراکز خرید ترکیه است.

مرکزخرید کانیون استانبول:

یکی از مراکز خرید ارزان استانبول می باشد. دارای 160 فروشگاه بوده و در سال 2006 در منطقه لونت افتتاح گردیده است.

مرکز خرید ایستینیه:

در منطقه ایستینیه دارای 4 طبقه و 291 فروشگاه می باشد.

مجتمع تجاری مدرن گالریا :

اولین مجتمع تجاری مدرن و به سبک اروپایی در ترکیه است و در منطقه آتاکوی قرار دارد.

اطلاعات جانبی:

واحد پول ترکیه لیر بوده و کد تلفن استانبول (212)0090 می باشد. میدان تقسیم قلب سرگرمی ها و خرید شهر استبطوری که اغلب گردشگران این منطقه را برای اقامت انتخاب می کنند. هتل های خوبی با بهای مناسب و دسترسی عالی به دیگر مناطق نیز در استانبول وجود دارد.

تلفن های اضطراری:

پلیس گردشگری: 5274503
آمبولانس: 112
آتش نشانی: 110
پلیس: 155
پلیس ترافیک: 154
پلیس ساحلی: 158

تلفن های مفید:

راهنمای ترکیه: 11811
راهنمای استانبول: 11832
راهنمای تلفن: 11855
راهنمای فارسی زبان شبانه روزی: 11822

جشنواره ها و فستیوال های پیش رو:

فستیوال در استانبول

آوریل و مه
- جشنواره ی جهانی فیلم استانبول

نشانی اینترنتی: www.iksv.org

-جشنواره ی جهانی دو سالانه ی تئاتر استانبول

نشانی اینترنتی: www.iksv.org

ژوئن و ژوئیه

-جشنواره ی جهانی جاز استانبول

نشانی اینترنتی: www.iksv.org


سپتامبر تا نوامبر

-جشنواره ی جاز آکبانک

نشانی اینترنتی: www.akbankcaz.com

-جشنواره ی موسیقی بلوز افس پیلسن

نشانی اینترنتی: www.pozitif-ist.com

-جشنواره ی پاییزه ی فیلم اکیمی

نشانی اینترنتی: www.iksv.org

-دو سالانه ی جهانی استانبول

نشانی اینترنتی: www.iksv.org

S leymaniye Mosque
Şemsi Ahmed Paşa Mosque
Galata Bridge
/ جهان / ترکیه / استانبول / تورهای استانبول