جمهوری گرجستان

 

 گرجستان(گرجي: საქართველო،تلفظ: ساكارتْوِلو) كشوري در قفقاز است كه پايتخت آن شهر تفليس است ، گرجستان كشوري است كه در منطقه اوراسيا قرار دارد كه مرز ميان اروپا و آسيا است. گرجستان در ميانه و غرب قفقاز جنوبي (ماوراي قفقاز) واقع شده است و از شمال با فدراسيون روسيه، ازشرق با جمهوري آذربايجان، از جنوب با ارمنستان، و از جنوب غربي با تركيه هم مرز استو در غرب هم با درياي سياه همسايه است.
گرجستان كشوري كوهستاني و پرباران مي‌باشد كه پهناوري آن ۶۹٬۷۰۰كيلومتر مربع (۱۲۱ام) است و جمعيت آن ۶/۴ميليون تن(آمار ۱۳۸۷) مي‌باشد. بيشتر مردم گرجستان مسيحي هستند و ۸۴درصد آنان از نژاد گرجي هستند كه به زبان گرجي سخن مي‌گويند، اين زبان خط ويژه خود رادارد.

گرجستان تاريخ و فرهنگ پربار و كهني دارد و از نخستين كشورهايي است كه مسيحيت را به عنوان دين رسمي كشور برگزيد (در سده‌هاي چهارم و پنجم ميلادي).

نام بين‌المللي گرجستان، جرجيا(Georgia) مي‌باشد كه در بيشتر جهان به اين نام خوانده مي‌شود. اين كشور داراي دوجمهوري خودمختار آبخازيا و اوستياي جنوبي (به گرجي: منطقهٔ تسخينوالي) است كه درشمال كشور و در همسايگي روسيه هستند و اكنون اين دو منطقه با پشتيباني روسيه اعلام استقلال كرده‌اند.

.مردم گرجي كشورشان را "ساكارتْوِلو" (საქართველო) مي‌خوانند و خودشان را "كارتوِلِبي" (ქართველები) و زبان‌شان را "كارتولي" (ქართული) مي‌نامند. البته دركشورهاي داراي زبان‌هاي ايراني و تركي با همان نام "گرجستان" خوانده مي‌شود. همچنينگرجستان به زبان روسي "گروزيا" (Грузия) ناميده مي‌شود.
البته جرجيا(Georgia) نام يكي از بزرگترين و زيباترين ايالات آمريكا است كه مركز آن آتلانتا مي‌باشد. همچنين جرجيا به عنوان يك نام لاتين در بين دختران و پسران اروپايي و آمريكايياستفاده مي‌شود.

.

جغرافي
طبيعت گرجستان گوناگون است: اين جمهوري با نواحي ناهموار مشخص مي‌شود و دو سوم آن كوهستاني است؛ بلندترين قله اين كشور با بلندي ۵۰۶۹متر بر فراز كوه شخارا قرار دارد. گرجستان غربي داراي اقليم مرطوب جنب مداري است، در حالي كه در گرجستان شرقي خشك يا معتدل مرطوب است. منابع طبيعي جمهوري شامل زغال سنگ، نفت، منگنز، فلزات غيرآهني و معادن غيرفلزي است. از آب رودخانه‌هاي گرجستان در توليد برق و آبياري زمين‌هاي كشاورزي نيز استفاده مي‌شود.
تقسيمات كشوري
جمهوري گرجستان شامل دو جمهوري خودمختار آبخازيا (درشمال غرب) و اوستياي جنوبي (در شمال شرق) است. جمهوري خودمختار پيشين آجاريا درجنوب غرب كشور نيز در سال ۱۳۸۳به استان تبديل شد. گرجستان به ۶۵ناحيه و مناطقروستايي تقسيم مي‌شود و داراي ۱۳شهر و چندين شهرك است كه شامل شهرهاي تفليس،كوتائيسي، گوري، چياتورا، روستاوي، پوتي، تقيبولي، زوگديدي، تسقالتوبو، سوخومي،تقوارچلي، گاگرا، باتومي، و ۳۷شهر كوچك، ۶۱مركز روستايي و ۴۵۰روستااست.

 

يكي ازمهمترين مناسبتهاي مذهبي براي مسيحيان، عيد اپيفانيepiphany  است. برخي از كليساهااپيفاني را روزي ميدانند كه روحانيان زرتشتي از ايران با عيساي نوزاد ديدار و از اوتجليل ميكنند. در ايران اما جشن اپيفاني  بيشتر همان مراسم خاج شويان كليساي ارمنيتعبير ميشود. در گرجستان مراسم اين عيد روز نوزدهم ژانويه برگزار ميگردد. امسالكليساي سمبا در شهر تفليس شاهد حضور انبوه مردمي بود كه براي اداي مناسك به آنجاآمده بودند و اين بار ديگر بخوبي نشان داد كه مذهب در زندگي مردم گرجستان نقش مهميرا ايفا ميكند. در اين مراسم ايلياي دوم رهبر مسيحيان و روحاني ارشد كليساي ارتودكسنيز حضور داشت.  بنظرم امسال تفليس در عيد اپيفاني شاهد دو اتفاق جالببود.
14 ژانويه آغاز سال نو ميلادي است. اين ادعا البته  بر اساس يك تقويم قديمي است كه مبناي محاسبه آن گاه شماري يوليانينام دارد. در گرجستان هرچند بطور رسمي اول ژانويه آغاز سال نو ميلادي محسوب ميشودولي اكثر مردم روز چهاردهم ژانويه را نيز جشن ميگيرند.  كليساي ارتودكس  اينروز راعيد محسوب ميكند و مراسم دعاي گروهي در كليساي جامع برگزار ميشود.  14 ژانويه تعطيل رسمي نيست و  برخي به آن، روز سال نو غير رسمي يا سال نو مدني هم ميگويند..

موزه استالين:
اين موزه در شهر گوري زادگاه استالين واقع شده است و شامل عكس هامكاتبات و اسناد مربوط به آن دوران ، خانه زادگاه و زندگي تا 4 سالگيش و قطار مخصوصوي مي باشد . بازديد از اين موزه شما را با بخشي از تاريخ قرن بيستم آشنا مي كند. اين شهر داراي قلعه چشمه و كليساي قديمي مي باشد.

شهر سنگي اوپليستيخه:
اين شهربزرگترين شهر سنگي دنيا مي باشد كه در اصل تحت الفظي به معني معبد خدايان است. مهمترين آثار باقي مانده از دين پيكانيزم در اين محوطه باستاني وجود دارد وقديميترين سد ، داروخانه ، بازار، امفي ﺗﺌﺎتر ،كليساي قديمي معروف به سن جورجي،معابد، زندان، سياه چال و كارگاه شراب سازي و داروخانه وصد ها اثر باستانيديدني در آغوش طبيعت بي نظير يكي از مهمترين مكانهاي ديدني بين دو شهر تفليس وباتومي در نزديكي تفليس مي باشد.

كليساي جواري:
اين كليساي بي همتابر فراز تپه اي در نزديكي شهر متسختي واقع شده كه هم بخاطر قداستش وهم طبيعت بينظيرش محل عقد اكثر عروس و داماد هاي گرجي مي باشد در اغلب مواقع هنگام گشت توريستها با صحنه هاي زيبايي از جشن ازدواج آنها مواجه ميگردند.

كليساي مسختا:
يكي از زيبا ترين و قديميترين كليساهاي گرجستان است كه پادشاه دست سازنده آنرا قطع نموده تا همانندآنرا نسازد.از ديگر آثار ارزشمند داخل اين كليسا نقاشي تصويري از عيسي مسيح وجوددارد كه هم چشمانش باز است هم بسته!

درياچه لاكپشت ها:
اين در ياچه در يكي از پارك هاي تفليس واقع شده كه ميتوان با تله كابين از آن ها ديدن كرد دارايامكانات قايق سواري ماهيگيري و شنا و.... .
 

مردمان گرجستان:
يكي از ويژگيهاي گرجستان تنوع قومي و نژادي در اين كشور مي باشد.گرجي ها كه در جامعه اي متنوع زندگيمي كنند همواره پذيراي غريبه ها هستند . مهمان نوازي گرجي ها واقعا عالي است . گرجي ها در اولين مهماني خود معمولا سفره ويژه اي مي گسترانند كه به ميزگرجي معروف شده است در اين سفره نوشيدني ها و غذاهاي مخصوصي وجود دارد كه صرف آنهابا آداب و رسوم ويژه اي صورت مي گيرد.اغلب گرجي ها اهل تفريح و خوشگذراني هستند وتفريح كردن براي آنها بيشتر از نوسازي ساختمان يا اتومبيل اهميت دارد. سفر بهگرجستان فرصتي است براي يافتن دوستان جديد با فرهنگي پويا.

جشن هاي گرجستان:
مردم زنده دل و شاد گرجستان به بهانه هاي مختلف چه ملي و چهمذهبي جشن هاي با شكوهي بر پا مي كنند .از مهم ترين جشن ها جشن سال نو ميلادي( كريسمس ) از 15 دسامبر تا 15 ژانويه ، جشن عليلو 15 روز پس از سال نو كه ريشه ملي ومردمي دارد ، كارناوال سنتي ، رقص با لباس هاي محلي به صورت جمعي كه مناظر زيباييمي آفريند ، جشن پاك كه پيش از سال نو ،جشن بركت خواهي و سبزه سبزكني و جشن تخممرغ رنگ كني كه همزمان با عيد نوروز ماست ودر فصل گل ، جشن بزرگ گل كه با شكوه ترينو زيبا ترين جشن ملي و مردمي مي باشدكه همزمان با جشن گل رز و انقلاب مخملي آنها ميباشد.

نمايشگاه اكسپو جورجيا:
ايننمايشگاه بين المللي در شهر تفليس برپا مي شود در ارديبهشت هر سال ميزبان محصولاتايراني است كه هم براي فروش و هم نمايش جهت صادرات و تبادلات فرهنگي و بيزينسيبرگزار مي شود . مهم ترين نمايشگاه هاي آن نمايشگاه غذا و محصولات كشاورزي نمايشگاهماشين ، صنايع دستي وگردشگري مي باشد.

نمايشگاه باتومي:
اين نمايشگاه در شهر ساحلي باتومي برگزار مي شود كه مهمترين آننمايشگاه گردشگري در فصل ارديبهشت و نيز نمايشگاه پوشاك و چرم آن مي باشد.

رستوران هاي گرجستان:
در فرهنگ گرجي رستوران اهميت ويژه اي دارد چرا كه بيشترين و مهمترين زمان زنگي آنها در رستوران گذرانده مي شود وچيدمان آن با سليقه هاي مختلف سازگاري دارد معروف ترين آنها رستوران سنگي كه در تابستان خنك مي باشد ، است. بيشتررستوران ها با فضاي شاد ، موسيقي سنتي ودكوراسيون آنها به شكل كاملأ اصيل و دلنشينگرجي طراحي شده ، همچنين رستوران هاي تركي (استانبولي) در تفليس بيشتر در خيابانمرجان ايشويلي مي باشد. طرفداران زيادي به خود جلب كرده به خصوص مسلمانان كه ذبحاسلامي اهميت ويژه اي دارد. از مهم ترين غذا هاي گرجي :كباب ، پادريجاني، خينگالي ،شيشليك گوساله و جوجه ، لوبلياني، خاچاپوري، اوستري و .... مي باشد.
مكدونالدبزرگ در شهر تفليس وجود دارد يكي در خيابان روستاولي كه شبانه روزي است وديگري درميدان مرجان ايشويلي  و ديگري در صابورتالو مي باشد.

تقسیمات کشوری گرجستان : 


جمهوری گرجستان شامل دو جمهوری خودمختار آبخازیا (در شمال غرب) و اوستیای جنوبی (در شمال شرق) است. جمهوری خودمختار پیشین آجاریا در جنوب غرب کشور نیز در سال ۱۳۸۳ به استان تبدیل شد. گرجستان به ۶۵ ناحیه و مناطق روستایی تقسیم می‌شود و دارای ۱۳ شهر و چندین شهرک است که شامل شهرهای تفلیس، کوتائیسی، گوری، چیاتورا، روستاوی، پوتی، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، سوخومی، تقوارچلی، گاگرا، باتومی،تلاوی ، گرمی و ۳۷ شهر کوچک، ۶۱ مرکز روستایی و ۴۵۰ روستا است.

 


 

‎ +۹۸-۲۱-۸۸۰۱۵۱۸۳