ونیز

 ونيز شهري با موزه‌ها، كاخ‌ها، كليساها و پل‌هاي تاريخي است. ونيز با اين كه شهري كوچك است، موزه‌هاي متعددي دارد كه هر كدام درجذب گردشگر موفقند. اين شهر ده‌ها موزه دارد كه در آنها آثاري از هنر، معماري و صنعت در دوره‌هاي مختلف تاريخ شهر و ايتاليا نگهداري مي‌شود. چند كليسا هم از ديدني‌هاي شهر به شمار مي‌آيند كه سان ماركو و سانتاماريا دلاسالوت معروف‌ترين آنهايند.
از ميان صدها پلي كه روي رودها و كانال‌هاي شهر ونيز به چشم مي‌خورند، پل ريالتو، يكي از ديدني‌ترين‌هاست. البته هر يك از پل‌هاي تاريخي شهر، داستان خاص خود را دارند.

ونيز از مراكز مهم موسيقي در ايتاليا به شمار مي‌آيد و در طول سال چند بار كنسرت‌هاي بزرگي در آنجا اجرا مي‌‌شود. در قرن 16 ونيز يكي از مهم‌ترين مراكز موسيقي اروپا شد. سبك موسيقي ونيزي و ظهور آهنگسازان بزرگ، ونيز را در جايگاهي والا در موسيقي اروپا قرار داد. يكي از برجسته‌ترين موسيقيدانان ونيز آدريان ويلارت نام داشت كه در كليساي سن ماركو مستقر بود. از زمان اختراع فناوري چاپ نت موسيقي، در ونيز آثار موسيقي چاپ شد. پس در اين خصوص يكي از شهرهاي پيشتاز به شمار مي‌آيد.

در پايان قرن 15، ونيز پايتخت چاپ در اروپا شد. صنعت چاپ كه در آلمان اختراع شده بود، در ونيز به سرعت گسترش يافت و تا سال 1500 ميلادي، 417 اثر در اين شهر چاپ شد. مهم ترين اداره چاپ ونيز آلداين نام داشت كه در سال 1499 زيباترين كتاب دوره رنسانس را چاپ كرد و نقطه‌گذاري جديد حروف‌چيني ايتاليك و صفحه‌بندي چاپ را ابداع كرد و اولين موسسه‌اي بود كه آثار ارسطو را به چاپ مي‌رساند.

 

ونیز به شهر کانال‌ها مشهور است و با جمعیتی بالغ بر ۲۷۱، ۶۶۳ نفر مرکز ناحیه وِنِتو است.

شهر ونیز در شمال ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته‌است. شهر ونیز که در ایتالیایی بهش ونزیا میگویند مرکز استان ونتو با جمعیت نفر ۲۷۰۹۵۷ در شمال شرق ایتالیا قرار دارد . شهر ونیز بیشتر از هزار سال مرکز جمهوری ونیز بود و به نامهای سرنیسیما ( آرام آرام ) و لا دومینانته (حاکم ) و رجینا دل ادریاتیکو (ملکه دریای آدریاتیک ) نیز شناخته میشود .

شهر ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیونها نفر(بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند .

نام ونزیا در ایام قدیم به تمام منطقه ونتو و فریولی اطلاق میشد.

موقعیت جغرافیایی ونیز:

شهر ونیز هم سطح دریا میباشد و دارای ۱۱۸ جزیره، بعضی از این جزایر به هم به وسیله پل متصل میباشند و بعضی دیگر مجزا .

قسمت تاریخی ونیز که درمرکز شهر ونیز قرار دارد به طور سنتی و از قدیم به شش قسمت تقسیم شده .این مناطق شش گانه عبارتند از درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو، کاستلو .این مناطق در دو طرف کانال گراند یا کانال بزرگ قرار دارند که حدود ۱۵۰ کانال کوچکتر را به هم وصل میکند .

جزایر مهم دیگر که بخشی از ونیز به حساب میایند عبارتند از :

مورانو که به خاطر هنر شیشه سازی معروف است .

بورانو که به خاطر توری بافی و همچنین خانه های رنگارنگ معروف است .

تورچلو که گفته میشود قدیمی ترین جزیره در این منطقه میباشد از نظر سکونت .

لیدو که دارای دوازده کیلومتر طول میباشد و به خاطر ساحل زیبا و آرامش معروف میباشد .

آب و هوای ونیز :

دارای آب و هوای مدیترانه ی میباشد در زمستان ها به حداقل ۳ درجه بالای صفر به طور متوسط میرسد و در تابستان ها متوسط دمای هوا ۲۴درجه بالای صفر .رطوبت هوا نیز بالا میباشد .

مد یا بالا آمدن آب دریا در ونیز :


بالا آمدن آب دریا به غیر از مد معمولی میباشد بدین معنی که در ونیزبه ویژه در بهار و پاییز سطح آب به اندازه ی بالا میاید که رفت و آمد را مختل میکند و کوچه پس کوچه های شهر پر از آب میشود درست مانند سیل . مد معمولی هنگامی که با طوفان و امواج همراه باشد موجب بالا آمدن آب بیش از از حد معمول میشود که این مساله در ونیز یک مساله عادی میباشد و همه به ان عادت دارند .از سال ۲۰۰۳ به این طرف پروژه عظیم سد دریایی متحرک که در نوع خودش بی نظیر میباشد در دست اجرا میباشد تا بدینوسیله با این پدیده بالا آمدن آب مبارزه کنند .

شهر ونیز به صورت امروزی در سال ۸۰۰ بعد از میلاد به وجود آمد ولی با پیشینه زیستی ماقبل تاریخ .

تالاب ونیز در سال ۸۰۰ بعد از میلاد مسیح کم کم شکل امروزی را به خود گرفت قبل از ان هم با توجه به منابع غنی برای شکار و ماهیگیری افرادی میزیستند به طور پراکنده، طبق شواهد تاریخی در زمان قبل از رومیان نیز تمدنی با مشاغلی از قبیل ماهیگیری، تولید نمک و حمل و نقل دریایی در این منطقه وجود داشته .با آمدن رومیان به این منطقه مشاغل رونق بیشتری میگیرد و بنادر ساخته میشود (کیوجا ) اولین بندر ساخت رومیان است در نزدیکی ونیز.. آثار متعددی که هنوز هم پای بر جاست در همین دوران ساخته میشود و بنا بر شواهدی رومیان از ونیز به عنوان تفرج گاه برای تعتیلات نیز استفاده مینمودند .بنا بر نظر کرونیکن آلتیللانته تاریخ نویس قرن ۱۱ میلادی، برای اولین بار در ۲۵ مارس ۴۲۱ با افتتاح کلیسای سن جاکومتو بر روی پل ریآلتو شهر ونیز به طور رسمی ایجاد شد بعد ها ساکنان نواحی اطراف با پناه آوردن به ونیز بعد از حملات مکرر لونگو باردی ها در سال میلادی ۵۶۸ به جمیعت شهر افزودند

ونیز بصورت جزیره‌های کوچک است و خشکی‌ها به وسیله کانال‌ها از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد.

شهر ونیز یکی از شهرهای توریست پذیر جهان است و سالانه میلیون‌ها توریست به این شهر میروند از دیدنی‌های این شهر میتوان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی‌ از حواریون حضرت مسیح که به سن مارکو مشهور است

 


ونیز شهري براي قايقراني:

در شهر ونيز ورزش هم جايگاه خاص خود را دارد. در اين شهر امكانات ورزشي گسترده‌اي در دسترس شهروندان و گردشگران است.

تقويم ورزشي شهر ونيز پر است از رويدادهاي مهيج ورزشي در طول سال موسسه قايقراني ونيز از بزرگ‌ترين مراكز ورزشي شهر و حتي ايتالياست كه سهم مهمي در پر كردن اوقات فراغت اهالي شهر دارد. اين موسسه هم قايقراني پارويي را به علاقه‌مندان آموزش مي‌دهد و هم با داشتن قايقرانان با تجربه برنامه‌هاي سفرهاي تفريحي روي آب براي مراجه‌كنندگان ترتيب مي‌دهد. چند كشتي تاريخي هم در سواحل ونيز لنگر انداخته‌اند كه گردشگران را در برخي از ماه‌ها، بويژه سپتامبر به دل عصر رنسانس مي‌برند. بيشتر باشگاه‌هاي قايقراني ونيز اطراف مركز شهر قرار دارند كه كلاس‌هاي قايقراني و دريانوردي را براي نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ترتيب مي‌دهند. كساني كه در اين كلاس‌ها شركت مي‌كنند، بايد شنا را خوب بدانند. دانستن شنا، اولين شرط براي شركت در كلاس‌هاي قايقراني و دريانوردي است. شهر چند مدرسه دريانوردي هم دارد كه فارغ‌التحصيلان آنها گواهينامه مخصوص براي هدايت قايق‌هاي موتوري دريافت مي‌كنند.

جايي براي شنا و تنيس :

ونيز، شهري كه روي آب بنا شده، جايي مطلوب براي ورزش‌هاي آبي از جمله شنا است. شهر علاوه برداشتن سواحلي زيبا براي شنا كردن، شمار در خور توجه‌اي استخر شنا دارد. سواحل و پلاژهاي عمومي شهر در جايي به نام سن نيكولو در شمال شهر و مورازي و آلبروني در جنوب شهر قرار دارند. همچنين يك استخر عمومي بزرگ در جزيره كوچك ساكافيسولا (Sacea Fisola) در دسترس علاقه‌مندان است.

در شهر ونيز ورزش‌هاي غير آبي نيز جايگاه خود را دارند. مثلا در اين شهر ورزش تنيس، پرطرفدار است. بيشتر زمين‌هاي تنيس در ناحيه ليدو ساخته شده‌اند كه در همين ناحيه چندين باشگاه تنيس فعاليت مي‌كنند بيشتر زمين‌هاي تنيس براي استفاده عمومي است. بنابر اين افراد غيرعضو به سادگي به آنها دسترسي دارند. علاقه‌مندان سوار شدن به اتوبوس آبي، خيلي راحت و زود به زمين‌هاي ناحيه ليدو مي‌رسند.

 

‎ +۹۸-۲۱-۸۸۰۱۵۱۸۳