شیراز

 

شیراز مرکز استان فارس در جنوب غربی ایران است. این شهر همچنین مرکز شهرستان شیراز است. شیراز شهر گل وبلبل و پایتخت فرهنگی ایران میباشد .شیراز با مساحت 340 کیلومتر مربع سومین شهر ایران از نظر وسعت و بزرگی می باشد که پس از تهران و مشهد قرار دارد.
این شهر در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس و در فاصله‌ ۹۱۹ کیلومتری‌ جنوب تهران واقع‌ شده‌ است.

شیراز از بزرگترین و زیباترین شهر های ایران است که بار ها پایتخت ایران بوده است . شیراز از نظر زیبایی و تاریخی از شهر های مهم دنیا می باشد که حتی ایران را با نام شیراز می شناسند .

شیراز با جمعیت ۱٬7۲۷٬۳۳۱ در سال ۱۳۸۵ چهارمین شهر پرجمعیت ایران است.

شیراز آب‌ وهوای‌ نسبتاً معتدل‌ و فصولی‌ منظم‌ دارد. ناحیه‌ شیراز از زمان‌های‌ قدیم‌ دارای‌ اهمیت‌ و اعتبار بوده‌ و نام‌ آن‌ در الواح‌ عیلامی‌ مکشوف‌ در تخت‌ جمشید ذکر شده‌ است‌. آرامگاه‌ دو شاعر بزرگ‌ ایران، سعدی و حافظ، در این شهر است‌ و آرامگاه خواجو در کنار دروازه‌ قرآن جای‌ گرفته‌ است‌. شیراز ۴ پایانه مسافری برون‌شهری دارد که نزدیک به ابتدای ۴ محور اصلی خروجی شهر قرار دارند. پایانه شهید کاراندیش، پایانه شهید مدرس پایانه قصرالدشت و پایانه امیرکبیر. شیراز فرودگاهی داخلی و بین المللی در جنوب شرقی خود دارد که دومین فرودگاه ایران از نظر قدمت است.

شیرازی‌ ها دارای سه لهجه شیرازی می‌باشند.لهجه شیرازی میانه یا عامیانه و لهجه شیرازی پودنکی و لهجه شیرازی قصرالدشتی

از آنجا که شیراز در سده‌های گذشته گذرگاه زوار به مشهد بوده‌است، محل دفن چندین و چند امام زاده از جمله احمد بن موسی - شاهچراغ - برادر تنی امام رضا و سید علاء الدین حسین آستانه و دارای بقعه‌های زیارتی و مقبره‌های زیادی می‌باشد.

شهر شیراز از دوران باستان باغ‌های انگور فراوانی داشته که امروزه بیشتر این باغ‌ها به شمال غربی این شهر منحصر شده‌اند.

نام این باغات که یکی از مواهب شهر شیراز است قصردشت است که در قلب این شهر قرار داشته و در تعدیل هوای این شهر نقش بسزایی دارند. شیراز طبق گفته‌هادر آغاز، شهری با هسته میدانی که امروز ستاد نام دارد بوده و به مرور زمان با توجه به توسعه شهر چندین روستای شمال غربی مجاور از جمله قصر الدشت، تلخداشت، کشن، احمدآباد، و دینکان را در خود بلعیده است.


برخی از جاهای دیدنی شهر شیراز که به ایرانگردان و جهانگردان ایرانی و خارجی توصیه می‌شود، عبارتند از:

باغ دلگشا، باغ ارم، نارنجستان قوام، باغ عفیف آباد، باغ زیبای جهان نما، حافظیه، سعدیه، ارگ کریم خان، آستانه، شاهچراغ، کوهپایه، دروازه قرآن، بازار وکیل، مسجد وكيل، آرامگاه سیبویه، حمام وکیل، آرامگاه خواجوی کرمانی، بقعهٔ هفت تنان، بقعهٔ چهل تنان، موزهٔ پارس و ساعت گل.

 خواهر خوانده های شیراز
شیراز به عنوان یکی از مهمترین شهرهای تاریخی و فرهنگی مشرق زمین با شهرهای زیر دارای پیوند خواهرخواندگی است

چونگ کینگ، چین 2005
نیکوزیا، قبرس 1999
مسکو، روسیه
پونا، هند 2007
دوشنبه، تاجیکستان 1980
برلین، آلمان
اسلام آباد، پاکستان
کویت، کویت
رم، ایتالیا
بوداپست، مجارستان
کوالالامپور، مالزی
آنکارا، ترکیه
سنت پیترزبورگ، روسیه
آستین، امریکا
هاوانا, کوبا (۲۰۰۱)
تشوانه, افریقای جنوبی (طرح سال ۲۰۰۲)
کاراکاس, ونزوئلا (۲۰۰۵)
 


 

‎ +۹۸-۲۱-۸۸۰۱۵۱۸۳