سرعین

سرعین شهری کوچک در ۳۰ کیلومتری غرب اردبیل است. این شهر به علت چشمه‌های آبگرم فراوان شهرت دارد و یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است.

شهر سرعین در ۰۴/۴۸ درجه طول شرقی و ۰۹/۳۸ درجه عرض شمالی با مساحتی بیش از ۱۲۸۰۰۰۰ متر مربع در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر می‌باشد

وجه تسمیه سرعین:

سرعین در فرهنگ لغات فار سی به معنی سرچشمه می باشد. در ادوار گذشته ازاین منطقه به نام های ساری قیه ، سارقین ، سرائین ، سرقین یادکرد می شده است

جاذبه های شهر سرعین:

سرعین به جهت داشتن چشمه‌های آب گرم متعدد معروف است و همه ساله در فصل تابستان پذیرایی ایرانگردان و جهانگردان فراوانی است . در این شهرحدود ۲۵۰ هتل - هتل آپارتمان و مهمانسرا وجود دارد . علاوه بر این مردم منطقه خانه‌های مسکونی و ویلاهای خود را به عنوان مهمانپذیر اجاره می دهند .

روستای تاریخی کنزق:

در ۲ کیلومتری شرق شهر سرعین روستای تاریخی به نام کنزق وجود دارد. دراین روستا دره های متعددی وجود دارد.که نام معروف ترین آنها ساری دره(دره زرد)در این دره تعدادی چشمه طبیعی آب وجود دارد.

تورش سویی(آب ترش) : این آب ترش وبسیار گازدار است. نوشیدن این آب برای بیماری های معده بسار مناسب است .همچنین برای بیماری های پوستی وخارش دست توسیه میشود.

مردان بولاغی : آبی بسار خنک، زلال وسبک دارد که برای بیماری های پوستی مثل کهیرزدگی بسار مناسب است.

دربالا دست این دره تپه ای به نام (حسین تپه) وجود دارد که در آن غار های متعددی است که این غارها مانند شهری در زیر کوه قرار گرفته.از این غارها اشیاء تاریخی متعدی یافت شده.

چاقور چوقر : نام تپه ای دراین روستا است که در آن گونه کمیابی از خزنده گان مثل آفتاب پرست وسوسمار دیده شده

چشمه های آب گرم سرعین:

سرعین دارای دهها چشمه آب گرم معدنی می‌باشد که از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند.
گاومیش گلی ( این مجتمع به صورت سنتی است و چشمه‌ها مستقیما در محل استخر وجود دارند )
بش باجیلار
مجتمع آب درمانی سبلان ( این مجتمع به صورت مکانیزه و مجزا برای خانم‌ها و آقایان در طول روز و تا ساعت ۱۱ شب سرویس دهی دارد )
آبگرم ژنرال
آبگرم پهنلو
قهوه سویی
ساری سو
آبدرمانی شفا
قره سو
ایرانیان(این مجتمع به صورت کاملا مجهز است)
چشمه ابگرم دالار

پیست اسکی آلوارس:

پیست اسکی آلوارس در دامنه های سبلان واقع شده است که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می باشد. این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از انجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برفهای این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است

از جمله کارهائی که جهت آماده سازی و بهره برداری از آن انجام شده می توان به موارد زیر اشاره کرد :

احداث جاده ای آسفالت به طول ۲۴ کیلو متر تا پای پیست

۱- نصب و راه اندازی دستگاه و خط تله سی یژ به طول ۱۲۵۰ متر ساخت شرکت دو پل مایر اتریش ۲- نصب و راه اندازی یک خط تله اسکی جهت آموزش و استفاده علاقه مندان ۳- احداث دو باب ایستگاه کلاسهای آموزشی ۴- ساختمان اداری، مهمانسرا، رستوران، خرید دستگاه برف کوب، هتلی مدرن و مجهز ...... مجتمع ورزشهای زمستانی آلوارس در آن واقع شده است.

 

‎ +۹۸-۲۱-۸۸۰۱۵۱۸۳