رم

رُم

پایتخت کشور ایتالیا و همچنین مرکز استان لاتزیو ایتالیا است. رم در کنار رودخانه تِوِره و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار گرفته است. کشور واتیکان در درون شهر رم قرار گرفته است.

از استودیوهای معروف و تاریخی فیلم در رم چینه‌چیتا است و بقایای کولوسئوم، آمفی‌تئاتر معروف رومی نیز در همین شهر است.


تاریخ رم :

تاریخ رم را معمولاً از ۲۲ آوریل ۷۵۳ ق‌م، تاریخ سنتی بنیانگذاری شهر رم (که در دوره‌ای مبدأ تاریخ به‌شمار می‌آمده)- تا ۴ سپتامبر ۴۷۶، یعنی تاریخ برکناری رمولوس آگوستوس، آخرین امپراتور رم غربی در نظر می گیرند.

این دوازده قرن تاریخ را ادوارد گیبون، سیاستمدار انگلیسی سدهٔ ۱۸ و مشهورترین مورخ تاریخ رم، در ۶ جلد جا کرده و ویل دورانت، یک جلد ۹۰۰ صفحه‌ای از تاریخ تمدن‌اش را به آن اختصاص داده.

تاریخ رم با افسانه شروع می‌شود. انیید، یکی از بازماندگان شهر تروا در آن جنگ افسانه‌ای، به سرزمین ایتالیای امروزی می‌آید. نوادگانش رموس و رمولوس، بنا به دستور پادشاهی که پسران را می‌کشته، به آب افکنده می‌شوند و از قضا، توسط ماده‌گرگی پرستاری و بزرگ می‌شوند. و بعدها این دو تن، شهر رم را بر روی هفت تپه نزدیک به رود تیبر بنیان می‌گذارند. این افسانه، خالی از حقیقت هم نیست. بنیانگذاران شهر رم، مردمانی غیر از ساکنان بومی سرزمین ایتالیا بودند که امروزه قوم و تمدن شان به نام اتروسکانی شناخته می شود. آن طور که محققان حدس می‌زنند، کسانی از بابل یا الهام گرفته از تمدن بابل بودند که به رم آمدند و شهرنشینی را به آن سرزمین آوردند.

تاریخ رم، سه دوره آغازین و جمهوری، امپراتوری، و افول و سقوط امپراتوری را شامل می شود. سنای رم، مجلسی که به تقلید از یونانی ها برپا شده بود، بازیگر ثابت هر سه دوره بود. در ابتدا، پس از منازعات فراوان، اختلاف طبقاتی بین اشراف و توده‌های زیردست برداشته شد و جمهوری شکل گرفت. رمی‌ها به خاطر ارتش منظم شان توانستند قلمرو خود را از دشت های پیرامون رم (موسوم به لاتیوم، یعنی سرزمین مردم لاتین) به کل ایتالیا گسترش بدهند (۲۳۸ ق‌م). بعد نوبت تسلط بر دریای مدیترانه بود. رمی ها بر سر تصرف جزیره سیسیل با دولت کارتاژ درگیر شدند و بعد از سه جنگ بزرگ، عاقبت (در ۱۴۹ ق‌م) دولت کارتاژ که روزی بر تمامی ساحل دریای مدیترانه، از سیسیل تا اسپانیا تا آفریقا حکومت می‌کرد، به کلی نابود شد. یونان هم (در ۱۲۹ ق‌م) به دست رمی‌ها افتاد. امپراتوری شکل گرفته بود. با ظهور چهره قدرتمندی به نام ژولیوس سزار، اختلافات داخلی تمام شد و جایگاه امپراتور به عنوان بالاترین قدرت و مظهر اراده رم شکل گرفت. در دوره طلایی (۲۷ ق‌م تا ۱۹۲م) آن‌ها به همسایگی امپراتوری ایران رسیدند و رم از شهری آجری به شهری از مرمر تبدیل شد. تمام ادیبان و فیلسوفان مهم رم در این دوره زندگی می کردند و اکثر داستان های رم باستان، مربوط به این دوران است. پادشاهی کومودوس پایان عصر طلایی بود. بعد از او، دیگر هیچ چیز مثل قبل نبود. سرداران کشور را چند پاره کردند و اختلافات بین هواداران مسیح و کافران به کیش جدید هم به این چندپارگی افزود. کنستانتین، تنها امپراتور بزرگ پس از عصر طلایی، کشور را متحد کرد، مسیحیت را آئین رسمی اعلام کرد و شهر کنستانتینوپل (استانبول) را به عنوان پایتخت جدید ساخت (۳۳۶م). با این کار البته میراث رم تا قرن‌ها بعد در امپراتوری بیزانس حفظ شد، اما در واقع کنستانتین به شهر رمولوس خیانت کرد. با مرگ او، امپراتوری به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد (۳۹۵م). فاصله این دو پاره امپراتوری، مدام با هم بیشتر می‌شد. دیگر نه رم شرقی تاب مقابله با امپراتوری ایران را داشت و نه رم غربی می توانست مانع از هجوم هون‌ها و وندال‌ها و گوت‌ها و سایر اقوام بیابان‌گرد بشود. آتیلا (در ۴۴۴م) رسما برای حمله نکردن به رم از امپراتوران غرامت می‌گرفت. اوضاع در داخل امپراتوری از این هم عجیب‌تر بود. یکی از آخرین امپراتورها، خودش هم از این که به مرگ طبیعی می‌میرد و هیچ کس علیه‌اش توطئه نکرده در تعجب بود. آخرین امپراتور رم، پسربچه‌ای بود. ادووآکر، پسر ادکون، وزیر ایتالیا با تهاجم به رم، به سادگی او را از پادشاهی خلع کرد (۴۷۶م) و پایان امپراتوری رم را اعلام کرد. او دستور داد از آن به بعد، آن سرزمین را ایتالیا بخوانند.

بگذارید بگویيم که رم همان تاریخ است. شهری پر از انواع مقبره ها، معابد باشكوه، ساختمان های قرون وسطی، قصرهای عصر رنسانس و کليساهای دوران باروك. مردم رم که گرفتار زندگی روزمره شان هستند به طرز شگفت آوری در کنار تاریخ و اسطوره زندگی میکنند. مساحت شهر رم در حدود 510 کيلومتر و جمعيت آن نزدیك به ٣ ميليون و ٨٠٠ هزار نفر است. رم شهر بسيار وسيعی است، اما قسمت های تاریخی آن محدود است. این بخش ها در شعاع کمی از ایستگاه مرکزی راه آهن این شهر قرار دارند، اما با این حال نقشه های راهنما را فراموش نكنيد. اگرچه گردش در رم دلپذیر است، اما گم شدن در آن هم می تواند همانقدر عذاب آور باشد. اوج هجوم گردشگران به رم در بهار و پایيز است. در این دو فصل، شهر پر از اتوبوس های توریستی است که مملو از مسافرند. تابستان ها، رمی ها برای تعطيلات به کنار دریا یا کوهستان های اطراف می روند و به همين خاطر خيابان های شهر ترافيك سبك تری دارند، اگر در این فصل به رم سفر آردید، صبح زود از خواب بلند شوید و قبل از گرم شدن هوا از چند
جای دیدنی شهر بازدید آنيد. بعد یك ناهار مفصل بخورید و یك چرت بخوابيد! حدود ساعت شش بعد ازظهر دوباره می توانيد از هتل تان بيرون بيایيد و از هوای خنك عصرگاهی لذت ببرید.

پرچم


Image:Flag of Italy.svg

نوع حکومت: جمهوری

واحد پول: یورو

مساحت: 301,230 

جمعیت: 58,133,509

زبان: ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی

کد کشور: 0039


اختلاف ساعت: UTC +1  

فرودگاهها :

فرودگاه اصلی رم، لئوناردو داوینچی (فیومیچینو) نام دارد. فرودگاه سيامپينو، دومين فرودگاه رم است که اکثر پروازهای داخلی و بعضی از پروازهای بين المللی در آن به زمين می نشينند. با وجود این دو فرودگاه بزرگ، شما هر وقت از سال که بخواهيد، براحتی به رم دسترسی دارید. فرودگاه داوینچی در ٢۶ کيلومتری جنوب غربی و فرودگاه سيامپنيو در ٢٠ کيلومتری جنوب شرقی شهر ساخته شده اند و از آنها قطارها یا اتوبوس های مستقيمی به سمت مرکز شهر در تردد هستند.

رفت و آمد در شهر:

شرکت ای.تی.ای.سی، شرکت اصلی اتوبوسرانی رم است. اتوبوس ها در رم از ساعت ۶ صبح تا ١٢ شب در شهر تردد می کنند. البته چند دستگاه از آنها هم به صورت شبانه روزی در خدمت مسافران هستند. برای تهيه بليت اتوبوس در رم باید به دکه های روزنامه فروشی یا فروشگاه های عرضه توتون و تنباکو مراجعه کنيد. قوانين شهر رم در این مورد کمی سختگيرانه است و برای کسانی که بدون بليت سوار اتوبوس شوند، جریمه های سنگينی در نظر گرفته شده است. این قوانين شامل حال گردشگرانی که حتی یك کلمه ایتاليایی بلد نيستند هم می شود! خيابان های قسمت های تاریخی رم معمولا ترافيك بسيار سنگينی دارند و اگر اتومبيل شخصی داشته باشيد، بهترین کار، پارك کردن آن در پارکينگ هتل تان است. برای پارك کردن در هر جای شهر مجبور به تهيه قبض هایی از پليس راهنمایی و رانندگی هستيد، در غير این صورت اتومبيل تان را با جرثقيل خواهند برد.
برای کرایه اتومبيل، موسسات زیادی در رم فعال هستند، ولی کرایه اتومبيل به هيچ وجه توصيه نمی شود. رانندگی در رم واقعا اعصاب خردکن و پيدا کردن جای پارك یك کابوس است، فقط وقتی مجبور هستيد در رم رانندگی کنيد! برای گردش در رم، بهترین راه پوشيدن یك جفت کفش کتانی و پياده روی است.

دیدنی ها  :
 
بدون شك دیدنی ترین جای رم کلوسئوم است. اسم اصلی این استادیوم تاریخی آمفی تئاتر فلاویوم است که این اسم را از اسم امپراتوری گرفته که کار ساخت آن را آغاز کرد و در سال ٨٠ بعد از ميلاد به پایان برد. این استادیوم بزرگ، ظرفيت 50 هزار تماشاگر را داشته است که برای تماشای مبارزه گلادیاتورها به آنجا می آمدند. پنتئون قدیمی ترین معبد شهر رم که متعلق به سال ٢٧ قبل از ميلاد است از بناهای تاریخی مهم این شهر محسوب می شود. در گذشته از این معبد به عنوان پرستشگاه خدایان استفاده می شده است. فواره های تروی که دور ميدان کوچكی قرار دارند از جمله جاهای مورد علاقه گردشگران است. معمولا عده زیادی در طول روز از آن بازدید می آنند و در کنار آن عكس های یادگاری می گيرند.


Image:Colosseum in Rome, Italy - April 2007.jpg

قلعه سنت آنجلو: این بنای عجيب دایره ای شكل، در اصل مقبره امپراتور هادریان بوده است، اما در قرن ششم تبدیل به یك پایگاه مناسب برای پاپ ها شد و از طریق کانال های زیرزمينی به قصرهای واتيكان متصل شد. بسياری از پاپ ها در گذشته و هنگامی آه خطری آنها را تهدید می کرده از این راه های مخفی استفاده کرده اند. درحال حاضر از این بنا به عنوان موزه استفاده می شود.
 

برگرفته از سایت آفتاب

‎ +۹۸-۲۱-۸۸۰۱۵۱۸۳