بلیط هواپیمای خارجی

1
0
0
انواع کلاس پروازی
رزرو بلیط خارجی هواپیما

رزرو بلیط خارجی هواپیما

راهنمای رزرو بلیط خارجی هواپیما

در باکس جستجوی بالا، ابتدا مبدا و مقصد را وارد نمایید، سپس تاریخ رفت و برگشت خود را انتخاب کنید ، اگر بلیط یکطرفه می خواهید رزرو کنید دکمه تارخ برگشت را با استفاده از علامت ضربدر غیرفعال کنید. حالا تعداد بزرگسال ، خرد سال، و نوزاد دا وارد نمایید و بعد دکمه جستجو را بزنید تا لیست پرواز ها ظاهر گردد. ( توجه نمایدد در وارد کردن سن خردسال و نوزاد دقت نمایید مطابق با پاپورت باشد، چون در مرحله وارد کردن اسامی، تاریخ تولد به دقت بایستی وارد شود)

فیلتر بلیط های خارجی

بعد از اینکه دکمه جستجوی بالا را زدید، لیستی از پروازها را خواهید داشت که می توانید بر حسب ساعت پرواز، تعداد توقف پرواز، فرودگاه و یا نام ایرلاین مرتب نمایید، سپس مناسب ترین بلیط دا انتخاب نمایید و دکمه رزرو را وارد نمایید تا به مرحله وارد کردن اسامی برسید.

5-1- هرگز با خطوط هوایی اروپایی در مسیر آسیایی بلیت تهیه نکنید .
5-2- هرگز برای ورود به کشورهای اروپایی از خطوط هوایی انگلستان ( بریتیش ایرویز) یا بلعکس بلیت تهیه نکنید.
5-3- برای مسافرت به کشورهای اروپایی حتما با خطوط هوایی همان کشور به صورت مستقیم با از خطوط هوایی داخلی ( ایران ایر – ماهان ) یا خطوط هوایی خارجی (امارات – ترکیش – قطرایرویز ) بلیت تهیه کنید .

نکات مهم رزرو بلیط

1. اعتبار پاسپورت :
برای مسافرت های خارجی حداقل اعتبار لازم برای پاسپورت 6 ماه از زمان خروج میباشد.

2. ویزا :

2-1 - اخذ ویزا :

چنانچه کشوری که به آن سفر می کنید نیاز به اخذ ویزا داشته باشد حتما اقدام جهت دریافت ویزا ورود به کشور مذکور را انجام دهید .

در حال حاضر ورود به کشورهای ترکیه ، گرجستان و ارمنستان ،بدون دریافت ویزا قبل از مسافرت امکان پذیر میباشد .

2-2- اعتبار ویزا :

در صورت عدم دریافت ویزا به کشور مقصد به هرعلت، بلیت خریداری شده مشمول جرایم کنسلی خواهد بود .

حتما به سه نکته مهم در ویزا قبل از خرید بلیت توجه داشته باشید :

2-2-1- شروع ویزا

2-2-2- انقضاء ویزا

2-2-3- مدت اعتبار ویزا

2-3- ویزای شنگن :

چنانچه مسافرت شما به کشورهای عضو شنگن میباشد حتما مبدا ورود شما به کشوری باشد که ویزای شما از سفارت همان کشور اخذ گردیده است .

2-4- ویزای ترانزیت :

برای مسافرانی که در مسیرهای آمریکایی و اروپائی بیشتر از 8 ساعت در فرودگاه توقف دارند با توجه به خط هوایی انتخاب شده نیاز به ویزای ترانزیت میباشد همچنین در صورتی که بیش از 2 کشور اروپائی عضو شنگن توقف داشته باشید ویزا ترانزیت تهیه کنید


3. بلیت یکطرفه :

بلیت یکطرفه را فقط میتوانید با شرایط ذیل تهیه کنید :

1-3- اقامت دائم یا موقت در کشور مقصد داشته باشید .

2-3- ویزای بلند مدت یکساله یا ( دانشجویی ) داشته باشید.

3-3- محدودیت اقامت نداشته باشید و دارای پاسپورت همان کشور باشید .

( شهروند کشور مقصد )


4. قوانین عمومی بلیت :

4-1- در وارد کردن اسامی دقت فرمایید . در صورتی که اسم مطابق پاسپورت نباشد تحت هر شرایطی مشمول جریمه است .

4-2- سن فرزندان طبق پاسپورت وارد کنید در صورت عدم تطابق با جریمه ی خط هوایی انتخاب شده مواجه خواهید شد .

4-3- جهت رزرو ارائه به سفارت با شرکت آتالند تماس حاصل فرمایید و به صورت آنلاین بلیت رزرو نکنید .

5. نکات بسیار مهم درانتخاب خطوط هوایی :

5-1- هرگز با خطوط هوایی اروپایی در مسیر آسیایی بلیت تهیه نکنید .

5-2- هرگز برای ورود به کشورهای اروپایی از خطوط هوایی انگلستان ( بریتیش ایرویز) یا بلعکس بلیت تهیه نکنید.

5-3- برای مسافرت به کشورهای اروپایی حتما با خطوط هوایی همان کشور به صورت مستقیم با از خطوط هوایی داخلی ( ایران ایر – ماهان ) یا خطوط هوایی خارجی (امارات – ترکیش – قطرایرویز ) بلیت تهیه کنید .
2-1 - اخذ ویزا :
چنانچه کشوری که به آن سفر می کنید نیاز به اخذ ویزا داشته باشد حتما اقدام جهت دریافت ویزا ورود به کشور مذکور را انجام دهید .
5. نکات بسیار مهم درانتخاب خطوط هوایی

چند نکته درباره رزرو بلیط خارجی

- اگر می توانید، برنامه ریزی کنید. پروازها معمولاً تا 11 ماه قبل از تاریخ خروج به فروش می رسند. در شرکت های هواپیمایی برنامه ریزی شده بهترین زمان برای رزرو بلیط های هواپیمایی ارزان همین موقع می باشد.

- خرید بلیط های لحظه آخری. اگر در خبرنامه های خطوط هوایی و ارائه دهندگان خدمات سفر مورد علاقه خود عضو شوید بلیط های هواپیمایی ارزان قیمت را از دست نخواهید داد.

- می خواهید بروید و برایتان فرقی ندارد به کجا؟ انعطاف پذیری در مورد مقصد باعث می شود که بتوانید بلیط های ارزان قیمت بخرید. بیشتر پروازهای چارتر در فصول سفر می باشد و شما در این فصول می توانید با بلیط های ارزان قیمت به مناطق توریستی که این پروازها برنامه ریزی کرده اند سفر نمایید. این گونه پروازها برای افرادی مناسب است که برایشان فرقی نمی کند که به چه منطقه توریستی مسافرت نمایند.

- هنگامی که خیلی زود و خیلی دیر بلیط رزرو نمایید اغلب ارزان ترین بلیط ها را خواهید خرید.

- آیا شما فکر می کنید که میتوانید یک پرواز ارزان قیمت به نیویورک پیدا کنید؟ به یاد داشته باشید که بلیط هواپیما فقط بخشی از سفر است. باید در مورد حمل و نقل خود به فرودگاه و از فرودگاه به مقصد مورد نظر باشید تا مطمئن شوید که واقعاً کمترین هزینه را خواهید پرداخت.

- اولین پرواز در روز معمولاً به موقع ترین پرواز و بدون تاخیر میباشد و هواپیما در انتظار آمدن شما می باشد.

- اگر به مقاصد برفی پرواز دارید لباس های گرم بپوشید در این صورت فضای چمدانتان نیز با این لباس ها پر نمی شود و به علاوه اینکه در زمانی که به این مقصد می رسید گرم هستید.

کلاس های پروازی


با توجه به قوانین سازمان حمل و نقل هوایی(یاتا) صندلی های هواپیما دارای رده بندی پروازی مختلفی با قیمت های متفاوت هستند که مسافران میتوانند بلیط هواپیمای خود را با مشخص کردن کلاس پروازی دلخواه خود تهیه نمایند.
درجه یک: فرست کلاس (first class یا F ): فرست کلاس گرانترین صندلی های یک پرواز را داشته و قیمت آن از دیگر کلاس های پروازی بیشتر است. در این کلاس پروازی غذای گرم سرو میشود و انتخاب نوع غذا با خود مسافر و از روی منوی غذایی است. در واقع سرویس کترینگ این کلاس پروازی متفاوت است و از کیفیت بالاتری برخوردار است. مسافران این کلاس پروازی در ترمینال فرودگاه برای پذیرش، کانتری جداگانه داشته و برای دریافت کارت پرواز اولویت دارند و همچنین نخستین مسافرانی هستند که هنگام پیاده شدن از هواپیما خارج میشوند.
درجه تجاری: کلاس تجاری ( business class یا c ): صندلی این کلاس پروازی در دو ردیف جدا هستند و به طور معمول در جلوی کلاس اکونومی و با فاصله بیشتری از هم قرار دارند. صندلی های بیزینس کلاس مبله هستند اگرچه نسبت به فرست کلاس از درجه پایینتری برخوردارند ولی راحت، اتوماتیک و جادارند. در کلاس تجاری سرو غذاهای گرم در درجه ای پایینتر از فرست کلاس انجام میگیرد. قیمت بلیط بیزینس کلاس نسبت به فرست کلاس پایین تر اما نسبت به اکونومی بیشتر است.
درجه اقتصادی: کلاس اکونومی ( economy class یا Y ): آخرین کلاس پروازی است که در ایران رواج دارد و مشتریان آن مسافران عادی هستند. قیمت بلیط آن پایین تر است و صندلی ها در ردیفهای کنار هم قرار دارند. امکانات این کلاس پروازی معمولا شامل روزنامه، مجله تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز است.در بعضی هواپیماها برای صندلی های کلاس اکونومی مانیتور و هدفون هم تعبیه شده است. سایر امکانات و تفریحات برای مسافران در این کلاس پروازی به خط پروازی و مدل هواپیما بستگی دارد.

نکاتی در مورد سفرهای هوایی (چگونه سفری راحت داشته باشیم)


اشخاصی که با هواپیما سفر میکنند معمولا با قوانین سفر هوایی آشنایی دارند.برای سهولت در سفر و برای داشتن سفری راحت بهتر است که موارد زیر را رعایت کنیم:
قبل از سفر از صحت اطلاعات درج شده در بلیط مطمئن شده و در صورت وجود مشکل به مسئول مربوطه مراجعه کنید.
حداقل دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید.
به هیچ وجه وسایلی که متعلق به شخص دیگری است با خود حمل نکنید و در بار یا چمدان خود قرار ندهید.
برای سوارشدن به هواپیما کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشید.
در زمان پرواز به دقت به نکاتی که مهمانداران اعلام میکنند توجه داشته باشید.
از همراه بردن وسایلی که حمل آنها در هواپیما ممنوع است خودداری کنید.
از درست قرارگرفتن وسایلی که بالای سرخود قرار داده اید مطمئن شوید تا با یک حرکت کوچک به پایین پرتاب نشوند.
بستن کمربند ایمنی را در طول پرواز فراموش نکنید.
اگر با مشکل تنفسی مواجه شدید و یا چشمانتان سیاهی رفت حتما از مهماندار کمک بخواهید.
اگر بیماری خاصی دارید قبل از پرواز با پزشکتان مشورت کرده و داروها و لوازم پزشکی مورد نیازتان را همراه داشته باشید.
بعد از رسیدن به مقصد و زمان تحویل گرفتن بار، شماره رسید متصل شده به بلیط را با نوار روی چمدان مطابقت دهید تا احیانا به دلیل شباهت، وسایل و بارهای متعلق به دیگران را برندارید.
صندلی را رزرو کنید که در موقعیت مناسبی در هواپیما قرار گرفته باشد برای مثال داشتن جای کافی برای پاها در جلوی صندلی و مجاورت در کنار پنجره برای تماشای مناظر هوایی از ویژگیهای صندلی مناسب است. همچنین از رزرو صندلی هایی که در کنار دستشویی و توالت قرار دارند خودداری کنید تا رفت و آمد مسافران برایتان ایجاد مزاحمت نکند.
در صورت نیاز خودتان را برای یک خواب راحت در طول مسیر آماده کنید برای مثال یک بالش مسافرتی کوچک به همراه داشته باشید البته بهتر است که از نمونه های بادی نباشد.
بهتر است تعدادی مجله یا روزنامه به همراه داشته باشید تا خود را سرگرم کنید و یا از هدفون استفاده کنید.
در صورت امکان با خطوط هواپیمای سفر کنید که امکانات بالا داشته باشند. قبل از سفر امکانات موجود را با توجه به خط هوایی و کلاس پروازی چک کنید.
اگر زمان پروازتان طولانی است با خودتان مسواک، خمیردندان، شانه یا برس کوچک همراه داشته باشید شاید بخواهید بعد از پرواز و یا در زمان پرواز به سر و وضعتان رسیدگی کنید.
سعی کنید اگر وسیله ای با خود به داخل هواپیما میبرید تا حد امکان کوچک باشد تا به راحتی در محفظه ی مخصوص بالای سر یا زیر صندلی جای بگیرد.
اگر نگران غذای داخل هواپیما هستید همراه خود مواد غذایی داشته باشید که حمل کردن و خوردنشان راحت باشد.
چون غذاهایی که در هواپیما سرو میشوند بیشتر حاوی کربوهیدرات بوده و معمولا کوچک هستند با خود تنقلات و میان وعده هایی مانند آجیل که دارای پروتئین و انرژی زیاد هستند همراه داشته باشید.
در پروازهای طولانی برای جلوگیری از گرفتگی عضلات و به خواب رفتن پاها در اثر کاهش گردش خون، تحرک داشته باشید. بعضی از خطوط هوایی برای انجام محدود حرکات نرمشی، راهنمایی در اختیار مسافران قرار میدهند.
از آنجا که هوای داخل هواپیما بسیار خشک است و باعث کم آبی سیستم بدن میشود آب کافی بنوشید. اگر مجاز به آوردن مایعات داخل هواپیما نیستید میتوانید قمقمه و یا بطری خالی به همراه داشته باشید و در هواپیما آن را پر کنید. به خاطر داشته باشید که به خاطر احتمال وجود باکتری هیچوقت از دستشویی هواپیما آب ننوشید.
اگر احساس کردید چشمهایتان خشک شده از قطره چشم استفاده کنید.
اگر هنگام پرواز در مجرای بینی خود احساس خشکی کردید از ژل و یا اسپری مخصوص مجرای بینی استفاده کنید.
برای چرب نگه داشتن لب از پماد ماتیکی و برای پوست دست و صورت از پماد مرطوب کننده استفاده کنید.
در پروازهای طولانی بهتر است که به ساعت نگاه نکنید چون چک کردن مدام ساعت گذر زمان را برایتان خسته کننده و طولانی خواهد کرد.
برای جلوگیری از گرفتگی گوش ها در اثر فشار آدامس بجوید یا دهان خود را باز نگه دارید.
بهتر است قبل از سوار شدن به هواپیما به دستشویی بروید چون دستشویی های هواپیما کوچک هستند و بوی چندان خوبی نمیدهند.
اگر به دنبال امنیت در سفر هستید پس باید احتمال سقوط را نیز در نظر بگیرید. صندلی های پشت بال ها طبق تحقیقات انجام شده خطر کمتری دارند و علاوه بر آنها صندلی های کنار راهرو نیز در مواقع اضطراری و پیاده شدن سریع خوب است.
اگر راحت بودن پاها و حرکت دادن آنها در طول سفر برایتان مهم است بهتر است صندلی های خروج را انتخاب کنید. راه دیگر انتخاب صندلی های کنار راهرو است.
اگر به هنگام فرود آمدن هواپیما میخواهید سریعتر پیاده شوید و میان جمعیت گیر نکنید صندلی های ردیف جلو را انتخاب کنید.
اگر خوابیدن در هواپیما را دارید صندلی های کنار پنجره و وسط هواپیما را انتخاب کنید، ردیف های وسط آرامتر و خلوت تر هستند.
اگر کودک همراهتان است و نمیخواهید سر و صدای کودکتان سایر مسافرین را اذیت کند، صندلی های دیواردار را انتخاب کنید. این صندلی ها فضای باز و راحتی برای نشستن و بازی کردن کودکان دارند.

Jet lag یا سردرگمی زمانی


Jet lag ، سردرگمی زمانی است. وقتی که شما به مکان دیگری با اختلاف زمانی با مبدأتان سفر می کنید ساعت خواب و بیداری شب و روزتان به هم می ریزد و شما را خسته می کند. تأثیر jet lag روی آدم های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی وقتی در یک پرواز، بیشتر از دو منطقه ی زمانی (time zone) را پشت سر میگذاریم، jet lag شدیدتر است. نام گذاری آن هم از وقتی بود که مسافرت با هواپیماهای جت، فراگیر شد. چون سریع بودند و مسافت زیادی را در زمان کوتاهی طی می کردند و مسافرانِ سر درگم به جا می گذاشتند.
- برای غلبه بر جت لگ شب قبل از پرواز خوب بخوابید، در هواپیما بخوابید. فیلم دیدن ، بازی کردن و نگران وقت بودن را کنار بگذارید و تا جایی که میتوانید بخوابید. به مقصد که رسیدید ساعت مبدا را فراموش کرده و سعی کنید خودتان را با ساعت جدید تطبیق بدهید.
بار مجاز مسافر:
مسافر مجاز به حمل بار همراه و غیرهمراه به میزان مندرج در بلیط بوده و حمل هرگونه بار اضافه، در صورت تشخیص حمل توسط شرکت هواپیمایی، با پرداخت هزینه اضافه بار و بر طبق شرایط و ظوابط شرکت هواپیمایی صورت میگیرد.مقدار بار مجاز مسافر بر اساس قوانین خط هواپیمایی و کلاس پروازی که مسافر با آن سفر میکند متفاوت است. در بیشتر سفرهای هوایی هر مسافر مجاز است فقط یک بسته یا چمدان با ابعاد حداکثر 50 در 70 سانتی متر و وزن پنج تا هشت کیلوگرم را همراه خود به داخل کابین ببرد اما به طور کلی توصیه می شود تا حد امکان وسایل خود را داخل کابین هواپیما نبرید.
- اگر می توانید، برنامه ریزی کنید. پروازها معمولاً تا 11 ماه قبل از تاریخ خروج به فروش می رسند. در شرکت های هواپیمایی برنامه ریزی شده بهترین زمان برای رزرو بلیط های هواپیمایی ارزان همین موقع می باشد.
- خرید بلیط های لحظه آخری. اگر در خبرنامه های خطوط هوایی و ارائه دهندگان خدمات سفر مورد علاقه خود عضو شوید بلیط های هواپیمایی ارزان قیمت را از دست نخواهید داد.
- می خواهید بروید و برایتان فرقی ندارد به کجا؟ انعطاف پذیری در مورد مقصد باعث می شود که بتوانید بلیط های ارزان قیمت بخرید. بیشتر پروازهای چارتر در فصول سفر می باشد و شما در این فصول می توانید با بلیط های ارزان قیمت به مناطق توریستی که این پروازها برنامه ریزی کرده اند سفر نمایید. این گونه پروازها برای افرادی مناسب است که برایشان فرقی نمی کند که به چه منطقه توریستی مسافرت نمایند.
- هنگامی که خیلی زود و خیلی دیر بلیط رزرو نمایید اغلب ارزان ترین بلیط ها را خواهید خرید.
- آیا شما فکر می کنید که میتوانید یک پرواز ارزان قیمت به نیویورک پیدا کنید؟ به یاد داشته باشید که بلیط هواپیما فقط بخشی از سفر است. باید در مورد حمل و نقل خود به فرودگاه و از فرودگاه به مقصد مورد نظر باشید تا مطمئن شوید که واقعاً کمترین هزینه را خواهید پرداخت.
- اولین پرواز در روز معمولاً به موقع ترین پرواز و بدون تاخیر میباشد و هواپیما در انتظار آمدن شما می باشد.
- اگر به مقاصد برفی پرواز دارید لباس های گرم بپوشید در این صورت فضای چمدانتان نیز با این لباس ها پر نمی شود و به علاوه اینکه در زمانی که به این مقصد می رسید گرم هستید.

با توجه به قوانین سازمان حمل و نقل هوایی(یاتا) صندلی های هواپیما دارای رده بندی پروازی مختلفی با قیمت های متفاوت هستند که مسافران میتوانند بلیط هواپیمای خود را با مشخص کردن کلاس پروازی دلخواه خود تهیه نمایند.
درجه یک: فرست کلاس (first class یا F ): فرست کلاس گرانترین صندلی های یک پرواز را داشته و قیمت آن از دیگر کلاس های پروازی بیشتر است. در این کلاس پروازی غذای گرم سرو میشود و انتخاب نوع غذا با خود مسافر و از روی منوی غذایی است. در واقع سرویس کترینگ این کلاس پروازی متفاوت است و از کیفیت بالاتری برخوردار است. مسافران این کلاس پروازی در ترمینال فرودگاه برای پذیرش، کانتری جداگانه داشته و برای دریافت کارت پرواز اولویت دارند و همچنین نخستین مسافرانی هستند که هنگام پیاده شدن از هواپیما خارج میشوند.
درجه تجاری: کلاس تجاری ( business class یا c ): صندلی این کلاس پروازی در دو ردیف جدا هستند و به طور معمول در جلوی کلاس اکونومی و با فاصله بیشتری از هم قرار دارند. صندلی های بیزینس کلاس مبله هستند اگرچه نسبت به فرست کلاس از درجه پایینتری برخوردارند ولی راحت، اتوماتیک و جادارند. در کلاس تجاری سرو غذاهای گرم در درجه ای پایینتر از فرست کلاس انجام میگیرد. قیمت بلیط بیزینس کلاس نسبت به فرست کلاس پایین تر اما نسبت به اکونومی بیشتر است.
درجه اقتصادی: کلاس اکونومی ( economy class یا Y ): آخرین کلاس پروازی است که در ایران رواج دارد و مشتریان آن مسافران عادی هستند. قیمت بلیط آن پایین تر است و صندلی ها در ردیفهای کنار هم قرار دارند. امکانات این کلاس پروازی معمولا شامل روزنامه، مجله تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز است.در بعضی هواپیماها برای صندلی های کلاس اکونومی مانیتور و هدفون هم تعبیه شده است. سایر امکانات و تفریحات برای مسافران در این کلاس پروازی به خط پروازی و مدل هواپیما بستگی دارد.
نکاتی در مورد سفرهای هوایی (چگونه سفری راحت داشته باشیم)
اشخاصی که با هواپیما سفر میکنند معمولا با قوانین سفر هوایی آشنایی دارند.برای سهولت در سفر و برای داشتن سفری راحت بهتر است که موارد زیر را رعایت کنیم:
قبل از سفر از صحت اطلاعات درج شده در بلیط مطمئن شده و در صورت وجود مشکل به مسئول مربوطه مراجعه کنید.
حداقل دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید.
به هیچ وجه وسایلی که متعلق به شخص دیگری است با خود حمل نکنید و در بار یا چمدان خود قرار ندهید.
برای سوارشدن به هواپیما کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشید.
در زمان پرواز به دقت به نکاتی که مهمانداران اعلام میکنند توجه داشته باشید.
از همراه بردن وسایلی که حمل آنها در هواپیما ممنوع است خودداری کنید.
از درست قرارگرفتن وسایلی که بالای سرخود قرار داده اید مطمئن شوید تا با یک حرکت کوچک به پایین پرتاب نشوند.
بستن کمربند ایمنی را در طول پرواز فراموش نکنید.
اگر با مشکل تنفسی مواجه شدید و یا چشمانتان سیاهی رفت حتما از مهماندار کمک بخواهید.
اگر بیماری خاصی دارید قبل از پرواز با پزشکتان مشورت کرده و داروها و لوازم پزشکی مورد نیازتان را همراه داشته باشید.
بعد از رسیدن به مقصد و زمان تحویل گرفتن بار، شماره رسید متصل شده به بلیط را با نوار روی چمدان مطابقت دهید تا احیانا به دلیل شباهت، وسایل و بارهای متعلق به دیگران را برندارید.
صندلی را رزرو کنید که در موقعیت مناسبی در هواپیما قرار گرفته باشد برای مثال داشتن جای کافی برای پاها در جلوی صندلی و مجاورت در کنار پنجره برای تماشای مناظر هوایی از ویژگیهای صندلی مناسب است. همچنین از رزرو صندلی هایی که در کنار دستشویی و توالت قرار دارند خودداری کنید تا رفت و آمد مسافران برایتان ایجاد مزاحمت نکند.
در صورت نیاز خودتان را برای یک خواب راحت در طول مسیر آماده کنید برای مثال یک بالش مسافرتی کوچک به همراه داشته باشید البته بهتر است که از نمونه های بادی نباشد.
بهتر است تعدادی مجله یا روزنامه به همراه داشته باشید تا خود را سرگرم کنید و یا از هدفون استفاده کنید.
در صورت امکان با خطوط هواپیمای سفر کنید که امکانات بالا داشته باشند. قبل از سفر امکانات موجود را با توجه به خط هوایی و کلاس پروازی چک کنید.
اگر زمان پروازتان طولانی است با خودتان مسواک، خمیردندان، شانه یا برس کوچک همراه داشته باشید شاید بخواهید بعد از پرواز و یا در زمان پرواز به سر و وضعتان رسیدگی کنید.
سعی کنید اگر وسیله ای با خود به داخل هواپیما میبرید تا حد امکان کوچک باشد تا به راحتی در محفظه ی مخصوص بالای سر یا زیر صندلی جای بگیرد.
اگر نگران غذای داخل هواپیما هستید همراه خود مواد غذایی داشته باشید که حمل کردن و خوردنشان راحت باشد.
چون غذاهایی که در هواپیما سرو میشوند بیشتر حاوی کربوهیدرات بوده و معمولا کوچک هستند با خود تنقلات و میان وعده هایی مانند آجیل که دارای پروتئین و انرژی زیاد هستند همراه داشته باشید.
در پروازهای طولانی برای جلوگیری از گرفتگی عضلات و به خواب رفتن پاها در اثر کاهش گردش خون، تحرک داشته باشید. بعضی از خطوط هوایی برای انجام محدود حرکات نرمشی، راهنمایی در اختیار مسافران قرار میدهند.
از آنجا که هوای داخل هواپیما بسیار خشک است و باعث کم آبی سیستم بدن میشود آب کافی بنوشید. اگر مجاز به آوردن مایعات داخل هواپیما نیستید میتوانید قمقمه و یا بطری خالی به همراه داشته باشید و در هواپیما آن را پر کنید. به خاطر داشته باشید که به خاطر احتمال وجود باکتری هیچوقت از دستشویی هواپیما آب ننوشید.
اگر احساس کردید چشمهایتان خشک شده از قطره چشم استفاده کنید.
اگر هنگام پرواز در مجرای بینی خود احساس خشکی کردید از ژل و یا اسپری مخصوص مجرای بینی استفاده کنید.
برای چرب نگه داشتن لب از پماد ماتیکی و برای پوست دست و صورت از پماد مرطوب کننده استفاده کنید.
در پروازهای طولانی بهتر است که به ساعت نگاه نکنید چون چک کردن مدام ساعت گذر زمان را برایتان خسته کننده و طولانی خواهد کرد.
برای جلوگیری از گرفتگی گوش ها در اثر فشار آدامس بجوید یا دهان خود را باز نگه دارید.
بهتر است قبل از سوار شدن به هواپیما به دستشویی بروید چون دستشویی های هواپیما کوچک هستند و بوی چندان خوبی نمیدهند.
اگر به دنبال امنیت در سفر هستید پس باید احتمال سقوط را نیز در نظر بگیرید. صندلی های پشت بال ها طبق تحقیقات انجام شده خطر کمتری دارند و علاوه بر آنها صندلی های کنار راهرو نیز در مواقع اضطراری و پیاده شدن سریع خوب است.
اگر راحت بودن پاها و حرکت دادن آنها در طول سفر برایتان مهم است بهتر است صندلی های خروج را انتخاب کنید. راه دیگر انتخاب صندلی های کنار راهرو است.
اگر به هنگام فرود آمدن هواپیما میخواهید سریعتر پیاده شوید و میان جمعیت گیر نکنید صندلی های ردیف جلو را انتخاب کنید.
اگر خوابیدن در هواپیما را دارید صندلی های کنار پنجره و وسط هواپیما را انتخاب کنید، ردیف های وسط آرامتر و خلوت تر هستند.
اگر کودک همراهتان است و نمیخواهید سر و صدای کودکتان سایر مسافرین را اذیت کند، صندلی های دیواردار را انتخاب کنید. این صندلی ها فضای باز و راحتی برای نشستن و بازی کردن کودکان دارند.
Jet lag یا سردرگمی زمانی
Jet lag ، سردرگمی زمانی است. وقتی که شما به مکان دیگری با اختلاف زمانی با مبدأتان سفر می کنید ساعت خواب و بیداری شب و روزتان به هم می ریزد و شما را خسته می کند. تأثیر jet lag روی آدم های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی وقتی در یک پرواز، بیشتر از دو منطقه ی زمانی (time zone) را پشت سر میگذاریم، jet lag شدیدتر است. نام گذاری آن هم از وقتی بود که مسافرت با هواپیماهای جت، فراگیر شد. چون سریع بودند و مسافت زیادی را در زمان کوتاهی طی می کردند و مسافرانِ سر درگم به جا می گذاشتند.
- برای غلبه بر جت لگ شب قبل از پرواز خوب بخوابید، در هواپیما بخوابید. فیلم دیدن ، بازی کردن و نگران وقت بودن را کنار بگذارید و تا جایی که میتوانید بخوابید. به مقصد که رسیدید ساعت مبدا را فراموش کرده و سعی کنید خودتان را با ساعت جدید تطبیق بدهید.
بار مجاز مسافر:
مسافر مجاز به حمل بار همراه و غیرهمراه به میزان مندرج در بلیط بوده و حمل هرگونه بار اضافه، در صورت تشخیص حمل توسط شرکت هواپیمایی، با پرداخت هزینه اضافه بار و بر طبق شرایط و ظوابط شرکت هواپیمایی صورت میگیرد.مقدار بار مجاز مسافر بر اساس قوانین خط هواپیمایی و کلاس پروازی که مسافر با آن سفر میکند متفاوت است. در بیشتر سفرهای هوایی هر مسافر مجاز است فقط یک بسته یا چمدان با ابعاد حداکثر 50 در 70 سانتی متر و وزن پنج تا هشت کیلوگرم را همراه خود به داخل کابین ببرد اما به طور کلی توصیه می شود تا حد امکان وسایل خود را داخل کابین هواپیما نبرید.
قوانین بلیت

1. اعتبار پاسپورت :
برای مسافرت های خارجی حداقل اعتبار لازم برای پاسپورت 6 ماه از زمان خروج میباشد.

2. ویزا :

2-1 - اخذ ویزا :

چنانچه کشوری که به آن سفر می کنید نیاز به اخذ ویزا داشته باشد حتما اقدام جهت دریافت ویزا ورود به کشور مذکور را انجام دهید .

در حال حاضر ورود به کشورهای ترکیه ، گرجستان و ارمنستان ،بدون دریافت ویزا قبل از مسافرت امکان پذیر میباشد .

2-2- اعتبار ویزا :

در صورت عدم دریافت ویزا به کشور مقصد به هرعلت، بلیت خریداری شده مشمول جرایم کنسلی خواهد بود .

حتما به سه نکته مهم در ویزا قبل از خرید بلیت توجه داشته باشید :

2-2-1- شروع ویزا

2-2-2- انقضاء ویزا

2-2-3- مدت اعتبار ویزا

2-3- ویزای شنگن :

چنانچه مسافرت شما به کشورهای عضو شنگن میباشد حتما مبدا ورود شما به کشوری باشد که ویزای شما از سفارت همان کشور اخذ گردیده است .

2-4- ویزای ترانزیت :

برای مسافرانی که در مسیرهای آمریکایی و اروپائی بیشتر از 8 ساعت در فرودگاه توقف دارند با توجه به خط هوایی انتخاب شده نیاز به ویزای ترانزیت میباشد همچنین در صورتی که بیش از 2 کشور اروپائی عضو شنگن توقف داشته باشید ویزا ترانزیت تهیه کنید


3. بلیت یکطرفه :

بلیت یکطرفه را فقط میتوانید با شرایط ذیل تهیه کنید :

1-3- اقامت دائم یا موقت در کشور مقصد داشته باشید .

2-3- ویزای بلند مدت یکساله یا ( دانشجویی ) داشته باشید.

3-3- محدودیت اقامت نداشته باشید و دارای پاسپورت همان کشور باشید .

( شهروند کشور مقصد )


4. قوانین عمومی بلیت :

4-1- در وارد کردن اسامی دقت فرمایید . در صورتی که اسم مطابق پاسپورت نباشد تحت هر شرایطی مشمول جریمه است .

4-2- سن فرزندان طبق پاسپورت وارد کنید در صورت عدم تطابق با جریمه ی خط هوایی انتخاب شده مواجه خواهید شد .

4-3- جهت رزرو ارائه به سفارت با شرکت آتالند تماس حاصل فرمایید و به صورت آنلاین بلیت رزرو نکنید .

5. نکات بسیار مهم درانتخاب خطوط هوایی :

5-1- هرگز با خطوط هوایی اروپایی در مسیر آسیایی بلیت تهیه نکنید .

5-2- هرگز برای ورود به کشورهای اروپایی از خطوط هوایی انگلستان ( بریتیش ایرویز) یا بلعکس بلیت تهیه نکنید.

5-3- برای مسافرت به کشورهای اروپایی حتما با خطوط هوایی همان کشور به صورت مستقیم با از خطوط هوایی داخلی ( ایران ایر – ماهان ) یا خطوط هوایی خارجی (امارات – ترکیش – قطرایرویز ) بلیت تهیه کنید .
5-1- هرگز با خطوط هوایی اروپایی در مسیر آسیایی بلیت تهیه نکنید .

5-2- هرگز برای ورود به کشورهای اروپایی از خطوط هوایی انگلستان ( بریتیش ایرویز) یا بلعکس بلیت تهیه نکنید.

5-3- برای مسافرت به کشورهای اروپایی حتما با خطوط هوایی همان کشور به صورت مستقیم با از خطوط هوایی داخلی ( ایران ایر – ماهان ) یا خطوط هوایی خارجی (امارات – ترکیش – قطرایرویز ) بلیت تهیه کنید .

نکات مهم رزرو بلیط

1. اعتبار پاسپورت :
برای مسافرت های خارجی حداقل اعتبار لازم برای پاسپورت 6 ماه از زمان خروج میباشد.

2. ویزا :

2-1 - اخذ ویزا :

چنانچه کشوری که به آن سفر می کنید نیاز به اخذ ویزا داشته باشد حتما اقدام جهت دریافت ویزا ورود به کشور مذکور را انجام دهید .

در حال حاضر ورود به کشورهای ترکیه ، گرجستان و ارمنستان ،بدون دریافت ویزا قبل از مسافرت امکان پذیر میباشد .

2-2- اعتبار ویزا :

در صورت عدم دریافت ویزا به کشور مقصد به هرعلت، بلیت خریداری شده مشمول جرایم کنسلی خواهد بود .

حتما به سه نکته مهم در ویزا قبل از خرید بلیت توجه داشته باشید :

2-2-1- شروع ویزا

2-2-2- انقضاء ویزا

2-2-3- مدت اعتبار ویزا

2-3- ویزای شنگن :

چنانچه مسافرت شما به کشورهای عضو شنگن میباشد حتما مبدا ورود شما به کشوری باشد که ویزای شما از سفارت همان کشور اخذ گردیده است .

2-4- ویزای ترانزیت :

برای مسافرانی که در مسیرهای آمریکایی و اروپائی بیشتر از 8 ساعت در فرودگاه توقف دارند با توجه به خط هوایی انتخاب شده نیاز به ویزای ترانزیت میباشد همچنین در صورتی که بیش از 2 کشور اروپائی عضو شنگن توقف داشته باشید ویزا ترانزیت تهیه کنید


3. بلیت یکطرفه :

بلیت یکطرفه را فقط میتوانید با شرایط ذیل تهیه کنید :

1-3- اقامت دائم یا موقت در کشور مقصد داشته باشید .

2-3- ویزای بلند مدت یکساله یا ( دانشجویی ) داشته باشید.

3-3- محدودیت اقامت نداشته باشید و دارای پاسپورت همان کشور باشید .

( شهروند کشور مقصد )


4. قوانین عمومی بلیت :

4-1- در وارد کردن اسامی دقت فرمایید . در صورتی که اسم مطابق پاسپورت نباشد تحت هر شرایطی مشمول جریمه است .

4-2- سن فرزندان طبق پاسپورت وارد کنید در صورت عدم تطابق با جریمه ی خط هوایی انتخاب شده مواجه خواهید شد .

4-3- جهت رزرو ارائه به سفارت با شرکت آتالند تماس حاصل فرمایید و به صورت آنلاین بلیت رزرو نکنید .

5. نکات بسیار مهم درانتخاب خطوط هوایی :

5-1- هرگز با خطوط هوایی اروپایی در مسیر آسیایی بلیت تهیه نکنید .

5-2- هرگز برای ورود به کشورهای اروپایی از خطوط هوایی انگلستان ( بریتیش ایرویز) یا بلعکس بلیت تهیه نکنید.

5-3- برای مسافرت به کشورهای اروپایی حتما با خطوط هوایی همان کشور به صورت مستقیم با از خطوط هوایی داخلی ( ایران ایر – ماهان ) یا خطوط هوایی خارجی (امارات – ترکیش – قطرایرویز ) بلیت تهیه کنید .
فیلتر بلیط
پروازهای رفت
  • بدون توقف
  • یک توقف
  • بالای یک توقف
پروازهای برگشت
  • بدون توقف
  • یک توقف
  • بالای یک توقف
هواپیمایی
فرودگاه
پروازهای خارجی