سفارت قبرس

تلفن سفارت:
22219842 
Email سفارت:
cyprus@parsonline.net 
سایت سفارت:
http://www.mfa.gov.cy/mfa/embassies/embassy_Tehran 
آدرس سفارت:
تجريش، دزاشيب، شهيد کريمي ( بوعلي سابق) پلاك 328 
توضیحات:

ساعات کاری سفارت قبرس

ساعات کاری سفارت قبرس روزهای یکشنبه الی پنجشنبه از 8 صبح تا 15:30 می باشد.

اطلاعات بخش کنسولی سفارت قبرس

ساعات مراجعه برای روادید و سایر خدمات کنسولی صبح روزهای یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 8:30 صبح الی 9:30 می باشد.

خدمات بخش کنسولی سفارت قبرس

بخش کنسولی سفارت جمهوری قبرس در تهران مسئول ارائه ی خدمات کنسولی متنوعی نظیر صدور ویزا, تایید مدارک ترجمه شده که به تایید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران رسیده باشد و تایید اعتبار اسناد گواهی شده توسط وزارت امور خارجه .جمهوری قبرس به ایرانیان می باشد. این سفارت همچنین عهده دار ارائه ی خدمات کنسولی به شهروندان قبرسی مقیم در ایران است.( نظبر صدور گذرنامه و گواهی تولد). سفارت همچنین به شهروندان قبرسی که به طور موقت از ایران بازدید می کنند در صورت نیاز یاری می رساند.

ویزای توریستی قبرس

- ویزای توریستی قبرس ، به متقاضیانی داده خواهد شد که به قصد بازدید و تفریح، می خواهند به این کشور سفر کنند. ویزای توریستی، اجازه ی کار یا اقامت طولانی مدت را به فرد نمی دهد و تنها به صورت ویزای یک ماهه صادر خواهد شد. در صورت تقاضای ویزای توریستی، مصاحبه انجام خواهد شد و حضور متقاضی الزامی است. وقت مصاحبه به صورت تلفنی داده نخواهد شد و شخص درخواست کننده ی ویزا، باید برای دریافت وقت ملاقات به صورت حضوری به سفارت جمهوری قبرس مراجعه نماید.

ویزای تحصیلی قبرس

1- علاقه مندان به تحصیلات دانشگاهی در قبرس نیازی ندارند برای کسب پذیرش از دانشگاه، از آژانس های واسطه کمک بگیرند. بورس دانشجویی نیز از سوی تمام دانشگاه ها بر اساس پیشینه تحصیلی و نمرات کسب شده به فرد واگذار می شود و ارتباطی با آژانس های واسطه ای ندارد.

2- در صورتی که تمایل دارید از خدمات آژانس های فعال در حوزه ی اعزام دانشجو استفاده کنید، حتما از طریق دانشگاه مربوط اطمینان پیدا کنید که فعالیت موسسه ی مورد نظر شما برای انجام این کار قانونی است.

3- از طریق ‍پایگاه اینترنتی وزارت علوم و آموزش عالی و وزارت بهداشت ایران، اطمینان پیدا کنید که دانشگاه، مقطع و رشته ی مورد نظر شما توسط آن وزارتخانه معتبر و مورد تایید است.

4- داوطلبان مردی که علاقمند به تحصیل در قبرس هستند، پیش از اقدام برای ثبت نام در دانشگاه قبرسی، می بایست ابتدا اطمینان پیدا کنند که از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل در خارج ندارند.

5- دانشجویانی که به هر دلیل نتوانند از تسهیلات دانشجویی، از جمله مهر خروجی دانشجویی استفاده کنند، مانند دیگر مقیمین ایرانی در خارج و بر اساس قانون نظام وظیفه ج.ا.ایران، تنها پس از سه سال اقامت، می توانند از مهر خروجی مشمولین استفاده کنند.

6- قبل از اقدام برای ویزا از هزینه های تحصیلی و اقامت اطلاع پیدا کنید تا در طول تحصیل با مشکلات مالی روبرو نشوید.

مدارک لازم برای اخذ ویزا

اتباع جمهوری اسلامی ایران برای ورود و اقامت در قبرس به عنوان بازدیدکننده، توریست و یا برای انجام امور تجاری به ویزا احتیاج دارند. فرم های تقاضای ویزا باید توسط خود شخص و یا از طریق آژانس های مسافرتی مورد تایید سفارت تکمیل و امضا شده و به همراه مدارک ذیل به بخش کنسولگری رائه شود.

1. گذرنامه متقاضي با حداقل شش ماه اعتبار.

2. دو قطعه عكس 4*6 جديد متقاضي رنگي، زمينه سفيد و بدون رتوش.

3. رزرو بليط پرواز رفت و برگشت دو طرفه به نام متقاضي .

4. رزرو هتل در قبرس.

5. گواهي اشتغال به كار متقاضي به زبان انگليسي و يا ترجمه انگليسي آن همراه با اصل گواهي فارسي كه حقوق ماهيانه سمت / حرفه و تاريخ آغاز به كار متقاضي در آن ذكر شده باشد.

6. پرينت گردش حساب شش ماهه اخير متقاضي.

7. كپي گذرنامه و ويزاهاي موجود متقاضي.

8. كپي گذرنامه هاي قديمي متقاضي همراه با كپي صفحات دوم و سوم آنها و ويزاهاي موجود.

9. اصل شناسنامه متقاضي همراه با كپي تمام صفحات در صورت داشتن شناسنامه جديد، ارائه اصل كارت ملي فرزندان به همراه كپي الزامي است.

10. ارائه سند مالكيت همراه با قرارداد خريد ملك براي متقاضياني كه داراي ملك در قبرس مي باشند الزامي است در صورت عدم صدور سند مالكيت ارائه رسيدهاي پرداختي و يا گواهي پرداخت شركت فروشنده كه نام آن در قرارداد ذكر شده است الزامي است.

11. متقاضياني كه به منظور انجام امور تجاري قصد سفر به قبرس را دارند علاوه بر مدارك فوق مي بايست از طرف شركت قبرسي دعوت نامه اي ارائه دهند كه شامل مدت اقامت مقصود و موضوع بازديد باشد.

12. متقاضياني كه به منظور شركت در كنفرانس و يا هر گونه همايش قصد سفر به قبرس را دارند علاوه بر داشتن تاييد نهايي حضور در كنفرانس مي بايست ريز برنامه كنفرانس به زبان انگليسي را نيز ارائه دهند.

13. متقاضياني كه براي ملاقات با افراد خانواده اقوام قصد سفر به قبرس را دارند نيازي به داشتن رزرو هتل ندارند وتي بايد مدارك فوق را ارايه دهند: الف( دعوت نامه ب( كپي گذر نامه كارت هاي شناسايي و شناسنامه دعوت كننده در پايان در صورت لزوم ج( داشتن فرم تعهد پذيرش مسئوليت و يا گارانتي بانكي از طرف دعوت كننده.

14. افرادي كه به منظور مصاحبه در سفارت هاي خارجي قصد سفر به قبرس را دارند ,علاوه بر مدارك فوق مي بايست گواهي مكتوب وقت مصاحبه ,همراه با تمام مدارك مورد نياز براي توجيه سفرشان به كشور خارجي را نيز ارائه دهند.

* دارندگان پاسپورت های دیپلماتیک و سرویس نیازی به اخذ ویزا ندارند *

* ارائه مدارک خواسته شده تضمین کننده صدور ویزا برای ورود به قبرس نخواهد بود.

نکاتی در مورد سفر به قبرس

1- از آنجایی که قبرس عضو نظام روادید شنگن نیست برای ورود به این کشور باید روادید ملی دریافت شود.

2- افرادی که کارت اقامت کشورهای عضو شنگن با چند بار ورود را داشته باشند می توانند بدون روادید ملی وارد قبرس شوند.

3- فرودگاه های لارناکا، پافوس و بندر لیماسول مرزهای قانونی ورود مسافر به قبرس هستند و از دید دولت قبرس هرگونه ورود از مرزهای بخش ترک نشین غیرقانونی، ممنوع و در صورت ورود به بخش یونانی نشین، مشمول مجازات زندان است.

4- مسافرانی که از طریق ترکیه یا هر مسیر دیگری وارد بخش ترک نشین قبرس می شوند، حق ورود به جمهوری قبرس (بخش جنوبی) را ندارند.

5- مسافران وارد شده از مرزهای قانونی، می توانند از گذرگاه های تعیین شده وارد بخش شمالی قبرس(ترک نشین) شوند.

6- افرادی که از طریق اسناد جعلی سفر کنند توسط پلیس قبرس شناسایی، بازداشت و محکوم به زندان می شوند.

7- مراقب اسناد هویتی و گذرنامه خود باشید تا مورد سوء استفاده قاچاقچیان انسان یا گروه های تروریستی قرار نگیرند.

8- حمل مواد مخدر، قرص های ترک اعتیاد و نیز سلاح سرد و گرم به هر شکل و به هر اندازه مجازات جدی به همراه دارد.

9- در طول سفر همیشه گذرنامه خود را به همراه داشته و با پلیس برای احراز هویت احتمالی همکاری کنید.

10- واکسیناسیون برای سفر به قبرس ضروری است.

11- خرید بدون مالیات (Tax Free) در جمهوری قبرس با طی تشریفات لازم و به شرط خرید به میزان 90 یورو در یک فاکتور، برای مسافران خارجی امکان پذیر است.

نکات مهم در خصوص سفر به بخش ترک نشین قبرس

1- ایرانیان برای سفر به بخش ترک نشین نیازی به ویزا ندارند.

2- سفارت ایران در بخش یونانی نشین قرار دارند و هیچگونه دفتر ثابتی برای ارائه خدمات به هموطنان ندارد.

3- امکان حمایت کنسولی از شهروندان ایرانی به دلیل دسترسی محدود سفارت ایران به نهادهای رسمی بخش ترک نشین بخاطر ملاحضات سیاسی و حقوقی وجود ندارد.

4- قاچاقچیان انسان با فریب افرادی که قصد دارند از بخش ترک نشین وارد جمهوری قبرس (اروپا) شوند، در برابر مبالغ هنگفت، گذرنامه های جعلی به آنها می دهند که این گونه افراد نیز بطور معمول در بخش اروپایی توسط پلیس شناسایی و بازداشت و در دادگاه به چند ماه زندان محکوم می شوند.

5- خرید ملک در بخش ترک نشین تاثیری در دریافت حق اقامت در جمهوری قبرس( بخش یونانی نشین ) ندارد.

6- بدون مشاوره حقوقی با وکیل معتبر وارد هیچ معامله ای نشوید.

7- املاکی زیادی در بخش ترک نشین وجود دارند که مالک اصلی آنها یونانی تبارهای قبرسی هستند و پس از اختلافات دهه هفتاد از سوی بخش ترک نشین مصادره شده اند؛ خرید این املاک می تواند مشکلات حقوقی زیادی را برای خریدار ایجاد کند.

نکته امنیتی بسیار مهم

مقابل سفارت و در کوچه های اطراف آن افرادی هستند که به شما پیشنهاد انجام خدمات ویزا را میدهند. توجه داشته باشید که این افراد که بعضا مدعی همکاری با سفارت هستند هیچ ارتباطی با سفارت ندارند.

اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ی اخذ ویزای کشور قبرس را می توانید از بخش ویزای قبرس مشاهده فرمایید.