سفارت ترکیه

تلفن سفارت:
02135951100 
Email سفارت:
polerumi@irantradecentre.com 
سایت سفارت:
http://tehran.emb.mfa.gov.tr/Default.aspx 
آدرس سفارت:
خ فردوسي،چهارراه ‏استانبول.شماره 337 
توضیحات:

ساعات کاری سفارت ترکیه

ساعت کاری سفارت روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 صبح تا 17 می باشد.

اطلاعات ویزای ترکیه

- ویزای ترکیه رایگان می باشد و در بدو ورود به ترکیه صادر می شود.

- هموطنان عزیز در هنگام ورود به مبادی مرزی کشور ترکیه، دقت نمایند تا گذرنامه آنان ممهور به مهر ورود آن کشور شده باشد، لازم به ذکر است حتی در صورت سهل انگاری پلیس مرزی ترکیه، صاحب گذرنامه از نظرمقامات ذی صلاح کشور ترکیه متهم به عبور غیرمجاز بوده، عواقب این امر متوجه وی خواهد بود.

- در حال حاضر اتباع ایرانی بدون اخذ روادید می توانند به ترکیه مسافرت نمایند و به مدت حداکثر 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. سفر به این کشور از طریق وسائل نقلیه زمینی (اتوبوس و قطار) و هواپیما امکان پذیر می باشد. تاکید می شود در صورت مسافرت از راه زمینی با تورها و اتوبوس های متعلق به شرکتهای معتبرمسافرت نموده و به توصیه های امنیتی توجه نمائید.

- حضور بیش از سه ماه در ترکیه مستلزم اجازه رسمی از مقامات و تمدید مدت اقامت می باشد از این رو اقامت بیش از حد مجاز جریمه و حتی اخراج را به همراه خواهد داشت.

انواع اقامت در ترکیه

- اقامت های توریستی قبلاٌ 6 ماهه بود و در حال حاضر به مدت یکسال تمدید شده است . اگر مدارک لازم را که شامل اجاره نامه رسمی ، مبلغ 6000 دلار پول در حساب بانکی و کفیل داشته باشید می توانید اقامت توریستی ترکیه به مدت یکسال را دریافت کنید . این اقامت در گذشته بسیار سخت داده میشد . اما در حال حاضر اگر این مدارک را داشته باشید به راحتی می توانید دریافت کنید .

- اقامت توریستی 90 روزه بدون ویزا

مدت این اقامت ۹۰ روزه یعنی ۳ ماه می باشد برای این نوع اقامت نیازی به ویزا نیست ( البته برای ایرانیان) و شما می توانید در کشور ترکیه به مدت ۳ ماه در سال بدون نیاز به ویزا یا اجازه اقامت بدون هیچ مشکلی ساکن شوید. توجه داشته باشید با این نوع ویزا اجازه هیچ کاری مثل دادوستد و کار یا تحصیل در ترکیه را نخواهید داشت.

- اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

برای گرفتن این نوع اقامت باید ابتدا درآزمون تومر شرکت کرده و مدرک تومر را بگیرید. با داشتن این مــــدرک شما در کمتر از ۳ ماه می توانید اقامت دانشجویی در کشور ترکیه را فراهم کنید. البته اخذ پذیرش از موسسات آموزشی نیز پیشاپیش ملاک اعطای این نوع اقامت خواهد بود. این روش اخذ اقامت برای آنانی که قصد اقامت قطعی در ترکیه را دارند نیز موکدا توصیه می گردد. برای گرفتن این نوع اقامت ابتدا باید در آزمون تومر (مرکز آموزش زبان ترکی) شرکت کرده و مدرک تومر را بگیرید. با اخذ این مدرک شما می توانید برای تحصیل در یکی از دانشگاه های ترکیه و به تبع آن اقامت دانشجویی اقدام نمایید.

- اقامت کاری در ترکیه

برای کسب اجازه کار یا باید خودتان کارفرمای یک شرکت که حداقل 5 کارمند ترک در آن مشغول به کار هستند و بیمه دارند باشید و یا به عنوان کارمند در جایی مشغول به کار شوید که به تخصص شما نیاز باشد و آن شرکت بتواند برای شما درخواست اجاره کار نماید .

*نکته مهم*

شما فقط مجاز به کار در جایی هستید که برایتان اجازه کار درخواست کرده و با آن اجازه کار در شرکت دیگری نمیتوانید مشغول به کار شوید.

- اقامت از طریق ازدواج با شهروند ترک

بلافاصله بعد از ازدواج با شهروند ترک اقامت یکساله قابل تمدید خواهید گرفت و بعد از سه سال میتوانید برای اقامت دائم اقدام کنید. البته در تمام مدت سه سال توسط دولت کنترل میشوید تا از واقعی بودن ازدواج شما مطمئن شوند.

- اقامت از طریق خرید ملک

بیشترین اقامت خارجیان در ترکیه از طریق خرید ملک است و به دنبال تغییرات انجام شده توسط دولت ترکیه به منظور تسهیل خرید ملک توسط خارجیان، با خرید ملک در ترکیه میتوانید اقامت یکساله قابل تمدید روی سند ملک خود بگیرید.