سفارت ایران در یونان

تلفن سفارت:
00302106741436 
Email سفارت:
iranemb.ath@mfa.gov.ir 
سایت سفارت:
http://athens.mfa.gov.ir 
آدرس سفارت:
16, STRATIGOU KALARI ST. 15452 P PSI CHICO ATHENS - GREECE 
توضیحات:

اطلاعات سفارت ایران در یونان

ساعت کاری سفارت ایران در آتن روزهای دوشنبه تا جمعه ( به استثنای روزهای تعطیل رسمی) از ساعت 8 صبح الی 16:30 می باشد.

اطلاعات بخش کنسولی سفارت ایران در یونان

- نشانی بخش کنسولی: آتن - منطقه پالئو پیسیخیکو - تقاطع خیابان استراتیگو کالاری و خیابان تارگتو - شماره 16 تلفن:6741436-6741937-210

- ساعت كار بخش كنسولي سفارت ایران در آتن روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 صبح تا 16:30بعد از ظهر به استثناء ايام تعطيل است.

- ساعت پذیرش مراجعین محترم و دریافت مدارک در روزهای دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه و جمعه ازساعت 8:30 صبح تا 12:00 ظهر به استثناء چهارشنبه ها بوده و ساعت پاسخگوئی به سئوالات تلفنی همه روزه دوشنبه تا جمعه از ساعت 14:30 تا 16:30 بعد از ظهر می باشد.

خدمات كنسولي سفارت براي ايرانيان

- امور مربوط به سجلات (شناسنامه، كارت شناسايي ملي، ثبت ازدواج، ثبت طلاق، گواهي عدم سوء پيشينه)

- امور مربوط به گذرنامه (صدور، تجديد، تعويض، تفكيك، صدور برگ عبور، صدور انواع رواديد و ...)

- امور مربوط با دانشجويان، دانش آموزان و بورسها

- امور اجتماعي (کسب خبر و امور مربوط به زندانیان و بازداشت شدگان)

- امور مربوط به تابعيت

صدور انواع روادید

اخذ روادید برای ورود به خاک ایران تنها شامل افرادی می شود که دارای تابعیت خارجی (غیرایرانی) هستند و به افرادی که دارای پدر و یا جد ایرانی هستند (علیرغم داشتن گذرنامه خارجی) اعطا نمی گردد. اعطای روادید به اتباع خارجه در چارچوب قوانین کشور، حفظ منافع ملی، احترام به حقوق افراد و رعایت اصل عمل مقابل به مثل صورت می گیرد و بر همین اساس دولت جمهوری اسلامی ایران حق صدور یا عدم صدور روادید برای اشخاص را محفوظ میدارد.

انواع روادید

1- روادید عبور : برای آندسته از اتباع خارجی است که هنگام مسافرت به کشور مقصد خود مایلند از خاک جمهوری اسلامی ایران عبور کنند.

2- روادید جهانگردی: اتباع خارجه که برای ديدار از آثار و جاذبه هاي توريستي و يا ديدار دوستان يا بستگان خود وارد خاک جمهوري اسلامي ايران می شوند باید نسبت به اخذ رواديد جهانگردي از بخش کنسولي نمايندگيهاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور اقدام نمايند.

3- روادید زیارتی: مخصوص مسلمانانی است که قصد زیارت اماکن و بقاع متبرکه را دارند.

4- روادید ورود: کارشناسان يا مأموران شرکتهاي خصوصي، دولتي و بازرگاني يا وزارتخانه ها و سازمانها که برای انجام امور تجاري، بازرگاني يا اداري قصد مسافرت به جمهوري اسلامي ايران را دارند باید نسبت به اخذ رواديد ورود از بخش کنسولي نمايندگيهاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور اقدام نمايند.

5- روادید دوبار ورود: مانند روادید ورود است با این تفاوت که دارنده این نوع روادید میتواند برای دو مرتبه به ایران مسافرت و بر اساس مدت اقامت مقرر، در ایران اقامت داشته باشد.

6- روادید چندبار ورود: دارنده این نوع روادید میتواند براي چند مرتبه به جمهوري اسلامي ايران مسافرت و بر اساس مدت اقامت مقرر در ايران اقامت داشته باشد.

7- روادید مطبوعاتی: این نوع روادید برای خبرنگاران و گزارشگران رسانه های جمعی با ارائه درخواست کتبی مدیر سازمان یا موسسه مربوطه صورت میگیرد. این دسته از افراد قبل از مراجعه به بخش کنسولی باید هماهنپی لازم جهت تکمیل فرم 383 و مصاحبه را با کارشناس امور فرهنگی و مطبوعاتی سفارت انجام دهند.

8- روادید تحصیلی: این نوع روادید فقط برای دانشجویان یا طلاب علوم دینی صورت میگیرد.

9- روادید با حق کار: این نوع روادید برای کارشناسان ، کارورزان و کارگرانی که قصد اشتغال در جمهوري اسلامي ايران را دارند صادر می شود.

توصیه های مهم

- دولت جمهوري اسلامي ايران در صدور يا عدم صدور رواديد اتباع خارجي و همچنين مطالبه مدارک و يا مستندات ديگر مخير است.

- مأمور کنسولي پس از دريافت و بررسي مدارک ، نسبت به اعطاي رسيد و اعلام تاريخ مراجعه به متقاضي اقدام خواهد نمود.

- متقاضي پس از دريافت رواديد ، مي بايست مشخصات و تاريخ هاي مندرج در آن را به دقت بررسي و در صورت وجود مغايرت مراتب را به مامور کنسولي اعلام تا نسبت به تعويض آن اقدام نمايد.

- دارنده رواديد جهت اخذ اقامت با حق کار مي بايست پس از اخذ مدارک لازم از مرکز يا موسسه محل اشتغال و صدور گواهي لازم توسط وزارت کار و امور اجتماعي به اداره کل اتباع خارجه نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران مراجعه نمايد.

- دارندگان رواديد پس از ورود به خاک جمهوري اسلامي ايران ملزم به رعايت قوانين و مقررات جاري در آن خواهند بود.