سفارت ایران در ترکمنستان

تلفن سفارت:
349361-347963-349342(0099312) 
Email سفارت:
iranemb.asb@mfa.gov.ir 
سایت سفارت:
ashgabat.mfa.ir 
آدرس سفارت:
ترکمنستان، عشق آباد، خيابان تهران، پلاک3 
توضیحات:

اطلاعات تماس بخش های مختلف سفارت ایران در ترکمنستان

سرکنسولگری سفارت ایران در مرو 0099352260231

فاکس: 0099352260233

بخش کنسولی در شهر مرو

دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 الی13 و از ساعت 15 الی 18

ساعات پذیرش متقاضیان بخش کنسولی

دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 الی 13 جهت دریافت مدارک متقاضیان و از ساعت 17 الی18 جهت تحویل دادن گذرنامه و مدارک به متقاضیان

ایمیل: iranconsulate.mar@mfa.gov.ir

سایت: www.marv.mfa.ir

آدرس: ترکمنستان، شهر مرو، خیابان آتاکوپک مرگن، شماره40

شرایط گرفتن روادید برای ورود به ترکمنستان

قبل از هرچیز داشتن گذرنامه ی معتبر که حداقل 6 ماه از زمان درخواست دعوتنامه اعتبار داشته باشد.

دعوتنامه ای از سوی اداره مهاجرت ترکمنستان که تاییدشده نیز باشد، ضروری است. محل صدور روادید در ایران سه محل سفارت ترکمنستان در تهران، سرکنسولگری ترکمنستان در مشهد و یا مرزهای ورودی این کشور می باشد.

برای دریافت دعوتنامه رسمی، باید شخص و یا سازمانی که شما قصد ملاقات در ترکمنستان دارید درخواستی در همین رابطه به همراه کپی رنگی گذرنامه (صفحه مشخصات) به اداره مهاجرت ترکمنستان ارائه نماید.

بدون دریافت دعوتنامه رسمی، روادید ترکمنستان به هیچ وجه صادر نمی گردد. همچنین بهای روادید بستگی به مدت زمان سفر و عادی یا فوری بودن آن دارد.

نکات مهم

گرفتن روادید در مبادی ورودی ترکمنستان، فوری محسوب می گردد.

در مبادی ورودی ترکمنستان مبلغ مشخصی به عنوان عوارض ورود اخذ خواهدشد.

درصورت تمدید مهلت روادید متقاضی باید به اداره مهاجرت ترکمنستان مراجعه نماید.

درصورت اقامت فرد بیش از مهلت مشخص شده در ترکمنستان، علاوه بر دریافت جریمه و جلوگیری از خروج تا تمدید روادید، اخراج خواهدشد و تا مدت5 سال منع ورود به ترکمنستان را خواهدداشت.

خدمات کنسولی سفارت ایران در ترکمنستان

- امور سجلی و شناسنامه شامل ثبت ولادت و امور شناسنامه، کارت ملی، ازدواج، طلاق، دیات و فوت، عابرین غیرمجاز، گواهی عدم سوء پیشینه، امور حقوقی و قضایی و تایید اسناد

- امور گذرنامه شامل صدور یا تعویض گذرنامه ( مانند درخواست تغییر محل اقامت، مهر خروج مکرر در گذرنامه، استعلام آخرین خروج از کشور، اجازه خروج و صدور گذرنامه جداگانه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال)

- اموراجتماعی شامل اعزام بیماران، رسیدگی به اختلافات مالی، کسب خبر از ایرانیان مفقود، زندانیان خارجی در ایران

- امور دانشجویی شامل معافیت تحصیلی، درج مهر اجالزه خروج دانشجویی، توسعه جذب دانشجوی غیر ایرانی

- امور ایرانیان شامل جذب نخبگان و سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور، نحوه خرید غیبت از خدمت سربازی، استعلام، ترجمه، تمدید یا المثنی گواهینامه رانندگی

- امور تابعیت

- امور اسناد شامل گواهی امضا، تایید مدارک پزشکی و وکالتنامه

اشخاص برای انجام امور ذکر شده در بالا با توجه به محل اقامت می توانند به سفارت ایران در ترکمنستان و یا سرکنسولگری ایران در عشق آباد مراجعه نمایند.

نکات ضروری برای سفر به ترکمنستان

_ مقررات کشور ترکمنستان کمی متفاوت با سایر کشورهاست لذا آگاهی از این قوانین برای تمامی مسافرین الزامی بوده و عدم اطلاع از مقررات، شرایط و محدودیت های ترکمنستان پیامدهایی برای مسافر به همراه دارد.

_ عکس و فیلم برداری از اماکن دولتی یا نظامی ارتکاب جرم محسوب می شود.

_ توصیه اکید می شود از آوردن هرنوع دارویی(به استثنا داروهای بسیار ضروری) به ترکمنستان خود داری کنید و درصورت نیاز به دارو آن را از ترکمنستان تهیه کنید. بطور خاص داروهای ترک اعتیاد، داروهای اعصاب، قرص های خواب آور، داروهای کدئین دار، هر دارویی که در ترکیب آن مرفین و کدیئن باشد و.... حتی با داشتن نسخه پزشک هم بازداشت فوری و محاکمه و درنهایت حبسهای طولانی مدت (7 تا 19 سال) را به همراه دارد.

_ حمل سموم، مواد انفجاری، سلاح سرد و گرم، سلاح هسته ای و شیمیایی، و هرگونه اقلامی که برای انتقال آن ها از گمرک مرزی ترکمنستان مقررات خاصی مشخص شده باشد، اگر بدون مجوز گمرکی یا مخفیانه و یا با جعل اسناد و مهرهای گمرکی همچنین بدون قید نام کالا در اظهارنامه یا قید نادرست صورت گرفته باشد، متخلف به حبس 3 تا10 سال همراه با مصادره اموال یا بدون آن محکوم می شود.

_ مسافران پس از ورود به ترکمنستان می بایست در هتل ها و یا مکانهایی که مجوز رسمی پذیرش مسافر را دارند اقامت کنید. مسافرین ضرورتا باید قبل از ساعت 23 (11 شب) در محل اقامت خود حضور داشته و تا صبح در محل اقامت خود باشند.

_ در هنگام تردد در شهر کپی گذرنامه و صفحه روادید را همراه داشته تا در صورت درخواست پلیس مدرک هویتی و ورود قانونی خود را نشان دهید.

_ درصورتیکه با روادید گردشگری به ترکمنستان سفر نموده اید از پیگیری امور تجاری، عقد قراردادهای تجاری و بازدید از اماکن صنعتی و تجاری پرهیز کنید. پرداختن به امور تجاری با روادید گردشگری تخلف محسوب شده و شخص متخلف توسط اداره مهاجرت ترکمنستان جلب و جریمه می گردد. توصیه می شود براساس توصیه های راهنما و نماینده آژانس توریستی عمل کنید.

_ اگر سفر در ترکمنستان طولانی تر از 3 روز کاری باشد، نماینده آژانس توریستی و یا شخص یا ارگانی مدعو باید برای ثبت به اداره مهاجرت مراجعه نماید. دفاتر اداره مهاجرت در عشق آباد، داش آغوز، مرو، ترکمن آباد و ترکمن باشی وجود دارند.

_ مسافر نمی تواند شب را در محل دیگری غیر از محل اقامت خود سپری کند.

_ سایت گمرک ترکمنستان به آدرس www.customs.gov.tm/tk به دو زبان روسی و ترکمنی مقررات گمرکی ترکمنستان را ارائه می دهد.

توجه

_ خروج جواهرات ارزشمند، سنگها و ارزی که در هنگام ورود به ترکمنستان همراه شخص بوده و در اظهارنامه گمرکی قید شده باشد، بلامانع است

_ خرید و فروشها و پرداختها در داخل ترکمنستان حتما باید با منات یعنی پول رایج این کشور انجام شود و دریافت و پرداختها لزوما باید با منات ترکمنی صورت پذیرد لذا تبدیل دلار می بایست فقط در بانکها یا صرافیهای مجاز انجام پذیرد.

_ استعمال دخانیات در مراکز عمومی ترکمنستان ممنوع است.

_ مسافرت با خودرو شخصی یا کامیون در ترکمنستان باید طبق نقشه راه که در زمان ورود از مأمورین گمرک دریافت می شود، انجام شده و از تردد در مناطق یا مسیرهایی که مجوز آن داده نشده، خود داری شود. فردی که در خارج از منطقه یا مسیر مشخص شده تردد نماید، مجازات خواهد شد.