کرواسی

کرواسی یا هرواتستان (به کروات: Hrvatska) با نام رسمی جمهوری کرواسی (Republika Hrvatska) کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال خاوری با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونتهنگرو و دریای آدریاتیک هم مرز میباشد. پایتخت کرواسی شهر زاگرب است. این کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا بوده و از سال ۱۳۸۶ به عنوان عضو ناظر در شورای امنیت سازمان ملل حاضر میباشد.

تاریخچه کرواسی:

کرواسی در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد.

اقتصاد کرواسی:

واحد پول کرواسی «کونا» است. هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم میشود. هر دلار آمریکا تقریبا برابر ۵/۵ کونا است. وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق اقتصادی کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیدهاست.

مردم کرواسی:

جمعیت کرواسی چهار و نیم میلیون نفر است که بخاطر رشد منفی یکدهم درصدی سال به سال کاهش مییابد. ۶۰ درصد کرواتها شهرنشین هستند. امید به زندگی مردان ۷۲ سال و زنان ۷۷ سال میباشد. ۹۰درصد مردم دارای نژاد کروات، حدود ۵ درصد صرب و بقیه بیشتر مجار، اسلوونی و ایتالیایی هستند.

زبان و خط کرواسی:

زبان رسمی کرواسی، کرواتی نام دارد که با الفبای لاتین (همانند انگلیسی) نوشته میشود.همچنین الفبای سیریلیک (همانند روسی) نیز در برخی نقاط استفاده میگردد.

جغرافیای کرواسی:

پایتخت این کشور زاگرب بوده و دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک هستند.

شهرهای کرواسی

/ جهان / کرواسی