فیلیپین

فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در شرق کشور ویتنام ، قرارگرفتهاست. فیلیپین در قرن نوزدهم مستعمره اسپانیا و در نیمه اول قرن بیستم مستعمره آمریکا بود. حاکمیت اسپانیا بر فیلیپین باعث شد که ۹۰٪ مردم این کشور مسیحی و کاتولیک شوند و با مهاجرت گروههای مختلف مردم اسپانیائی زبان از اروپا و آمریکای جنوبی فرهنگ این کشور شباهت زیادی با کشورهای لاتین پیدا کرد و زبانهای محلی آنان نیز تحت تأثیر کلمات اسپانیایی قرار گرفت.

جغرافیای فیلیپین:

فیلیپین از تعداد بسیار زیادی جزایر کوچک و بزرگ تشکیل شدهاست که بر روی هم ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارند. این جزایر که تعداد آنها به ۷۱۰۷ جزیره میرسد عموما در سه گروه بزرگ طبقه بندی میشوند. این سه مجمع الجزیره عبارتند از:

مجمع الجزایر لوزون
مجمع الجزایر میندانائو
مجمع الجزایر ویسایا
دو جزیره لوزون و میندانائو مجموعا ۶۶٪ کل مساحت فیلیپین را شامل میشوند. از ۷۱۰۷ جزیره فیلیپین فقط ۱۰۰ جزیره مسکونی است و در این بین فقط یازده جزیره به صورت عمده جمعیت ساکنی دارد و فقط ۲۷۷۰ جزیره دارای نامی خاص هستند.

آب و هوای فیلیپین :

آب و هوای فیلیپین حارهای دریایی با رطوبت زیاد است و در طول سال همواره با طوفان و بارانهای موسمی روبرو هستند و به خاطره همین بارانهای سیل آسا تقریبا ۴۰٪ این جزایر را جنگلهای سرسبز استوایی فرا گرفتهاست.دمای هوا بین ۲۰ تا ۴۰ درجه متغیر است و رطوبت نیز از ۳۶٪ تا ۹۰٪ هم میرسد. وقوع زلزله در این جزایر پدیدهای معمولی به حساب میآید.

رودهای فیلیپین:

رودهای بزرگ:

۱-کاگایان
۲-پامیانیا
۳-آبرا
۴-آگوسان
۵-ماگات
۶-لائوآنگ
۷-آنیو
مرتفعترین قلهها:

۱- کوه آپو به ارتفاع ۲۹۴۵ متر.

تاریخ فیلیپین:


فیلیپین از سال ۱۵۲۱ تا ۱۸۹۸ مستعمره کشور اسپانیا بود و نام این کشور نیز از نام پادشاه اسپانیا ((فیلیپ)) گرفته شدهاست.در جنگ بین آمریکا و اسپانیا مستعمره آمریکا گشت و سپس در جنگ جهانی دوم به تصرف ژاپن درآمد و در سال ۱۹۴۶ در حالی که مانیل ویرانهای بیش نبود، حکومت جمهوری در این کشور بوجود آمد. حضور پرقدرت آمریکا تاثیری عمیق بر جامعه فیلیپین نهادهاست به طوری که این جامعه هم اکنون تلفیقی از فرهنگ آسیایی و کاتولیک اسپانیایی و سرمایه داری آمریکایی است.

تقسیمات کشوری فیلیپین:

فیلیپین دارای ۱۷ ناحیه، ۸۱ استان و نزدیک به ۱۵۰۰ منطقه مستقل شهری (شهرستان) است.


ایالتهای فیلیپین:

۱-آبرا
۲-آگوسان دل نورته
۳-آگوسان دل سور
۴-آکلان
۵-آلبای
۶-آنجلس
۷-آنتیک
۸-آرورا
۹-داپیتان
۱۰-ایریگا
۱۱-لانائو دل نورته
۱۲-لایونیون
۱۳-مانیل
۱۴-پالاوان
۱۵-کوئه زون
۱۶-سان پابلو
۱۷ لانائو دل سور
۱۸-تاکلوبان
۱۹-تانگوب
۲۰-زامبوآنگا

اقتصاد فیلیپین:


تقریبا نیمی از نیروی کار موجود در فیلیپین در بخش کشاورزی مشغول هستند که محصول عمده این بخش برنج میباشد. الوار و چوب نیز از دیگر محصولات این بخش هستند که باعث بوجود آمدن مشکلاتی در بخش جنگلداری شدهاست.از صنایع بزرگ دیگر میتوان به صنعت نساجی، مواد غذایی، دارو سازی، تاسیسات برق و صنایع دستی اشاره کرد. بخش گردشگری هم نقش مهمی در رونق اقتصاد فیلیپین دارد.

معادن فیلیپین :

مقدار ذخایر معدنی فیلیپین با وجود وسعت کم این کشور بسیار قابل ملاحظهاست. در فیلیپین منابع کانیهای فلزی سرشاری در این کشور وجود دارد، به طوری که با توجه به تولیدات قبلی و ذخایر اثبات شده در طلا رتبه دوم در جهان و در مس رتبه سوم را به خود اختصاص دادهاست. معادن مس در بخشهای گستردهای از این کشور پراکنده هستند و بیشتر آنها دارای مقادیری از طلا و نقره نیز میباشند. نیکل و کروم از سایر فلزات با ارزش در معادن این کشور هستند، ضمن اینکه فیلیپین به لحاظ معادن غیر فلزی همچون مرمر و سنگ آهک در وضعیت خوبی قرار دارد.

تعطیلات رسمی در فیلیپین:


در فیلیپین ۱۵ روز تعطیل رسمی میباشند که عبارتند از:

اول ژانویه عید سال نو
بیست و دوم فوریه روز قدرت مردم
بیست و یکم مارس جمعه مقدس
۲۳مارس روز عید پاک مسیحیان
۹ آوریل روز شجاعت
اول مه روز تلاش
۲۸ مه روز ملی پرچم
۱۲ ژوئن روز استقلال
۲۴ ژوئن روز مانیل
۳۱ اوت روز قهرمان
اول نوامبر روز تمام انسانهای خوب و نیکو کار
۳۰ نوامبر روز به سازی طبیعت
۲۵ دسامبر کریسمس
۳۰ دسامبر روز رزال
۳۱ دسامبر شب سال نو

شهرهای فیلیپین

/ جهان / فیلیپین