سودان

جمهوری سودان کشوری است در شمال خاوری آفریقا و پایتخت آن خارطوم است. این کشور سومین کشور بزرگ آفریقا و نیز دومین کشور بزرگ عربی پس از الجزایر میباشد.

تاریخ سودان:

سرزمین سودان در گذشته بخشهای بزرگی از فرمانرواییهای نوبیا، حبشه، مصر و اعراب را تشکیل میدادهاست.

جغرافیای سودان:

جمهوری سودان با یک میلیون و ۸۸۶ هزار و ۰۶۸ کیلومتر مربع گستره در شمال آفریقا و در کنار دریای سرخ، میان مصر و اریتره است. درازای کرانههای سودان به ۸۵۳ کیلومتر میرسد. همچنین این کشور از سوی شمال ۱۲۷۳ کیلومتر با مصر، از شمال باختریی ۳۸۳ کیلومتر با لیبی، از سمت باختر ۱۳۶۰ کیلومتر با چاد، از سمت جنوب باختری ۱۱۶۵ با آفریقای مرکزی، از سمت جنوب با جمهوری سودان جنوبی و بالاخره از سمت شرق ۶۰۵ کیلومتر با اریتره مرز مشترک دارد.

بخش پهناوری از سودان را دشتهای بزرگی تشکیل میدهد که به دست دره بزرگ رودخانه نیل به دو بخش خاوری و باختری جدا میشود. همچنین ۵ درصد از خاک این سرزمین را زمینهای قابل کشت و ۴۶ درصد از آن را چراگاههای طبیعی شامل میشوند. پستترین بخش سودان در کرانه ی دریای سرخ هم سطح آبهای جهان است و بلندای بلندترین بخش این کشور در قله «کینیتی» به ۳۱۸۷ متر میرسد. آب و هوای سودان گرم و خشک است.

آب و هوای سودان:

زمینهای سودان دشت گستردهای است و کوهها و بلندیهای آن در جنوب و دورترین بخش باختری آن قرار دارد. کوههای نوبه در مرکز و کوههای دریای سرخ دربخش خاوری سودان هستند. سودان دربخش مداری آفریقا است و آب و هوای آن در جنوب استوایی و در مرکز سافنا و در شمال قارهای است. بخش دریای سرخ خاوری دارای بارانهای زمستانی است و از مارس تا ژوئن (≈اسفند تا خرداد) درجه گرمای بالاست و در روز به ۴۲ و در شب ۲۷ درجه سلسیوس میرسد. با ریزش باران درجه گرما کاهش یافته و از ماه جولای تا اکتبر (≈تیر تا مهر) ادامه مییابد. از نوامبر تا فوریه (≈آبان تا بهمن) هوا گرم و معتدل شده و درجه گرما در روز به ۳۰ درجه و در شب ۱۶ و یا پائینتر میرسد.

ویژگی های اقتصادی سودان:

جنگهای داخلی، ناپایداری دیرین دستگاه سیاسی، ویژگیهای بد آب و هوایی، پایین بودن ارزش کالاهای تولیدی در بازار جهانی و سیاستهای نادرست اقتصادی از عمده دلایل تنگ دستی اقتصادی سودان به شمار میرود.

کم و بیش ۸۰ درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی کار میکنند ولی این بخش بیشتر غیرمکانیزه و پیشرفت چندانی نداشتهاست. صنایع سرپای سودان نیز بیشتر در زمینه فرآوری و تبدیل فرآوردههای کشاورزی ایجاد شدهاند.

گوشه گیری کشور سودان در جهان، آسیبهای به فراوانی به اقتصاد این جمهوری وارد کردهاست ولی دولت این کشور به تازگی تصمیم گرفته تا با استفاده از الگوهای خارجی به بهبود بخش نفت بپردازد.

میزان تولید ناخالص داخلی سودان در سال ۱۹۹۹ به ۴/۱۱ میلیارد دلار رسید که دست کم ۴۱ درصد از آن مربوط به بخش کشاورزی، ۱۷ درصد مربوط به بخش صنعت و ۴۲ درصد مربوط به بخش خدمات است.

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در پایان سال ۱۹۹۹ میلادی به ۴ درصد رسید، درحالی که میانگین نرخ یاد شده در میان سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸ (۹۵/۲-) درصد بود.

سودان کشور تهیدستی است به طوری که درآمد سرانه ملی آن به تازگی از ۳۲۰ دلار فراتر نرفتهاست و دست کم ۴۷ درصد از مردم آن در زیر خط فقر زندگی میکنند.

نرخ تورم این کشور کم و بیش ۲۰ درصد است و شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی آن رشدی برابر با ۱۶ درصد در سال دارد. سودان نزدیک به ۱۲ میلیون تَن نیروی کار دارد و نرخ بیکاری آن بیش از ۴۰ درصد است.

از سوی دیگر این کشور گنجایش تولید یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون کیلووات ساعت انرژی الکتریکی دارد.

سودان دارای اندوختههای سرشار از سنگ آهن، نفت، مس، کروم، روی، تنگستن، میکا، نقره و طلاست. تولید طلای سودان در آستانه سال ۲۰۰۰ میلادی به حدود ۵ تن در سال رسید.

پارچه، سیمان، فرآوردههای نفتی، شکر، صابون و کفش مهمترین تولیدات صنعتی سودان هستند. بیشترِ فرآوردههای کشاورزی این سرزمین را پنبه، ارزن، خرما و سبزیجات هستند.

سودان در سال ۱۹۹۹ بالغ بر ۵۸۰ میلیون دلار کالا به خارج فرستاد که بیشتر شامل پنبه، کنجد و دامهای اهلی بود.

عربستان سعودی، ایتالیا، آلمان، مصر، فرانسه، ژاپن و چین بزرگترین خریداران کالا از سودان هستند.

این کشور همچنین در سال ۱۹۹۹ میلادی بیش از ۴/۱ میلیارد دلار کالا خرید که بیشتر شامل مواد خوراکی، فرآوردههای نفتی، کالاهای صنعتی، ماشین آلات و ماشینهای ترابری، دارو و دستگاههای پزشکی، پوشاک و پارچه بود. چین، فرانسه، انگلستان، آلمان، ژاپن، هلند و کانادا در ردیف عمدهترین صادرکنندگان کالا به سودان قرار دارند.

سودان نزدیک به ۲۴ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد که دست کم ۵/۷ میلیارد دلار از آن کوتاه مدت است. واحد پول سودان «جنیه» است و هر دلار آمریکا کم وبیش با ۶/۲ جنیه سودان خریداری میشود. (نرخ برابری ۱۰ دسامبر ۲۰۱۰ میلادی)

/ جهان / سودان