سنگاپور

جمهوری سَنگاپور کشور-شهری در جنوب شرقی آسیا است و پایتخت آن سنگاپور است.جنوب شبه جزیره مالایا و کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا است.

سنگاپور در شمال خط استوا قرار دارد.کشوری فوق العاده زیبا و مدرن و تمیز و گران است. مالزی و اندونزی تنها همسایههای سنگاپورند. پیش از توافق اروپایی، جایی که الان به عنوان سنگاپور شناخته میشود فقط منطقه ماهیگیری مالایی در مصب رودخانه سنگاپور بود. سنگاپور به مهمترین مراکز تجاری و نظامی بریتانیا شدهاست و هم اکنون نیز ارتش بریتانیا وظیفه امنیت ملی این کشور را بر عهده دارد. در فاصله جنگ جهانی دوم سنگاپور که هنوز مستعمره بریتانیا بود، توسط ژاپن اشغال میشود. سرانجام در یک ضد حمله بزرگ که وینستون چرچیل آن را بزرگترین هزیمت بریتانیاً نامید، سنگاپور در سال ۱۹۴۵ میلادی به انگلستان رسید.هیجده سال بعد در سال ۱۹۶۳ سنگاپور استقلال خودش را از بریتانیا بدست آورد. این شبه جزیره در جنوب شرقی آسیا واقع شده و یکی از مراکز بزرگ تجاری داد و ستد کالا در جهان است و یکی از ۴ شهر-کشور کنونی در جهان است. از زمان استقلال در سال ۱۸۱۹، به یکی از پررونقترین کشورهای جهان تبدیل شده و امروز یکی از پرترافیکترین بندرهای دنیاست. آب و هوای این کشور گرم و مرطوب و میانگین بارش سالانه در آن به بیش از ۲۲۴ سانتی­متر میرسد. از لحاظ ذخایر معدنی کشوری فقیر است، اما اقتصاد آن که به بخش خدمات، چینی، تولیدات الکترونیکی و صنایع دستی وابستهاست، رشد و شکوفایی فراوانی داشته و این کشور را به یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا تبدیل کردهاست. سنگاپور، توسط یک جاده ترانزیت با مالزی و دیگر نقاط جنوب شرق آسیا مرتبط است.

توریسم:

کشور سنگاپور کشوری بسیار زیبا و مدرن و گران است .خیابانهای بسیار تمیز و ساختمانهای فوق العاده مدرنی دارد. در سنگاپور جویدن آدامس و سیگار کشیدن ممنوع است و جریمه سنگین دارد. از نقاط دیدنی سنگاپور هتلی به نام مارینا بی سندز است که به شکل یک کشتی بر روی ۳ ساختمان بلند شاخته شده و استخری دارد که انتهای آن این ذهنیت را تداعی می کند که شناگران در حال افتادن از ساختمان هستند. از دیگر جاذبه های توریستی سنگاپور پارک سنتوزا است که فعالیتهای بسیاری برای کودکان و بزرگسالان فراهم آورده است.از جمله این تفریحات آتش بازی شبانه است که بسیار زیباست.

نام سنگاپور:

نام انگلیسی سنگاپور از مالایی Singapura (سنسکریت सिंहपुर شهر شیر)، به این ترتیب سنگاپور به شهر شیر شهرت یافته. احتمالا هیچ گاه شیری در سنگاپور زندگی نکرده؛ جانور مشاهده شده توسط سانگ نیلا اوتاما بنیان گذار سنگاپور باستان، بسیار شبیه به ببر بود

مذهب در سنگاپور:


سنگاپور یک کشور چند مذهبی است.طبق آمار سنگاپور، حدود ۵۱٪ مقیمان سنگاپور(به غیر از گردشگران و کارگران مهاجر) پیرو مذهب بودایی و تائو هستند.حدود ۱۵٪ چینیها، اوآسیاییها و هندیهای مقیم این کشور مسیحی اند. (چه کاتولیک، چه پروتستانت و چه دیگر مذاهب مسیحی)مسلمانان شامل ۱۴٪ مالاییها و اغلب از چینیها و هندیها میباشند. طبق سرشماری سال ۲۰۰۰ میلادی جمعیت ناچیزی از این کشور پیروان آیین سیک، هندو و... هستند.در سنگاپور مذهبهایی نیز ممنوع هستند. برای مثال شاهدان یهوه حق تبلیغ دین خود را ندارند و حتی گاهی اوقات کسی که از خدمت کردن در ارتش خودداری کند به زندان خواهد رفت. حدود ۱۵٪ از جمعیت شناخته شده در سنگاپور نیز پیرو هیچ مذهبی نیستند.

حکومت : جمهوری
مساحت : ۶۱۶ کیلومترمربع
جمعیت : ۴٬۳۵۳٬۸۹۳ نفر (بر اساس آمار ۲۰۰۴)
رشد سالانهٔ جمعیت: ۲/۱ درصد
پایتخت: سنگاپور
زبان : انگلیسی (رسمی)، ماندارین، تامیل، مالایی
دین : مسیحی – بودایی اسلام دائوئیسم هندویسم
واحد پول : دلار سنگاپور

دانشگاه های سنگاپور:


دانشگاه صنعتی نانیانگ (به انگلیسی: Nanyang Technological University و به طور خلاصه NTU) با وسعت 200 هکتار و سرمایه گذاری مالی ۹۱۴ میلیون دلار در جنوب غربی کشور سنگاپور واقع شده است. این دانشگاه دارای ۱۱۰۰ عضو هیات علمی، ۳۷۳۹ پرسنل اداری-پژوهشی و ۲۸۹۴۹ دانشجو است که از این تعداد دانشجو ۸۷۴۳ نفر در سطح تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل میباشند. بر طبق آمار رسمی و رتبه بندیهای معتبر بینالمللی این دانشگاه از برترینهای دنیا در زمینههای مختلف علمی میباشد: -رتبه ۷۳ در کل رشتهها و رتبه ۳۳ در علوم مهندسی در رتبه بندی موسسه تایمز در سال 2009 -رتبه ۸ در دنیا از نظر ارجاعات (citations) مقالات علمی ISI در دنیا در علوم مهندسی در سال 2009 در زمینه آموزش و پژوهش دوره دکتری این دانشگاه دارای تبادلات مشترک بینالمللی با سایر دانشگاههای تراز اول جهان است. به عنوان نمونه میتوان اشاره کرد به دوره مشترک دکتری و فوق دکتری این دانشگاه با انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT).

دانشگاه ملی سنگاپور
مجموعه دانشگاههای جیمزکوک
دانشگاه مدیریت سنگاپور
دانشگاه طراحی و مهندسی سنگاپور

۱- سنگاپور از مقاصد امن محسوب میشود اما جرائم کوچک و خیابانی نظیر جیببری و کیفقاپی در سالهای اخیر افزایش یافته است. این گونه جرائم بیشتر در متروها، پیاده روی خیابان های شلوغ، رستورانها و لابی هتلها و دیگر اماکن پر رفت و آمد اتفاق میافتد.
۲- باتوجه به حضور و فعالیت دزدان دریایی در سواحل اقیانوس هند در استفاده از کشتیهای تفریحی که به همین منظور اختصاص یافتهاند دقت نمایید.
۳- قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روانگردان بسیار سختگیرانه است. این مجازاتها میتواند شامل حبسهای طولانی و پرداخت جریمههای سنگین باشد و در بعضی موارد برای محکومین مجازات مرگ در نظر گرفته شده است.
۴- سنگاپور قوانین سختگیرانهای با برخی از اعمال که معمولاً جرم محسوب نمیشوند دارد؛ برخی از این موارد عبارت اند از:
ولگردی
پرتاب آب دهان
آدامس جویدن
ریختن زباله در خیابان هزار دلار سنگاپور جریمه دارد.
۵- با توجه به آب و هوای این كشور، عاقلانه است كه همیشه یك چتر همراه خود داشته باشید.
۶- به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، میباید دوران محکومیت خود را در زندانهای محلی سپری نماید.
۷- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعاً به سفارت یا سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نزدیکترین کشور اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمیدانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته میباید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمیباشد.
۸- توصیه میگردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمههای موجود تنها برای موارد پیشبینی نشده بوده و نمیتوان از تسهیلات آن برای درمان بیماریهای خاص بهره برد.
۹- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصاً اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماریهای تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع آ و ب واکسینه نمائید.
۱۰- با توجه به وجود بیماریهای مسری نظیر هپاتیت ب و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.
۱۱- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحاً آب بطریهای بستهبندی شده) دقت نمائید.
۱۲- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهادهای مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

شهرهای سنگاپور

/ جهان / سنگاپور