نایروبی

نایروبی پایتخت کشور آفریقایی کنیا است. نایروبی در سال ۱۸۹۹ به عنوان یک اردوگاه بر سر خط راهآهن بنیاد شد و در سال ۱۹۰۷ به عنوان پایتخت برگزیده شد. این شهر همچنین مرکز استان نایروبی است. شهر نایروبی در کنار رودخانه نایروبی در جنوب کنیا قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۶۱ متر است. نایروبی با ۳ تا ۴ میلیون نفر جمعیت، بزرگترین شهر شرق آفریقا بشمار میآید. این شهر امروزه از شهرهای اصلی قاره آفریقا و از مراکز اصلی مالی، سیاسی و اجتماعی آنست.

تاریخچه نایروبی :

این ناحیه اصولاً یک ناحیه غیرمسکونی باتلاقی بود تا این که در سال ۱۸۹۹، یک مرکز توزیع |ایستگاه باربری تدارکاتی برای راه آهن اوگاندا در آن احداث گردید و به زودی به مرکز اصلی خط آهن تبدیل گردید. این شهر بر اساس نام یک گودال آب که در زبان ماآسی «Nairobi Ewaso» به معنای «آبهای سرد» خوانده میشود، به این نام موسوم گردید. پس از شیوع طاعون و سوزاندن شهر اصلی، این شهر در اوایل سالهای ۱۹۰۰ کلاً بازسازی شد.

در سال ۱۹۰۵، نایروبی به عنوان پایتخت کشور آفریقای شرقی تحتالحمایه بریتانیا جایگزین مومباسا شد. خط آهن برای این کشور ثروت به ارمغان آورده، که به شدت موجب رشد آن نیز شدهاست. در نتیجه پس از مومباسا، این شهر دومین شهر بزرگ کنیا میباشد.

در سال ۱۹۰۱، این شهر پایتخت سرزمین تحتالحمایه انگلیس شد، در ابتدا به شکل محل برگزاری مسابقه بزرگ شکار و سپس از لحاظ اداری و جهانگردی رشد نمود. همچنان که استعمارگران انگلیسی به وارسی و اکتشاف این ناحیه میپرداختند، آنها از نایروبی به عنوان اولین بندر برای دیدار این ناحیه استفاده نمودند. این دولت مستعمراتی را برآن داشت تا چند هتل بزرگ در این شهر بسازد. کشتریان عمده این هتلها شکارچیان بریتانیائی بودند.

نایروبی تحت حکومت بریتانیا به رشد خود ادامه داد، و شماری از افراد انگلیسی در حومه شهر سکنی گزیدند. گسترش پیوسته شهر موجب خشم مردم مومباسا شد چرا که این شهر سرزمین آنها را تا ناحیه جنوب میبلعید. این مساله همچنین اهالی ناحیه کیکویو را که میخواستند به سرزمین خود مراجعت نمایند، عصبانی کرد.

در سال ۱۹۱۹، شهرداری نایروبی تاسیس شد. بین سالهای ۱۹۲۰ و ۱۹۵۰، عده ساکنان سفیدپوست در نایروبی از ۹۰۰۰ به ۸۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافت. اما برخوردی بین این ساکنان و مردم بومی آن وجود داشت. نایروبی در سال ۱۹۵۴ موقعیت خود را به عنوان یک شهر احراز نمود.

پس از پایان جنگ جهانی دوم، این برخوردها به شورش مائومائو منجر شد. رئیس جمهوری بعدی کنیا، جومو کنیاتا به اتهام شرکت در این شورش حبس گردید، اگرچه هیچ مدرکی دال بر ارتباط وی با شورش وجود نداشت. فشار اعمال شده از سوی بومیان این کشور بر بریتانیا، به استقلال کنیا در سال ۱۹۶۳ انجامید و نایروبی به عنوان پایتخت این جمهوری انتخاب شد.

نایروبی پس از استقلال کنیا به سرعت رشد نمود و این رشد فشار خود را بر زیرساختار شهری وارد ساخت. موارد قطع برق و کمبود آب یک اتفاق عادی بود، اما در چند سال گذشته، برنامه ریزی بهتر شهری به تحت کنترل قرار گرفتن برخی از این مشکلات کمک نمودهاست.

سفارت آمریکا در نایروبی در اوت ۱۹۹۸ از سوی القاعده بمب گذاری شد، که به کشته شدن حدود ۲۰۰ نظامی منجر شد. در این نقطه هم اکنون یک پارک یادبود احداث شدهاست.

جغرافیای نایروبی :

این شهر حدود ۱۵۰کیلومتر مربع را اشغال میکند و در ارتفاع ۱۶۶۰متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

نایروبی بین شهرهای کامپالا و مومباسا واقع شدهاست. این شهر نزدیک گوشه شرقی گسل دره قرار گرفتهاست. چون نایروبی در مجاورت گسل بزرگ دره واقع است، گهگاهی در آن زلزلهها و تکانهایی رخ میدهد. تپههای انگونگ، در بخش غربی شهر قرار گرفته، و شاخصترین پدیده جغرافیایی منطقه نایروبی است. کوه کنیا، در شمال نایروبی واقع شده و کوه کلیمانجارو در طرف جنوب شرق آن قرار دارد. هردو کوه در هوای صاف از نایروبی قابل مشاهده هستند. رود نایروبی و سرشاخههای آن در میان ایالت نایروبی جریان دارند. جایزه صلح نوبل به ونگاری ماآتای اهدا گردید که به شدت برای حفاظت از جنگلهای انبوه کارورا در شمال نایروبی تلاش نمود که تحت تهدید جایگزین شدن با احداث مسکن و دیگر زیرساختها قرار گرفته بود.

حوالی غربی نایروبی به فاصله حدود ۲۰ کیلومتر- تمام مسیر را از بیمارستان ملی کنیاتا در جنوب تا مراکز سازمان ملل و جیگیری در شمال تحت پوشش قرار میدهد. در حوالی نقاط مرکزی شهر در میدان شهر، ساختمانهای مجمع ملی کنیا|مجلس کنیا، کلیسای جامع خانواده مقدس، سالن شهر نایروبی، گورستان جومو کنیاتا و پر رونقترین فروشگاهها قرار دارند. این منطقه همچنین دارای تئاتر ملی کنیا، مرکز بایگانی ملی کنیا، مرکز هنری مزیزی و مرکز کنفرانس بینالمللی کنیاتا میباشد. دیگر جاذبههای شهر شامل موزه هنر مدرن راموما رحیمتولا، کلیسای بزرگ قدیسان و بازارهای متعددی میباشد.

آب و هوای نایروبی :

با ارتفاع ۱۸۶۰متر، نایروبی از آب و هوای نسبتاً معتدلی برخوردار میباشد. این ارتفاع (از سطح دریا) موجب ایجاد عصرهای خنکی به ویژه در فصل ماههای ژوئن / ژولای میشود زمانی که دما میتواند تا ۱۰درجه سانتیگراد نیز افت کند. آفتابیترین و گرمترین بخش از سال از ماه دسامبر تا مارس است، زمانی که درجه حرارت متوسط به بیست و چند درجه در طی روز میرسد. معمولاً اوج دما ۲۵ درجه سانتیگراد است. دو فصل بارانی در این منطقه وجود دارد اما بارش بیشتر میتواند متعادل باشد. ابریترین قسمت سال درست پس از اولین فصل بارانی شروع میشود و تا سپتامبر ادامه دارد، و شرایط معمولاً ابری به همراه باران ملایم (نم نم) میباشد. چون نایروبی در نزدیک خط استنوا قرار دارد، تفاوتها بین فصول آن حداقل است. این فصول به صورت فصل بارش (نمناکی) و فصل خشک بیان میشوند. زمان طلوع و غروب خورشید چندان زیاد در طول سال تغییر نمیکند.

پارک ها و باغات نایروبی :


نایروبی دارای پارکها و فضاهای باز متعددی در داخل شهر است. بیشتر نواحی نایروبی، فضای سبز بوده و شهر دارای پوشش متراکمی از درخت میباشد. مشهورترین پارک نایروبی، پارک اوهورو است. پارک در حاشیه بخش مرکزی اداری و همسایگی تپه بلند قرار دارد. پارک اوهورو (آزادی) مرکزی برای سخنرانیهای، خدمات و اجتماعات در هوای آزاد است. این پارک به دستور رئیس جمهور، دانیل آراپ موآ، احداث گردید که میخواست مرکز شصت طبقه حزب خود را دراین پارک مستقر نماید. اما، پارک به وسیله ونگاری ماآتای حفاظت شد که به خاطر مساعی خود جایزه صلح نوبل را دریافت نمود.

بانک مرکزی در کنار پارک اوهورو قرار دارد، و شامل بنای یادبود جومو کنیاتا، اولین رئیس جمهور کنیا میباشد. دیگر فضاهای باز و چشمگیر عبارتند از باغات ژیوانجی، پارک شهر و قلمستان نایروبی است.

گردشگری نایروبی :

نایروبی مقصد اولیه جهانگردان نیست، اما قطعاً جاذبههای جهانگردی متعددی دارد. مشهورترین آن، پارک ملی نایروبی است. پارک ملی منحصر به فرد است، که تنها منطقه حفاظت شده شکار در این طبیعت است که در حاشیه شهری بزرگ یا شهری در این اندازه، قرار دارد. این پارک شامل جانوران متعددی از جمله شیرها و زرافهها است. این پارک موطن بالغ بر ۴۰۰ گونه پرندهاست

نایروبی موزههای متعددی دارد. آنها شامل موزه راه آهن نایروبی و موزه ملی کنیا میباشند که در آن اشیاء مصنوعی متعددی وجود دارد و از جمله بازمانده کامل فسیل انسان اولیه همو ارکتوس میباشد. موزه ملی فعلاً جهت نوسازی تعطیل است، اما در سال ۲۰۰۷ بازگشایی خواهد شد.

هتلهای نایروبی عبارتند از هیلتون، هتل اینترکانتیننتال، پارک سفری، هتل نیو استانلی، گرند ریجنسی و هتل نورفولک، که باسابقهترین هتل پیوسته فعال در این شهر میباشد. هتل پاناری جدیدترین هتل ۵ستارهاست که در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد.

نایروبی همچنین موطن بزرگترین زمین اسکیت روی یخ (پاتیناژ) در مرکز اسکی پاناری در آفریقا میباشد. این زمین اسکیت ۱۵هزار متر مربع وسعت داشته و میتواند ۲۰۰نفر را در خود جای دهد.

مکان های دیدنی نایروبی :

پارک ملی نایروبی
Karen Blixen موزه
آرشیو ملی
Bomas of Kenya
مرکز زرافه
Safari پارک
Carnivore رستوران

دانشگاه های نایروبی :

در نایروبی دانشگاههای برجستهای وجود دارند.

دانشگاه نایروبی قدیمیترین دانشگاه کنیا است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۶ به عنوان بخشی از دانشگاه شرق آفریقا تاسیس شد، اما در سال ۱۹۷۰ به دانشگاهی مستقل تبدیل گردید. این دانشگاه تقریباً ۲۲۰۰۰ نفر دانشجو دارد.

دانشگاه کنیاتا با مساحت ۱۰۰۰ جریب، در ۲۳ کیلومتری مرکز نایروبی قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۵ پس از مبارزه طولانی برای دستیابی به جایگاه خود که از سال ۱۹۶۳ آغاز شده بود، بنا نهاده شد.

دانشگاه استراتمور در سال ۱۹۶۱ به عنوان کالج سطح پیشرفته سیکسفرم آغاز بکار نمود که موضوعات علوم و هنر را ارائه مینمود. این کالج در مارس ۱۹۶۶ دانشجوی حسابداری پذیرش نمود، و به این صورت تبدیل به دانشگاه شد. کالج استراتمور در ژانویه ۱۹۹۳، با کالج کیاندا ادغام شد و به ناحیه ماداراکا در جاده اولسانگال نایروبی نقل مکان نمود.

دانشگاه دانشگاه بینالمللی آمریکایی نایروبی شاخهای از دانشگاه بینالمللی آمریکایی است که دارای شعبی در سراسر دنیا است. کمپ نایروبی در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد، و اولین دوره فارغ التحصیلی به سال ۱۹۷۹ در آن رخ داد. این دانشگاه دارای مدرک اعتباری از انجمن غربی مدارس عالی و کالجها آمریکا و دولت کنیا میباشد. دانشگاه دی استار، یک دانشگاه هنری آزاد مسیحی در نایروبی کنیا است.