مونترال

مونترآل یا مونترئال بزرگترین شهر ایالت کبک در کانادا و دومین شهر بزرگ این کشور و پانزدهمین شهر بزرگ آمریکای شمالی می باشد. جمعیت آن در ۲۰۰۴ میلادی ۱,۸۱۲,۸۰۰ و به همراه حومهٔ شهر ۳,۶۰۷,۰۰۰ نفر بودهاست. مونترآل دومین شهر بزرگ فرانسهزبان جهان (پس از پاریس) است. این شهر همچنین میزان قابل توجهی جمعیت انگلیسیزبان و مهاجر متفرقه دارد.

از لحاظ جغرافیایی مونتریال در شرق کانادا در جنوب غرب استان کبک قرار دارد. مونترآل در ۵۳۹ کیلومتری شمال شرقی تورنتو و در ۱۹۰ کیلومتری شرق اتاوا قرار دارد. این شهر بزرگترین مرکز تجاری-صنعتی و فرهنگی کبک است. حدود ۶۷٪ ساکنان آن فرانسه زبان میباشند. شهر مونترآل یک شهر با مجموعهای از فرهنگهای مختلف است. شهر مونترال یکی از مراکز عمده مهاجرین ایرانی در کشور کانادا میباشد.

با دسترسی به شش دانشگاه و دوازده کالج در شعاع ۸ کیلومتری، مونترال دارای بیشترین تمرکز دانشجویان تحصیلات عالیه در بین شهرهای اصلی آمریکای شمالی میباشد. (تعداد ۴٫۳۸ دانشجو به ازای ۱۰۰ شهروند که در تعقیب آن بوستون با ۴٫۳۷ دانشجو به ازای هر ۱۰۰ شهروند میباشد.)

مونترال چهار دانشگاه اصلی دارد که دو دانشگاه آن انگلیسی زبان و دو دانشگاه دیگر فرانسه زبان هستند.

مونترآل در ۱۹۷۶ میزبان بازیهای المپیک تابستانی بود.

زبان رایج در مونترال :


زبان رسمي شهر مونترال فرانسوي مي باشد؛ ليكن در تمام دانشگاه ها و ادارات و سازمانهاي دولتي و فروشگاه ها به دوزبان فرانسه و انگليسي پاسخگو بوده و خدمات را ارائه مي كنند؛ به طوريكه هر شخصي با تكلم به زبان انگليسي مشكلي براي انجام امور نخواهد داشت.

آب و هوای مونترال :

شهر مونترال در زمستان بسيار سرد و در تابستان بسيار گرم است به طوريكه در زمستان برودت هوا به 40 درجه سانتيگراد زير صفر(با درنظر گرفتن جريان باد) و در تابستان تا حدود 40 رجه سانتيگراد بالاي صفر با رطوبت بالا مي رسد. زمستان تقريبا از اكتبر شروع و تا آوريل ادامه دارد. در در واقع اين شهر بيش از دو ماه فصل بهار ندارد كه آن هم در بيشتر روزها باران مي بارد.

محل اقامت در مونترال :

براي دانشجويان مجرد بيشتر خوابگاه دانشگاه ها توصيه مي شود و مي توان تقريبا از 4 الي 5 ماه قبل از آمدن از طريق اينترنت خوابگاه دانشگاه را رزرو نمود كه هم قيمت آن ارزان است و معمولا نزديك دانشگاه ها مي باشد. ولي در مورد افراد متاهل امكان گرفتن خوابگاه نيست چون معمولا خوابگاه ها به صورت مجردي مي باشد.

براي افراد متاهل توصيه مي گردد قبل از آمدن از طريق دوستان و يا از طريق اينترنت جاهاي ارزان قيمت مانند Bed & Breakfast كه تقريبا قيمت مناسبي دارند جهت اسكان كوقت در نظر گرفته شود . سپس با كمك دوستان و روزنامه و يا سايتهاي مخصوص كه در دانشگاه ها موجود است آپراتمان مورد نظر خود را پيدا كنند.

قيمت آپارتمان بدون اتاق (½ 2) حدود 500 الي 600 دلار مي باشد. آپارتمان يك اتاق خوابه (½ 3) حدود 700 الي 900 دلار و آپارتمان دو خوابه (½ 4) حدود 800 دلار به بالا مي باشد كه بستگي به امكانات مختلف دارد.

مدت اجاره معمولا يكساله بوده ولي مي توان بر حسب ضرورت آن را Sublet نمود؛ يعني به فرد ديگري آن را اجاره داد. لازم به ذكر است قيمتهاي فوق بدون اثاثيه بوده ولي تمام آپارتمانها داراي يخچال و اجاق لباسشويي و خشك كن نيز در تمام ساختمانها در يك جاي مخصوص قرار دارد كه ساكنين كل آپارتمان با پرداخت مقداري پول مي توانند از آن استفاده كنند.

هزينه برق و سيستم گرم كننده نيز به مبالغ اجاره بالا اضافه مي گردد و همچنين هزينه تلفن ماهيانه حدود 26 دلار براي داخل شهر بوده كه براي خارج پهر مونترال استفاده از كارتهاي مخصوص توصيه مي گردد.

رفت و آمد شهري در مونترال :

ارزانترين وسيله جهت تردد در شهر اتوبوس و مترو مي باشد كه قيمت بليط براي يكنفر 2/5 دلار و در صورت پيش خريد بليط براي يك ماه حدود 60 دلار مي باشد.

استفاده از تاكسي توصيه نمي گردد ولي هزينه آن حدود 20 دلار براي مسافت هاي كم مي باشد