باکو

باکو، زمان را معماری می کند...

نورپردازی های زیبا برج های شعله در باکو

زاده ی عشق معماری شهرهای پاریس و دبی با رگه هایی از شوروی که در روح شهر جریان پیدا کرده و هیچ جایی، مثل باکو انقدر سریع در زمان کم، تغییر نکرده است . این شهر خیلی یکپارچه شرق و غرب رو با هم ترکیب کرده و شهر جدیدی ارائه کرده که هم تاریخی است و هم ساختمانهای مدرن و شیکی دارد . دیوار قلعه، قصرهای سنگی با پیاده روهای پوشیده از درخت، بوتیکهای خاص سرتا سر پیاده رو به خوبی فضای گفته شده رو القا می کنند. در یک قرن گذشته، برجها مانند قارچ به سرعت در سطح شهر رشد کردند و جای ساختمانهای کوتاه سبک شوروی را گرفته اند. و الحق بعضی از این برجهای جدید خودشان یه اثر بیظیر هنری به حساب می آیند باکو همینطور، پارکهای تمیز و سرسبزی دارد که هر کسی را به سمت خودش مجذوب میکند. به خصوص زوج های آذربایجانی زیادی رو میبینید که دست در دست ،کنار دریای خزر ، جایی که زمردی چمنها میایند خودشان را به اوپال آبی میرسانند ، قدم میزنند.برای اطلاع از انواع پکیج های باکو به تور های باکو مراجعه فرمایید...

هتل های باکو

هتل فور سیزن در باکو ( Four Seasons Hotel Baku )

هتل های باکو در دو یا سه منطقه کلی واقع شدند یک سری در مرکز شهر که سه ستاره تا پبنج ستاره هستند . یا نزدیک به مرکز شهرند و با تاکسی 10 دقیقه ای به مرکز میرسید .هتلهای دیگر هم نزدیک ساحل ومشرف به شهر و دریا هستند. و به طور کلی بعضی از هتلهای باکو هم خودشان پارک آبی دارند. برای اطلاع دقیق مکان و کیفیت هتل ها به قسمت هتل های باکو مراجعه فرمایید...

تورهای باکو

منطقه قدیمی شهر باکو با بافت تاریخی و سنتی

تورهای باکو معمولا 3شب و 4 روزه هست که با ویزا و ترانسفر فرودگاهی ارائه میشه. همینطور تورهای زمینی برای کیانیی که میخوان اقتصادی تر سفرکنن هم موجوده. بهترین زمان سفر به باکو بین ماههای فروردین تا اوایل مهر ماه هست. برای انتخاب بهتر تور مناسب به بخش تورهای باکو مراجعه کنید...

دیدنی های باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو

جاذبه های باکو، همانطور که گفتیم بیشتر مربوط به هنر معماری می شوند،که حالا یا سنتی و باستانی است یا مدرن و امروزی .مثلا قلعه دختر،قصر شیروانشاه، بولوار، ، مرکز فرهنگی حیدر ایلیو، موزه هنرهای صخره ای آتشفشان گوبوستان، گشت باکوی قدیم، معبد زرتشتیان به خوبی شما رو با تاریخ باکو آشنا میکنه . از اون طرف، تماشای منظره شهر تو شب ، گشت روی آب با قایق، و یا رفتن به موزه هنرهای معاصر یارات ، دیدن برجهای سوکار و مشعل به عنوان معروفترین معماری های باکو، از جذابیتهای مدرنیته برایمان میگویند.

غذا و رستوران های باکو

دلمه غذای محلی و لذیذ باکو

غذای سنتی باکو متاثر از غذای عربی ، ترکی، قفقازی و مدیترانه ای هست اما همچنان سبک خاص خودش رو دارد . غذاها بیشتر چرب بوده و از گوشت قرمز درست می شوند. نوشیدن چای باکو با شیرینی مخصوصشان را در سفرتان حتما بگنجانید. در ضمن ، مردم باکو سنت خاصی در نوشیدن چای دارند که جالب است ازخودشان یاد بگیرید. نکته ی دیگه، اینکه برای اینکه از مناظر دریایی و سرسبزی پارکهای لب آّب لذت ببرید ، یکی از رستورانهای ساحلی رو انتخاب کنید و غذایتان را آنجا میل کنید

مراکز خرید در باکو

مرکز خرید پارک بلوار (park bulvar)

  • مرکز خرید پارک بلوار (park bulvar)

در ساحل خزر و وسط پارک ساحلی بلوار واقع شده است.این مرکز درست روبروی هتل هیلتون قرار دارد.اگر در پارک ساحلی قدم می زنید و از دور هتل هیلتون (نمای شیشه ای و آبی) را ملاحظه کنید می توانید این مرکز خرید را پیدا کنید. این مرکز خرید بسیار لوکس و بسیاری از برندها در این مرکز می باشد.طبقه آخر این مرکز رستوران و شهربازی کودک واقع شده است.

  • مرکز خرید28 (28 may)

این مرکز در میدان 28 می واقع شده است.برندهای مختلف را می توانید در این مرکز پیدا کنید، دسترسی به این مرکز از طریق ایستگاه اتوبوس و مترو و تاکسی مقدور است.این مرکز خرید در وسط شهر باکو کنار ایستگاه راه آهن و مترو 28 واقع شده است.پیاده تا ساحل و بلوار 20 دقیقه و تا میدان فواره لر 10 دقیقه راه است.

  • مرکز خرید تارگوا(میدان فلواره ها یا فواره لَر)

چندین خیابان قدیمی و سنگ فرش که به هم متصل شده است و فواره های آب و آب نماهای زیادی در این خیابان ها دیده می شود.تمامی برندها در این خیابان و کوچه های منتهی به آن شعبه دارند. این خیابان هم فال است و هم تماشا ،در تمام ساعات روز و تا پاسی از شب مملو از جمعیت است که برای پیاده روی و خرید آمده اند.

  • مرکز خرید صدرک

تمامی کالاهایی که از کشورهای دیگر مثل چین ،ترکیه ،روسیه ،ایران و ... وارد آذربایجان می شود در یک بازار بزرگ بنام صدرک تجمیع می شود و سپس به تمامی نقاط آذربایجان توزیع می شود. مساحت این بازار، بسیار بزرگ و بازدید از آن در یک روز غیرممکن است، اگر می خواهید اجناس ارزان قیمت از بی کیفیت تا با کیفیت تهیه کنید این بازار پیشنهاد می شود.

مراکز خرید عمده و بزرگ و ارزان: (خارج از شهر )
1- بینا: انواع جنس های ترک، تایلند، چین، هند، روسیه ( انواع لباس- لوازم خانگی و .....)
2- صدرک: انواع جنس های ترک، تایلند، چین، هند، روسیه (انواع لباس- لوازم خانگی و .....)
مراکز خرید مارک دار- لوکس (داخل شهر )
1- تارگوی: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- صنایع دستی، کیف و کفش زنانه (انواع مارک های اروپایی )
2- آف مال: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- کیف و کفش (انواع جنس های اروپایی )
3- مغازه های بولوار شهر: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- کیف و کفش- لوازم خانگی
4- مرکز تجاری پارک بلوار: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- کیف و کفش (انواع جنس های اروپایی )
5- مرکز تجاری 28: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- کیف و کفش (انواع جنس های اروپایی )
6- مرکز تجاری مترو پارک: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- کیف و کفش (انواع جنس های اروپایی )
7- آی گون سیتی: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- کیف و کفش (انواع جنس های اروپایی )
مراکز خرید داخل شهر- قیمت متوسط
1- شرق بازاری: انواع جنس های ترک، تایلند، چین، هند، روسیه (انواع لباس- لوازم خانگی و .....)
2- بازار خالقلار دوستلوغو: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- کیف و کفش (انواع جنس های اروپایی )
3- بازار گنجلیک: انواع لباس- لوازم آرایشی و بهداشتی- کیف و کفش (انواع جنس های آذربایجانی )
بازار مراکز صنایع دستی
1- بازار سنتی (صنایع دستی) در ایچری شهر
2- خالچا بازاری (بازار فرش و گلیم) در بازارهای بینا و سدرک
3- لباسها و سوغاتی محلی در منطقه تاریخی ایچری شهر

موزه های باکو

موزه فرش xalca muzeyi

موزه فرش
موزه فرش واقع در ساختمانی بسیار زیبا به شکل فرش لوله شده در پارک ساحلی بلوار قرا دارد. این ساختمان با نمای برنزی و با طرح های فرش نزدیک ساحل و چرخ فلک بزرگ شهر قرار دارد.

مرکز موسیقی مقامی ( موغام ائوی) Muğam evi

مرکز موسیقی مقامی باکو

این مرکز در ساختمانی به شکل تار ( از بالا) واقع شده است، در این ساختمان بسیار زیبا، کنسرت های موسیقی موغام برگزار می گردد، همچنین مسابقه موسیقی مقام در این مرکز برگزار می شود. مجسمه ها و شرح حال بزرگان موسیقی مقام به شکل زیبایی در این مرکز ترسیم شده است. این مرکز در پشت ساختمان موزه فرش واقع است.

ساختمان تئاتر عروسکی kukla tiatrı

این ساختمان در نبش خیابان نفت چی لر واقع در پارک ساحلی بلوار می باشد. ساختمانی با نمای سفید و زرد که عروسک های در ورودی آن قرار دارد. این ساهتمان با دریا 2 دقیقه و با مرکز پیاده روی شهر 5 دقیقه با پای پیاده فاصله دارد.

پارک ساحلی بلوار

پارک ساحلی بلوار ( داخل شهر) جایی دنج و آرام برای تفریح می باشد. فضای سبز- وسایل برقی برای بازی- قطار ( در زمستان) در داخل محوطه پارک- کشتی( در بهار و تابستان)و مواقعی که دریا طوفانی نباشد. رستوران های متعدد با انواع غذا ها و نوشیدنی ها. مرکز خرید بزرگ در چندین طبقه( شامل رستوران، وسایل بازی، انواع لباس، کیف و کفش، لوازم خانگی، و.....) و فواره های موزیکال هیجان انگیز .

منطقه ایچری شهر
منطقه ایچری شهر ( داخل شهر) برای علاقمندان به بافت سنتی و قدیمی شهر .
امکانات: به صورت سنگ فرش می باشد. بنای قلعه دختر اینجاست. که ورودیه دارد و با تهییه بلیط به داخل محوطه وارد می شوید .
دیدن مغازه هایی که صنایع دستی می فروشند. این صنایع شامل( انواع فرش ها، گلیم، ورنی، و.....)- انواع غذا های محلی و سنتی،
و ابزارات موسیقی. بازدید از حمام مشهدی و باقیمانده کاخ شیروان شاهان. چشیدن کباب های که روی ذغال پخته می شود و ایستادن کنار تنور و تماشای پختن مراحل نان. تماشای برنامه های موسیقی البته در زمان های خاص مثل عید نوروز .

تارگوایا میدان فواره ها ( خیابان نظامی )
اگر علاقمند به ساختمان های قدیمی شهر هستین و پیاده روی را هم دوست دارید.این یک پیشنهاد رمانتیک برای شما است .
ساختمان هایی به سبک روم و با نور پردازی مدرن که هر رهگزری را به خود جلب می کند. نمایش با شکوه فواره ها و خرید کردن از بهترین مارک های دنیا .

منطقه نوخانی ( خارج شهر )
اگر به دریا و ساحل علاقه دارید و از گرمای تابستان خسته شده اید ما شما را به این منطقه دعودت می کنیم .
وجود هتل ها و ویلاهای مختلف با امکانات عالی پذیرای شما در این منطقه زیبا خواهد شد .
چشیدن انواع غذا های محلی و دریایی، موج سواری و هزاران امکانات متنوع به شما کمک خواهد کرد که از بودن در این شهر زیبا لذت ببرید .

منطقه تاریخی قوبستان ( خارج شهر )
اگر به تاریخ علاقمندید می توانیم بگوییم که سنگ نوشته های قوبستان نظر شما را جلب خواهد کرد .
آتشگاه ( خارج شهر )

باکو عروس قفقاز


باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، در ساحل غربی خزر واقع شده است. باکو در قدیم محصور در قلعه ای سنگی بوده است، که هم اکنون به ایجری شهر معروف است.پس از کشف اولین میدان نفتی جهان در این شهر، یه شدت بر اهمیت آن افزوده شد، به همین دلیل مراکز و خیابان های مهمی در دوران شوروی سابق در باکو ایجاد شد، به گونه ای که معماری شهری و ساختمان های موجود در باکو در دنیا بی نظیر است.خیابان های و ساختمان های زیبا به همراه نورپردازی های شبانه، جلوه ای رمانتیک به این شهر داده است. مراکز مهم شهر در طول نوار ساحلی خزر بنام بلوار احداث شده است که بنام پارک ملی یا پارک ساحلی بلوار معروف است.

دیدنی های توریستی و گردشگری باکو

ایچری شهر

ایچری شهر(icher sheher) مهمترین مرکز تاریخی و فرهنگی شهر باکو است.شهرباکو در قدیم محصور در قلعه ای بوده است که هم اکنون این قلعه حفظ شده است و در قلب شهر باکو قرار دارد به همین خاطر به ایچری شهر معروف است. کوچه پس کوچه های این شهر، زیبا و رمانتیک است، بناهای تاریخی از قبل از اسلام تا دوره قاجار را می توانید در این کوچه ها ببینید. دیدار از این مجموعه را به تمامی توریست ها توصیه می کنیم. دوربین عکاسی را فراموش نکنید.

قیز قالالی
قیز قلعه سی(قلعه دختر) در ایچری شر واقع است که با خرید بلیط آن(2 منات) می توانید از بام آن تمام شهر باکو و ساحل را مشاهده نمائید.

فخری خیابانی(خیابان مفاخر)
یکی از زیباترین مزارهای دنیاست که در آن قبر تمام مفاخر (فرهنگی ،هنری ،تاریخی) آذربایجان قرار دارد مجموعه ها ،نمادهای یادبود ،و گل کاریهای آن هر بیننده ای را مجذوب می کند.مقبره اشخاصی مانند رشید بهبوداف ، شوکت ،مسلم مقا ما یف ،حیدر علی اف و ... در آن واقع است.بازدید از این خیابان رایگان است.فقط نبایستی روی قبور راه بروید و با احترام با قبور برخورد کنید.
شهید لر خیابانی و پارک داغ اوستی(پارک کوه سنگی)
مقبره شهید گمنام در انتهای این خیابان قرار دارد که منتهی به یک منظره کلی و زیبا از باکو می شود، از این مکان می توانید ساحل خزر و کل شهر باکو را ببینید.با قدم زدن به سمت پائین به پارک دیگری بنام پارک داغ اوستی (پارک کوه سنگی) می رسید که گل کاریها و معماری این پارک بسیار جذاب و دیدنی است.جهت رسیدن به خیابان شهید لر و فخری ،در هر جای شهر که باشد اگر سه برج بزرگ شهر (فلیم تاور) را هدف قرار دهید به این خیابان ها می رسید.

رستوران ها

طبقه آخر تمامی مراکز تجاری در باکو (مرکز تجاری 28 و پارک بلوار) اختصلصی به رستوران کشورهای مختلف دارد که قیمت ها مناسب و سر در همه رستوران ها ذکر شده است.کسانی که می خواهند در هزینه غذا صرفه جویی کنند از این مراکز استفاده کنند.همچنین در خیابان تارگوا(فوارلر) رستوران های زیادی وجود دارد.بخصوص اگر رستوران خاص و گران قیمت می خواهید در کوچه و پس کوچه های تارگوا می توانید پیدا کنید. اما اگر می خواهید یک میان وعده و یا چای با کیک و شیرینی بخورید رستوران MADO و Klori ts پیشنهاد می شود. که در خیابان تارگوا واقع شدند.

چای در بلوار

اگر می خواهید در ساحل خزر و بلوار باکو چای بخورید قیمت یک قوری چای با مربا و لیمو بین 3 تا 5 منات بسته به مکان آن متغیر است.اگر آجیل نیز در کنار چای باشد تا 10و یا 15 منات نیز می سد. اگر می خواهید فقط چای بخورید و صرفه جوئی کنید به هنگام سفارش بگوئید فقط چای ساده می خواهید(چای ساده همراه با لیمو و مربا می باشد).

خرید در باکو

اگر می خواهید اجناس برند بخرید ،سعی کنید فروشگاههایی که حراج اعلام کرده اند را شناسائی کنید و از آن ها خرید کنید در غیر اینصورت به امید تخفیف و یا چانه زدن وارد فوشگاه نشوید.(در فروشگاه های برند باکو چانه زدن اصلا معنا ندارد). اگر می خواهید اجناسی از فروشگاه های غیر برند و بازار تهیه کنید، بازار صدرک و بینه را پیشنهاد می کینم. در اینجا می توانید چانه زنی کنید ،اما کیفیت اجناس از چین تا ترکیه متغیر است.